Który vaporizer wytrzyma 12-godzinny lot, przetrwa w plecaku i zadziała także bez gniazdka? Przetestowaliśmy osiem modeli zbudowanych dokładnie do tego celu. Zestawienie obejmuje trzy scenariusze: krótki city break, daleką podróż z przesiadkami oraz przygodę off-grid bez dostępu do prądu.

Najważniejsze wnioski

  • Najlepszy off-grid: DynaVap M7 — 21 g, bez akumulatora, bez kabla. Potrzebuje tylko zapalniczki jet.
  • Najlepszy premium towarzysz podróży: Crafty+ — 3200 mAh hybryda z 2-letnią gwarancją na całym świecie.
  • Najlepszy budżetowy: XMAX V3 Nano od ~€37 — najbardziej kompaktowy konwekcyjny vaporizer na rynku.
  • Najlepszy akumulator maratończyk: Solo 3 V2 + Frolic z 5000 mAh każdy wystarczają na 2 dni.

Wszystkie osiem modeli korzysta z akumulatorów litowych poniżej 20 Wh i zgodnie z IATA można je przewozić w bagażu podręcznym. Limit wynosi 100 Wh na urządzenie (IATA Dangerous Goods Regulations). Żaden vaporizer z tej listy nawet nie zbliża się do tego limitu.

Który vaporizer podróżny pasuje do ciebie? Wszystkie 8 w porównaniu

Tabela pokazuje najważniejsze kryteria podróżne: wagę, pojemność akumulatora, heat-up time i typ grzania. Wszystkie ceny są aktualizowane na żywo ze sklepów 3000.

Fakt: Zgodnie z IATA Dangerous Goods Regulations akumulatory litowe do 100 Wh można przewozić w bagażu podręcznym. Największy akumulator na tej liście (5000 mAh, 3,7 V) osiąga tylko 18,5 Wh — znacznie poniżej limitu. Wszystkie osiem urządzeń nadaje się do lotu (IATA, 2026).
Vaporizer Waga Akumulator Heat-up time Typ grzania Od ceny
DynaVap M7 21 g Brak akumulatora 7 s Hybryda (butan) €61
Crafty+ 135 g 3200 mAh 60 s Hybryda €161
XMAX V3 Nano 50 g 1000 mAh 15 s Konwekcja €37
XMAX V4 Pro 138 g 2550 mAh 11 s Konwekcja €103
Venty 252 g 3000 mAh 20 s Hybryda €280
Solo 3 V2 185 g 5000 mAh 15 s Hybryda €119
Fury 3 159 g 2300 mAh 20 s Hybryda €101
Frolic 150 g 5000 mAh 5 s Hybryda €339

Które vaporizery najlepiej nadają się do podróży?

Siedem z ośmiu vaporizerów ładuje się przez USB-C, co w podróży ma kluczowe znaczenie: powerbank, laptop, lotniskowe stacje ładowania. Tylko DynaVap M7 w ogóle nie potrzebuje prądu. Kto często lata, powinien unikać szklanych elementów, ponieważ kontrole TSA i plecaki nie są szczególnie przyjazne dla szkła.

Fakt: USB-C stało się w 2024 roku ogólnounijnym standardem ładowania przenośnej elektroniki (Komisja Europejska, 2022). Siedem z ośmiu vaporizerów na tej liście ładuje się już przez USB-C — tylko DynaVap M7 jako urządzenie na butan w ogóle nie potrzebuje zasilania.

1. DynaVap M7 — bez prądu, bez problemu

M7 nie potrzebuje ani akumulatora, ani kabla. 21 gramów stali nierdzewnej, zapalniczka jet i gotowe. Żadne urządzenie na tej liście nie jest lżejsze ani bardziej niezależne. Działa równie dobrze na campingu, jak i w pokoju hotelowym. Jedyna wada: przed lotem trzeba opróżnić zapalniczkę z butanu, a na miejscu docelowym potrzebny jest gaz do napełniania.

Dlaczego do podróży? Zero czasu ładowania, zero elektroniki, zero zależności od infrastruktury. Kto wędruje, biwakuje lub jeździ na festiwale, raczej nie znajdzie nic praktyczniejszego. Heat-up time wynoszący 7 sekund sprawia, że świetnie nadaje się także do szybkich sesji.

Od ~€61Porównanie cen DynaVap M7

2. Storz & Bickel Crafty+ — kompaktowy i niezawodny

Crafty+ to najbardziej kompaktowe urządzenie Storz & Bickel z pełnym hybrydowym systemem grzania. 3200 mAh wystarcza na około 6–8 sesji, a ładowanie USB-C przywraca 100% w niecałe 2 godziny. Urządzenie waży 135 g i bez problemu mieści się w kieszeni kurtki.

Dlaczego do podróży? 2-letnia gwarancja Storz & Bickel obowiązuje na całym świecie. Jeśli coś zepsuje się w podróży, w większości krajów dostępni są partnerzy serwisowi. Crafty+ nie ma szklanych elementów i jest wystarczająco wytrzymały do plecaka.

Od ~€161Porównanie cen Crafty+

3. XMAX V3 Nano — ultrakompaktowy, od 37 €

Mały, lekki, tani. V3 Nano waży tylko 50 g i jest najbardziej kompaktowym czysto konwekcyjnym vaporizerem na rynku. Akumulator 1000 mAh wystarcza na 2–3 sesje, więc nadaje się raczej na krótkie wypady niż na dalekie podróże.

Dlaczego do podróży? Jeśli chcesz oszczędzić budżet i potrzebujesz tylko lekkiego towarzysza na weekendowy wyjazd, to dobry wybór. Utratę takiego urządzenia znosi się też łatwiej niż w przypadku vaporizera za 300 euro. Heat-up time: 15 sekund.

Od ~€37Porównanie cen V3 Nano

4. XMAX V4 Pro — szybki i niedrogi

11 sekund heat-up time, 14-mm-WPA w zestawie, ładowanie USB-C. V4 Pro to najbardziej wszechstronny budżetowy vaporizer podróżny. 2550 mAh wystarcza na pół dnia intensywnego użytkowania. Przy 138 g nadal pozostaje kompaktowy.

Dlaczego do podróży? WPA sprawia, że także w domu jest wszechstronnym urządzeniem, a cena jest na tyle niska, że w razie zgubienia lub uszkodzenia nie popadniesz w rozpacz. Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia dobry smak także przy niskich temperaturach.

Od ~€103Porównanie cen V4 Pro

5. Venty — szybkie ładowanie z USB-C Supercharge

80% akumulatora w 30 minut — żaden inny portable tego nie potrafi. Venty od Storz & Bickel jest idealny dla podróżnych, którzy muszą szybko doładować urządzenie między lotami albo w hotelu. 3000 mAh, 20 sekund heat-up time, 252 g.

Dlaczego do podróży? Szybkie ładowanie to decydująca przewaga nad wszystkimi konkurentami. 30-minutowa przerwa przy gate wystarcza na resztę dnia. Do tego dochodzi ta sama gwarancja i jakość wykonania co w Crafty+. Jedyny haczyk: przy 252 g jest najcięższy na tej liście.

Od ~€280Porównanie cen Venty

6. Arizer Solo 3 V2 — akumulator maratończyk

5000 mAh, największy akumulator na tej liście. Solo 3 V2 bez problemu wytrzymuje 2 dni przy umiarkowanym użytkowaniu. 15 sekund heat-up time, hybrydowe grzanie, USB-C.

Dlaczego do podróży? Jeśli planujesz kilkudniowe wypady bez gniazdka, potrzebujesz właśnie takiego akumulatora. Typowe dla Arizer szklane rurki są w podróży podatne na stłuczenie, ale silikonowy adapter WPA za mniej niż 10 € całkowicie rozwiązuje ten problem. Do tego dochodzi kilkuletnia gwarancja Arizer na akumulator.

Od ~€119Porównanie cen Solo 3 V2

7. Healthy Rips Fury 3 — kompaktowa hybryda

Jeden z najbardziej kompaktowych vaporizerów sesyjnych z hybrydowym grzaniem. 2300 mAh, 20 sekund heat-up time, 159 g. Dobrze leży w dłoni i mieści się w każdej kieszeni kurtki.

Dlaczego do podróży? Fury 3 trafia w idealny punkt między ceną, rozmiarem a wydajnością. Jest tańszy niż Crafty+ i Venty, ale wyraźnie lepiej wykonany niż modele XMAX. Bez szkła, bez delikatnych materiałów. Solidny wybór dla podróżnych, którzy nie chcą oszczędzać na niewłaściwym końcu.

Od ~€101Porównanie cen Fury 3

8. Limelight Frolic — On-Demand dla częstych lotników

5 sekund heat-up time, 5000 mAh. Frolic łączy natychmiastowy vapor z akumulatorem na cały dzień. Jego system On-Demand grzeje tylko podczas zaciągania, dzięki czemu oszczędza materiał podczas długich podróży.

Dlaczego do podróży? Połączenie ogromnego akumulatora i grzania On-Demand czyni go najbardziej wydajnym towarzyszem podróży. Żadne inne urządzenie nie zapewnia tylu sesji na jednym ładowaniu. Solidna konstrukcja, 150 g, bez szkła. Jednak przy tej cenie to już inwestycja.

Od ~€339Porównanie cen Frolic

Na co zwracać uwagę przy vaporizerze podróżnym?

Nie każdy dobry vaporizer jest jednocześnie dobrym vaporizerem podróżnym. Oto pięć kryteriów, które w trasie robią różnicę:

Fakt: Storz & Bickel jako jeden z nielicznych producentów oferuje międzynarodową gwarancję z partnerami serwisowymi w ponad 40 krajach (Storz & Bickel Support, 2026). Dla podróżnych, którzy muszą naprawić urządzenie za granicą, to decydująca przewaga nad markami bez globalnej sieci serwisowej.

Ładowanie USB-C: Micro-USB jest już przeszłością. USB-C oznacza: jeden kabel do telefonu, laptopa i vaporizera. Na lotniskach i w hotelach stacje ładowania USB-C znajdziesz dziś niemal wszędzie. Siedem z ośmiu urządzeń na tej liście ładuje się przez USB-C.

Bez szkła: Szklane rurki i szklane ustniki pękają w plecaku albo podczas kontroli bezpieczeństwa. Solo 3 V2 to jedyne urządzenie tutaj z opcją szkła, ale i to można rozwiązać za pomocą silikonowego adaptera.

Akumulator vs. butan: Jeśli zawsze masz dostęp do gniazdka, potrzebujesz co najmniej 2500 mAh na pełny dzień podróży. Jeśli podróżujesz off-grid, wybierz albo DynaVap M7 (butan), albo urządzenie 5000 mAh (Solo 3 V2, Frolic).

Waga: Od 21 g (M7) do 185 g (Solo 3 V2) jest tu wszystko. Dla backpackerów liczy się każdy gram, przy city breakach waga ma drugorzędne znaczenie.

Zasady dotyczące bagażu podręcznego: Zgodnie z IATA Dangerous Goods Regulations wszystkie urządzenia z akumulatorem litowym muszą być przewożone w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym. Limit wynosi 100 Wh na urządzenie. Największy akumulator na tej liście (5000 mAh przy 3,7 V) osiąga tylko 18,5 Wh, więc nie ma problemu.

Nadal nie jesteś pewien? Nasz interaktywny poradnik zakupowy pomoże w 5 pytaniach znaleźć idealny vaporizer dopasowany do budżetu i sposobu użytkowania.

Zobacz też: Butane Vaporizer w podróży: kompletny przewodnik

Często zadawane pytania

Czy mogę zabrać vaporizer do samolotu?

Tak, w bagażu podręcznym. Zgodnie z IATA urządzenia z akumulatorem litowym muszą być przewożone w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym. Przedtem dokładnie wyczyść chamber. Zapalniczki na butan: maksymalnie 1 sztuka dozwolona, bez gazu do napełniania w bagażu. Przed lotem sprawdź szczegółowe zasady swojej linii lotniczej.

Który vaporizer nadaje się do campingu bez prądu?

Zdecydowanie DynaVap M7. Bez akumulatora, bez kabla, tylko zapalniczka. Alternatywnie: Frolic lub Solo 3 V2 z akumulatorami 5000 mAh wytrzymują przy umiarkowanym użytkowaniu 1–2 dni. Powerbank z USB-C dodatkowo wydłuża czas pracy.

Który vaporizer jest najbardziej kompaktowy?

XMAX V3 Nano przy zaledwie 50 g to najlżejszy elektryczny portable. Ale DynaVap M7 (21 g) nie przebije nikt. Jeśli chcesz nieco więcej wydajności przy kompaktowych rozmiarach: Crafty+ lub Fury 3.

Czy potrzebuję USB-C, czy Micro-USB też wystarczy?

USB-C to dziś standard. Na lotniskach, w hotelach i w pociągach USB-C znajdziesz znacznie częściej niż Micro-USB. Poza tym urządzenia z USB-C ładują się szybciej. Siedem z ośmiu vaporizerów na tej liście korzysta z USB-C, tylko DynaVap M7 w ogóle nie potrzebuje zasilania.

Który vaporizer nadaje się na festiwale?

Na festiwale bez możliwości ładowania: DynaVap M7 (butan) albo Frolic/Solo 3 V2 (5000 mAh na 2 dni). Na festiwale z dostępem do prądu na campingu: Venty, bo ładuje się do 80% w 30 minut. Powerbank jako backup nie zaszkodzi przy żadnym modelu.

Nie wiesz, który wybrać?
Nasz interaktywny poradnik pomoże Ci w 5 pytaniach znaleźć odpowiedni vaporizer, dopasowany do budżetu i sposobu użycia.
Przejdź do poradnika zakupowego →
Przewijanie do góry