Který vaporizer vydrží 12hodinový let, přežije batoh a funguje i bez zásuvky? Otestovali jsme osm modelů, které jsou pro to přesně navržené. Výběr pokrývá tři scénáře: krátký výlet do města, dálkovou cestu s přestupy a off-grid dobrodružství bez přístupu k elektřině.
Nejdůležitější poznatky
- Nejlepší off-grid: DynaVap M7 — 21 g, bez baterie, bez kabelu. Potřebuje jen tryskový zapalovač.
- Nejlepší prémiový společník na cesty: Crafty+ — 3200 mAh hybrid s 2letou zárukou po celém světě.
- Nejlepší rozpočet: XMAX V3 Nano od ~€37 — nejkompaktnější konvekční vaporizer na trhu.
- Nejlepší maratonská baterie: Solo 3 V2 + Frolic, každý s 5000 mAh, vydrží na 2 dny.
Všech osm modelů používá lithiové baterie pod 20 Wh a podle IATA mohou do příručního zavazadla. Limit je 100 Wh na zařízení (IATA Dangerous Goods Regulations). Žádný vaporizer na tomto seznamu se tomuto limitu ani zdaleka neblíží.
Který cestovní vaporizer se hodí právě pro tebe? Všech 8 ve srovnání
Tabulka ukazuje nejdůležitější cestovní kritéria: hmotnost, kapacitu baterie, heat-up time a typ ohřevu. Všechny ceny se aktualizují živě z 3000 obchodů.
| Vaporizer | Hmotnost | Baterie | Heat-up time | Typ ohřevu | Od ceny |
|---|---|---|---|---|---|
| DynaVap M7 | 21 g | Bez baterie | 7 s | Hybridní (butan) | €61 |
| Crafty+ | 135 g | 3200 mAh | 60 s | Hybridní | €161 |
| XMAX V3 Nano | 50 g | 1000 mAh | 15 s | Konvekce | €37 |
| XMAX V4 Pro | 138 g | 2550 mAh | 11 s | Konvekce | €103 |
| Venty | 252 g | 3000 mAh | 20 s | Hybridní | €280 |
| Solo 3 V2 | 185 g | 5000 mAh | 15 s | Hybridní | €119 |
| Fury 3 | 159 g | 2300 mAh | 20 s | Hybridní | €101 |
| Frolic | 150 g | 5000 mAh | 5 s | Hybridní | €339 |
Které vaporizéry jsou na cestování nejvhodnější?
Sedm z osmi vaporizérů se nabíjí přes USB-C, což je na cestách zásadní: powerbanka, notebook, letištní nabíjecí stanice. Pouze DynaVap M7 nepotřebuje elektřinu vůbec. Kdo často létá, měl by se vyhnout skleněným částem, protože kontroly TSA a batohy nejsou ke sklu zrovna přátelské.
1. DynaVap M7 — žádná elektřina, žádný problém
M7 nepotřebuje ani baterii, ani kabel. 21 gramů nerezové oceli, tryskový zapalovač, hotovo. Žádné zařízení v tomto seznamu není lehčí ani nezávislejší. Funguje stejně dobře v kempu jako v hotelovém pokoji. Jediná nevýhoda: před letem je třeba z butanového zapalovače vypustit plyn a v cíli je potřeba doplňovací plyn.
Proč na cesty? Nulová doba nabíjení, nulová elektronika, nulová závislost na infrastruktuře. Kdo chodí na túry, kempuje nebo navštěvuje festivaly, těžko najde něco praktičtějšího. Heat-up time 7 sekund z něj dělá ideální volbu i pro rychlé sessions.
Od ~€61 — Srovnání cen DynaVap M7
2. Storz & Bickel Crafty+ — kompaktní a spolehlivý
Crafty+ je nejkompaktnější zařízení od Storz & Bickel s plnohodnotným hybridním topným systémem. 3200 mAh vystačí přibližně na 6-8 sessions, nabíjení přes USB-C ho dostane zpět na 100 % za necelé 2 hodiny. Zařízení váží 135 g a bez problémů se vejde do kapsy bundy.
Proč na cesty? Dvouletá záruka od Storz & Bickel platí po celém světě. Pokud se na cestách něco pokazí, ve většině zemí jsou k dispozici servisní partneři. Crafty+ nemá žádné skleněné části a je dostatečně odolný do batohu.
Od ~€161 — Srovnání cen Crafty+
3. XMAX V3 Nano — ultrakompaktní, od 37 €
Malý, lehký, levný. V3 Nano váží jen 50 g a je nejkompaktnějším čistě konvekčním vaporizérem na trhu. Baterie 1000 mAh vystačí na 2-3 sessions, takže se hodí spíše na krátké výlety než na dálkové cesty.
Proč na cesty? Kdo chce šetřit rozpočet a potřebuje jen lehkého společníka na víkendový trip, je tu správně. Ztráta zařízení také zabolí méně než u 300eurového vaporizéru. Heat-up time: 15 sekund.
Od ~€37 — Srovnání cen V3 Nano
4. XMAX V4 Pro — rychlý a cenově dostupný
Heat-up time 11 sekund, 14-mm-WPA v balení, nabíjení přes USB-C. V4 Pro je nejuniverzálnější cenově dostupný cestovní vaporizer. 2550 mAh stačí na půl dne intenzivního používání. Při 138 g se stále drží v kompaktní kategorii.
Proč na cesty? WPA z něj dělá univerzál i doma a cena je tak nízká, že při ztrátě nebo poškození člověk nepropadne zoufalství. Konvekční ohřev poskytuje dobrou chuť i při nižších teplotách.
Od ~€103 — Srovnání cen V4 Pro
5. Venty — rychlé nabíjení s USB-C Supercharge
80 % baterie za 30 minut, to žádný jiný portable neumí. Venty od Storz & Bickel je perfektní pro cestovatele, kteří potřebují rychle dobít mezi lety nebo v hotelu. 3000 mAh, heat-up time 20 sekund, 252 g.
Proč na cesty? Rychlé nabíjení je rozhodující výhodou oproti všem konkurentům. Třicetiminutová pauza u gate stačí na zbytek dne. K tomu přidej stejnou záruku a kvalitu zpracování jako u Crafty+. Jediný háček: s 252 g je nejtěžší na tomto seznamu.
Od ~€280 — Srovnání cen Venty
6. Arizer Solo 3 V2 — maratonská baterie
5000 mAh, největší baterie v tomto seznamu. Solo 3 V2 při střídmém používání bez problémů vydrží 2 dny. Heat-up time 15 sekund, hybridní ohřev, USB-C.
Proč na cesty? Kdo plánuje vícedenní výlety bez zásuvky, potřebuje tuto baterii. Pro Arizer typické skleněné náustky jsou na cestách náchylné k rozbití, ale silikonový WPA adaptér za méně než 10 € tento problém kompletně řeší. Navíc Arizer nabízí na baterii několikaletou záruku.
Od ~€119 — Srovnání cen Solo 3 V2
7. Healthy Rips Fury 3 — kompaktní hybrid
Jeden z nejkompaktnějších session vaporizérů s hybridním ohřevem. 2300 mAh, heat-up time 20 sekund, 159 g. Dobře padne do ruky a zmizí v každé kapse bundy.
Proč na cesty? Fury 3 trefuje ideální rovnováhu mezi cenou, velikostí a výkonem. Je levnější než Crafty+ a Venty, ale znatelně lépe zpracovaný než modely XMAX. Žádné sklo, žádný citlivý materiál. Solidní volba pro cestovatele, kteří nechtějí šetřit na nesprávném místě.
Od ~€101 — Srovnání cen Fury 3
8. Limelight Frolic — on-demand pro časté letce
Heat-up time 5 sekund, 5000 mAh. Frolic kombinuje okamžitý vapor s celodenní baterií. Jeho on-demand systém zahřívá jen při potahu, a tak šetří materiál při dlouhých cestách.
Proč na cesty? Kombinace obří baterie a on-demand ohřevu z něj dělá nejefektivnějšího společníka na cesty. Žádné jiné zařízení neposkytne tolik sessions na jedno nabití. Robustní konstrukce, 150 g, bez skla. Za tu cenu je to však investice.
Od ~€339 — Srovnání cen Frolic
Na čem u cestovního vaporizéru záleží?
Ne každý dobrý vaporizer je zároveň dobrý cestovní vaporizer. Tady je pět kritérií, která na cestách rozhodují:
Nabíjení přes USB-C: Micro-USB je minulost. USB-C znamená: jeden kabel pro telefon, notebook i vaporizer. Na letištích a v hotelech dnes nabíjecí stanice USB-C najdeš téměř všude. Sedm z osmi zařízení v tomto seznamu se nabíjí přes USB-C.
Žádné sklo: Skleněné náustky a skleněná mouthpiece se v batohu nebo při bezpečnostní kontrole rozbijí. Solo 3 V2 je jediné zařízení zde s možností skla, ale i to lze vyřešit silikonovým adaptérem.
Baterie vs. butan: Kdo má vždy přístup k zásuvce, potřebuje alespoň 2500 mAh na celý cestovní den. Kdo se pohybuje off-grid, měl by zvolit buď DynaVap M7 (butan), nebo zařízení s 5000 mAh (Solo 3 V2, Frolic).
Hmotnost: Od 21 g (M7) do 185 g (Solo 3 V2) je tu všechno. Pro backpackery se počítá každý gram, pro městské výlety je hmotnost druhořadá.
Pravidla pro příruční zavazadlo: Podle IATA Dangerous Goods Regulations musí všechna zařízení s lithiovou baterií do příručního zavazadla, ne do odbaveného zavazadla. Limit je 100 Wh na zařízení. Největší baterie v tomto seznamu (5000 mAh při 3,7 V) dosahuje jen 18,5 Wh, takže bez problémů.
Pořád si nejsi jistý? Naše interaktivní nákupní poradna pomůže v 5 otázkách najít perfektní vaporizer podle rozpočtu a způsobu používání.
Viz také: Butane vaporizéry na cestách: kompletní průvodce
Často kladené otázky
Mohu si vzít vaporizer do letadla?
Ano, do příručního zavazadla. Zařízení s lithiovou baterií musí podle IATA do příručního, ne do odbaveného zavazadla. Herb chamber předem důkladně vyčisti. Butanové zapalovače: povolen je maximálně 1 kus, žádný doplňovací plyn v zavazadle. Před letem si ověř konkrétní pravidla své aerolinky.
Který vaporizer je vhodný na kempování bez elektřiny?
DynaVap M7, naprosto jasně. Bez baterie, bez kabelu, jen zapalovač. Alternativa: Frolic nebo Solo 3 V2 se svými bateriemi 5000 mAh vydrží při střídmém používání 1-2 dny. Powerbanka s USB-C výdrž ještě prodlouží.
Který vaporizer je nejkompaktnější?
XMAX V3 Nano s pouhými 50 g je nejlehčí elektrický portable. DynaVap M7 (21 g) ale nepřekoná nikdo. Pokud chceš o něco vyšší výkon při kompaktní velikosti: Crafty+ nebo Fury 3.
Potřebuji USB-C, nebo stačí i Micro-USB?
USB-C je dnes standard. Na letištích, v hotelech a ve vlacích najdeš USB-C výrazně častěji než Micro-USB. Zařízení s USB-C se navíc nabíjejí rychleji. Sedm z osmi vaporizérů v tomto seznamu používá USB-C, pouze DynaVap M7 nepotřebuje žádné elektrické připojení.
Který vaporizer se hodí na festivaly?
Na festivaly bez možnosti nabíjení: DynaVap M7 (butan) nebo Frolic/Solo 3 V2 (5000 mAh na 2 dny). Na festivaly s přístupem k elektřině v kempu: Venty, protože se za 30 minut nabije na 80 %. Powerbanka jako záloha se hodí u každého modelu.
→ Všechny vaporizéry ve srovnání cen
Ceny z více než 270 obchodů po celém světě, aktualizované každou hodinu.