Kup Ball Vape 2026: porównanie cen wszystkich sklepów i systemów
Krótka odpowiedź: Kompletny system Ball Vape z kontrolerem dostępny jest już od 185,00 € z wysyłką (Ruby Twist Injector Kit). Głowice podgrzewane palnikiem bez kontrolera, takie jak TEMPEST 2, zaczynają się od 219,00 € z wysyłką, stacje bezprzewodowe jak WOHW V2 od 295,00 € z wysyłką, a systemy premium jak Taroma 3.0 od 414,90 € z wysyłką. W przypadku ball vape’a należy porównać cenę kompletnego, gotowego do użytku zestawu. Głowica grzejna, źródło ciepła, regulator, bowl, połączenie z drogą inhalacyjną oraz bezpieczna podstawka mogą być oferowane osobno. Dwanaście ocenianych tu prac pierwotnych nie potwierdza ogólnej naukowej wyższości ball vape’ów. Badania Volcano nie są testem ball vape’a. [Gieringer2004] [Hazekamp2006]
Aktualne oferty naszych sklepów partnerskich
Wszystkie ceny pochodzą z automatycznych zapytań. Niektóre linki są linkami afiliacyjnymi.
14 z 14 waporyzatorów w porównaniu cen
| Waporyzator | Najlepsza cena | |
|---|---|---|
![]() |
185,00 € z dostawą Ceny produktów: 185,00 €–238,99 €
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
7 Sklepów
|
|
![]() |
229,00 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
4 Sklepy
|
|
![]() |
295,00 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
4 Sklepy
|
|
![]() |
219,00 € z dostawą Ceny produktów: 209,00 €–271,00 €
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
16 Sklepów
|
|
![]() |
Tempest 2 Slim
Cena spada!
|
150,00 € z dostawą
↑ 7%
Historia cen 15 dni
wzrosła
Najniższa cena łączna
3 Sklepy
|
![]() |
414,90 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
3 Sklepy
|
|
![]() |
423,60 € z dostawą Ceny produktów: 423,60 €–514,12 €
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
3 Sklepy
|
|
![]() |
409,80 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
2 Sklepy
|
|
![]() |
669,00 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
2 Sklepy
|
|
![]() |
329,90 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
2 Sklepy
|
|
![]() |
190,00 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
2 Sklepy
|
|
![]() |
459,90 € z dostawą Ceny produktów: 459,90 €–729,00 €
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
2 Sklepy
|
|
![]() |
Szkło
|
369,99 € z dostawą
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
7 Sklepów
|
![]() |
249,00 € z dostawą Ceny produktów: 249,00 €–299,00 €
Historia cen 15 dni
stabilna
Najniższa cena łączna
5 Sklepów
|
Kompatybilne akcesoria do ball vape
Bowle, kulki grzewcze, PID/cewki i części eksploatacyjne połączone z porównywarką akcesoriów.
✓ Sprawdź injector/diffuser, szlif, średnicę kulek, rozmiar cewki i napięcie. Kulki nie są automatycznie uniwersalne.
Ruby Twist ↔ Rubilyzer Nazwy handlowe LCV i Katalyzer są scalone z kanonicznym modelem Ruby Twist, więc akcesoria należą do jednego modelu.
Bowle: konstrukcja i materiał
Szkło, tytan i bowle modułowe. Konstrukcja i szlif 10/14/18 mm muszą pasować.
- CrossingTech Ruby Twist Oryginalna Szklana Misa od 16,50 € · 2 sklepy
- CrossingTech Titanium Matrix Bowl od 39,00 € · 3 sklepy
- FlowerPot ShovelHead Komora od 27,30 € · 4 sklepy
Bowle do mikrodawkowania
Mniejsze komory do małych wsadów. Nie każdy bowl pasuje do każdego headu.
- CrossingTech Komora do Mikrodawkowania 14mm od 16,50 € · 3 sklepy
- CrossingTech Micro Matrix Bowl od 29,90 € · 3 sklepy
- TCC Universal Baller V2 Microdose Glass Bowl Top (Replacement) od 10,90 € · 1 sklep
Kulki i materiały
Rubin, kwarc/szkło, stal nierdzewna i cyrkonia. Head określa średnicę.
- Woreczek rubinów CrossingTech Gemcuts — 400 szlifowanych rubinów grzewczych od 49,90 € · 1 sklep
- Stainless Steel Balls od 4,43 € · 5 sklepów
- Quartz Balls od 11,59 € · 6 sklepów
- Zirconia Balls od 5,91 € · 2 sklepy
- Ruby Balls od 8,49 € · 9 sklepów
PID, cewka i head
Złącze, rozmiar i napięcie muszą być dokładnie zgodne.
- CrossingTech Classic PID Controller EU od 99,00 € · 1 sklep
- FlowerPot PID Controller od 155,00 € · 1 sklep
Stojaki i bezpieczeństwo
Odporne na ciepło stojaki stabilizują gorące heady i cewki.
- Crossing Tech Coil Stojak od 11,90 € · 1 sklep
- FlowerPot Hangar Baza od 30,00 € · 3 sklepy
- Cannabis Hardware Airstream Baza Station od 496,40 € · 1 sklep
Sitka, uszczelki i adaptery
Określają przepływ, szczelność i właściwy szlif szkła.
- CrossingTech Sitka Siatkowe do Komory Mikrodawkowania (Opakowanie 3 Sztuk) od 3,00 € · 2 sklepy
- CrossingTech Szklany adapter do Matrix Bowl 14/18mm od 11,95 € · 2 sklepy
- Tytanowe sitko FlowerPot od 6,00 € · 2 sklepy
Porównanie waporyzatorów
Ostatnia aktualizacja: 15.10.2026, 20:37 · Wszystkie informacje bez gwarancji.

Najważniejsze w skrócie
- Najtańszy zestaw kompletny z kontrolerem: Ruby Twist Injector od 185,00 € z wysyłką – głowica grzejna, kontroler PID i bowl w jednym pakiecie.
- Wejście bez kontrolera: TEMPEST 2 od 219,00 € z wysyłką – podgrzewany palnikiem lub grzejnikiem indukcyjnym, najszerzej dostępny w sklepach.
- Bezprzewodowo przy głowicy: WOHW V2 od 295,00 € z wysyłką, Graveda Epic od 369,99 € z wysyłką – stacja grzejna pozostaje podłączona do sieci, a głowica jest wyjmowana do zaciągnięcia.
- Premium i modułowo: Taroma 3.0 od 414,90 € z wysyłką, Universal Baller V2 od 599,00 € z wysyłką.
- Baza danych: Ceny są pobierane codziennie z wylistowanych sklepów; tabela uwzględnia koszty dostawy do Twojego regionu.
Co technicznie oznacza ball vape
Pojęcie to stosuje się do konstrukcji waporyzatorów (ang. vaporizer), w których wypełnienie z małych kulek stanowi element podgrzewanego podzespołu. Kulki zwiększają powierzchnię dostępną do wymiany ciepła i przyczyniają się do jego akumulacji. Powietrze przepływa przez gorący obszar i jest kierowane do bowl lub komory zasypowej.
Ten opis techniczny dopuszcza różne warianty wykonania. Niektóre systemy utrzymują głowicę z elektryczną cewką grzejną w określonej temperaturze. Inne ogrzewają podzespół zewnętrznie i następnie wykorzystują zmagazynowane ciepło. Kategoria produktu nie stanowi zatem jednolitego warunku pomiarowego.
Również „stacjonarny”, „bezprzewodowy” i „ball vape” opisują różne właściwości. Głowica bezprzewodowa podczas ciągnienia może wcześniej wymagać sieciowej stacji grzewczej. Kosztów ani wymaganego miejsca całego systemu nie można odczytać ze słowa „bezprzewodowy”.
Które części składają się na cenę całkowitą
| Składnik | Wyjaśnić przed porównaniem cen | Typowa pomyłka |
|---|---|---|
| Głowica grzejna | Kompletnie wyposażona czy tylko obudowa? | Odczytywanie pustego podzespołu jako gotowego systemu |
| Źródło ciepła | Cewka, stacja lub inne zatwierdzone rozwiązanie w zestawie? | Pomijanie kosztów zewnętrznego ogrzewania |
| Regulator | Odpowiedni kontroler i niezbędny zasilacz w komplecie? | Optycznie identyczna wtyczka jako dowód kompatybilności |
| Bowl | Odpowiedni kształt, materiał i złącze w zestawie? | Mylenie zdjęcia urządzenia z kompletnym zakresem dostawy |
| Droga inhalacyjna | Szklany balon, ustnik lub adapter wymagany? | Zakładanie, że akcesoria widoczne na zdjęciu są dołączone |
| Podstawka | Stojak przeznaczony do gorących części w zestawie? | Traktowanie dowolnego podłoża jako bezpiecznej podstawki |
| Wysyłka | Sprawdzić kraj dostawy, koszty wysyłki i dostępność | Utożsamianie najniższej ceny artykułu z najniższą ceną końcową |
| Części zamienne | Siatki i odpowiednie części eksploatacyjne dostępne? | Przedstawianie ceny zakupu jako całkowitego kosztu użytkowania |
Tabela stanowi strukturę zakupową. Ceny, podatki i konkretne warunki dostawy są zmienne w czasie i należą do danej oferty. Naukowe próby urządzenia nie odpowiadają na te pytania.
Aktualne oferty
Poniższe zestawienie korzysta z istniejącego porównania cen. Dane produktów i oferty zamieszczone w tym miejscu mają charakter informacji handlowych; pozycja w rankingu nie jest naukową oceną skuteczności. Sprawdź u sprzedawcy dokładny zakres dostawy oferowanego wariantu.
Ile kosztuje Ball Vape? Przedziały cenowe – przegląd
Tabela powyżej posortowana jest według oferty i liczby sklepów. W orientacji pomaga przybliżony podział według zawartości zestawu:
| Przedział cenowy | Co jest zawarte | Przykłady (aktualna najlepsza cena) |
|---|---|---|
| Głowica bez regulacji | Głowica grzejna z kulowym złożem i bowl; źródło ciepła (palnik lub grzejnik indukcyjny) jest kupowane oddzielnie | TEMPEST 2 od 219,00 € z wysyłką |
| Zestaw kompletny z kontrolerem | Głowica grzejna, cewka, kontroler PID i bowl; nakładka szklana zależnie od zestawu | Ruby Twist Injector od 185,00 € z wysyłką, Ruby Twist Pro od 229,00 € z wysyłką |
| Stacja bezprzewodowa | Stacja grzejna z regulacją plus wyjmowana głowica; szkło i bowl zależnie od zestawu | WOHW od 249,00 € z wysyłką, WOHW V2 od 295,00 € z wysyłką, Graveda Epic od 369,99 € z wysyłką |
| Premium i modułowo | Głowice tytanowe lub ze stali nierdzewnej z dużym kulowym złożem, jako zestaw DIY bez kontrolera lub jako kompletny pakiet | Taroma 3.0 od 414,90 € z wysyłką, Taroma 360 od 423,60 € z wysyłką, Universal Baller V2 od 599,00 € z wysyłką |
Najtańsza głowica to nie najtańszy system: kto nie posiada jeszcze kontrolera, cewki ani odpowiedniego szkła, musi doliczyć te części. Tabela podaje zatem łączną cenę z dostawą do Twojego regionu; zakres dostawy danego wariantu podany jest u sprzedawcy.
Dlaczego tańsza głowica grzejna nie musi być najtańszym systemem
Pojedynczy element może wydawać się atrakcyjny cenowo, a jednocześnie wymagać dodatkowych zakupów. Dlatego na potrzeby rzetelnego porównania sporządza się listę części. Dopiero potem zestawia się ceny końcowe faktycznie porównywalnych konfiguracji.
Kto posiada już kompatybilne akcesoria, poniesie inne koszty dodatkowe niż osoba nieposiadająca żadnych części. Powinno to być wyraźnie zaznaczone. Rekomendacja cenowa dotycząca zakupu uzupełniającego może być nieodpowiednia dla osoby zaczynającej od zera.
Warianty produktu muszą być też wyraźnie oddzielone. Obudowa, kompletnie wyposażona głowica i zestaw z kontrolerem mogą nosić tę samą nazwę rodziny. Porównanie cen nie powinno traktować tych wariantów jako wymiennych ofert. W przypadku niejasnego zakresu dostawy decydujący jest opis sprzedawcy.
Kontroler, cewka grzejna i złącza
Regulator temperatury działa z czujnikiem i zadaną wartością regulacji. Wyświetlana wartość jest zatem przede wszystkim wartością tego układu regulacji. Nie jest automatycznie temperaturą powietrza przy bowl ani materiału roślinnego.
W przypadku elementów elektrycznych muszą być zgodne kombinacje przewidziane przez producenta. Identyczne obudowy wtyczek same w sobie nie potwierdzają ani takiego samego przypisania styków, ani identycznych czujników, ani wymagań dotyczących mocy. Naukowa baza źródeł nie zawiera żadnych zatwierdzeń kompatybilności w tym zakresie.
Przy wyborze urządzenia ważna jest zatem weryfikowalna dokumentacja i dostępność części zamiennych. Samodzielnie zestawiona konfiguracja nie powinna opierać się na założeniu, że każde urządzenie oznaczone jako PID współpracuje z każdą cewką. Konkretne techniczne zatwierdzenia muszą być zweryfikowane dla danego systemu.
Jakie znaczenie ma materiał kulek
Materiał, rozmiar kulek, całkowita masa i sposób ułożenia wspólnie wpływają na wymianę ciepła i przepływ powietrza. Porównanie wyłącznie według nazwy materiału pozostawia te pozostałe wielkości bez odpowiedzi. Dwie głowice z tym samym rodzajem kulek mogą zachowywać się inaczej ze względu na swoją geometrię.
Wyższa akumulacja ciepła nie jest też uniwersalnie lepszym wynikiem. Może pasować do pożądanego przebiegu pracy, ale zmienia również zachowanie podczas nagrzewania i chłodzenia. To, czy system jest przyjemny w obsłudze, zależy od kompletnej konfiguracji.
Dwanaście poddanych analizie badań pierwotnych nie zawiera bezpośredniego porównania, na podstawie którego można by ustalić ranking rubinu, szkła lub ceramiki dla ball vape’ów. Twierdzenia takie jak „naukowo najlepszy smak” czy stała dodatkowa wydajność THC nie są zatem wyprowadzane z tych prac.
Diffuser i injector: najpierw zrozumieć połączenie
Pojęcia te w handlu odnoszą się często do połączenia między głowicą grzejną a bowl. W przypadku injector’a gorące powietrze jest wprowadzane przez złącze wsunięte do bowl. System określany jako diffuser może w inny sposób obejmować bowl lub z nią stykać. Konkretne wykonanie pozostaje zależne od modelu.
Przy zakupie kluczowe jest to, która bowl rzeczywiście pasuje i jak głowica oraz bowl współdziałają podczas pracy. Sama nazwa kategorii nie opisuje w pełni ani powierzchni styku, ani głębokości wsunięcia. Produkt może ponadto dopuszczać różne kombinacje głowicy i bowl.
Szczegółowe porównanie Diffuser versus Injector oddziela tę techniczną klasyfikację od niepopartych obietnic skuteczności. Rzekomo lepszy typ konstrukcji bez odpowiedniego bezpośredniego pomiaru nie jest naukowym uzasadnieniem zakupu.
Co potwierdza klasyczne badania nad waporyzatorami
Gieringer badał Volcano i jego emisje w porównaniu z dymem. Hazekamp również walidował Volcano, koncentrując się na odtwarzalnym uwalnianiu THC. Badane urządzenia i warunki zbierania próbek są nierozerwalnie związane z wynikiem. [Gieringer2004] [Hazekamp2006]
Prace te pomagają zrozumieć, jak konstruuje się próbę urządzenia i jak definiuje się ilość oddanej substancji. Nie badają jednak nowoczesnej głowicy grzejnej ball vape’a. Samo podobieństwo polegające na użyciu „gorącego powietrza” nie wystarcza do przeniesienia wyników pomiarów.
Ball vape nie zostałby potwierdzony przez to, że jego strona produktowa cytuje badanie Volcano. Potrzebny byłby dowód obejmujący konkretny system lub przekonująco potwierdzający techniczną równoważność dla danego pytania pomiarowego. Bez tego kroku powołanie się na badanie pozostaje jedynie metodologicznym tłem.
Jakich danych wymagałoby twierdzenie o wyższości
Najpierw należy zdefiniować pojęcie „lepszy”. Możliwe kryteria to: szybsze uwalnianie, większa zebrana ilość kannabinoidów, bardziej odtwarzalne ciągnienia, niższa emisja określonej substancji lub łatwiejsza obsługa. Cele te są różne i mogą być ze sobą sprzeczne.
Bezpośrednie porównanie laboratoryjne musiałoby opisywać materiał roślinny, załadunek, podgrzewanie wstępne, przepływ powietrza, sekwencję ciągnienia i metodę zbierania próbek. Szczególnie ważne byłoby rzeczywiste miejsce pomiaru temperatury. Ta sama liczba na dwóch różnych kontrolerach nie tworzy automatycznie identycznych warunków.
Ocena powinna uwzględniać kilka niezależnych załadunków i, jeśli to możliwe, różne egzemplarze urządzeń. Seria pomiarów na tylko jednej głowicy może opisać jej zachowanie, lecz pozwala na ograniczone wnioski dotyczące rozrzutu seryjnego. Oceny sensoryczne wymagałyby odrębnej, możliwie kontrolowanej procedury oceny.
W przypadku korzyści zdrowotnych konieczne byłyby ponadto odpowiednie zdrowotne punkty końcowe. Wysokie uwalnianie kannabinoidów nie jest takim punktem końcowym. Może ono również oznaczać, że przy tym samym załadunku dostępna jest większa ilość substancji czynnej; nie wynika z tego mniejsze ryzyko.
Praktyczny wybór bez naukowej przesady
Rzetelne porównanie przed zakupem zaczyna się od dostępnej przestrzeni i planowanego sposobu użytkowania. System stale gorący wymaga odpowiedniego podłoża i przemyślanego prowadzenia kabli. Zewnętrznie podgrzewana głowica ma inny przebieg pracy i inne zachowanie podczas stygnięcia. Te różnice można sprawdzić na podstawie dokumentacji produktu.
Następnie należy ocenić kompatybilność i konserwację. Czy siatki można wymieniać? Czy przewidziane powierzchnie kontaktowe są dostępne? Czy odpowiednie bowle i części zamienne są jednoznacznie oznaczone? Takie właściwości są dla długoterminowej użyteczności często konkretniejsze niż nieuzasadniony przymiotnik określający wydajność.
Dopiero potem ocenia się porównywalne kompletne oferty. Wyższa cena nie dowodzi wyższej jakości naukowej. Niższa cena z kolei nie dowodzi braku użyteczności. Obie kwestie wymagają precyzyjnego rozdzielenia kosztów, wyposażenia i udowodnionych wyników.
Przyłącze wodne i bezpieczeństwo
Wiele zestawów ball vape łączy się z naczyniem szklanym. To, czy i w jaki sposób przewidziana jest nasadka wodna, wynika z danej konstrukcji. Woda nie przekształca systemu w klinicznie zwalidowany filtr.
Mechaniczne dopasowanie i stabilność kompletnego zestawu pozostają oddzielnymi kryteriami. Gorąca głowica, kabel, bowl i szkło muszą być obsługiwane zgodnie z instrukcjami producenta. Dotyczy to praktycznego bezpieczeństwa użytkowania; nie jest to wypowiedź na temat długoterminowego ryzyka inhalacji.
Oparte na dowodach omówienie etapu filtracji wodnej znajduje się w artykule Filtracja wodna. Rozróżnienie między wartością na wyświetlaczu, temperaturą powietrza i temperaturą wypełnienia wyjaśnia artykuł o temperaturze.
Dalsze strony o Ball Vape
- Poradnik kupowania Ball Vape – który typ konstrukcji pasuje do jakiego użytkownika
- Najlepsze Ball Vape – redakcyjna lista najlepszych z uzasadnieniem
- Głowice Ball Vape w porównaniu – kulowe złoże, materiał i przyłącze bowl
- Ball Vape vs. Volcano – klasyk stacjonarny kontra ogrzewanie kulowe
- Ruby Twist Pro w teście i FlowerPot B2 w teście
Często zadawane pytania
Czy ball vape’y zostały naukowo udowodnione jako bardziej wydajne?
Dwanaście poddanych tu analizie badań pierwotnych nie dostarcza bezpośredniego dowodu ogólnej wyższości ball vape’ów. Nie jest to stwierdzenie dotyczące każdej dostępnej na świecie publikacji.
Ile kosztuje kompletny ball vape?
Zestawy kompletne z kontrolerem zaczynają się aktualnie od 185,00 € z wysyłką, głowice podgrzewane palnikiem bez kontrolera od 219,00 € z wysyłką, stacje bezprzewodowe od 249,00 € z wysyłką; systemy premium jak Taroma 3.0 kosztują 414,90 € z wysyłką i więcej. Kluczowa pozostaje kompletna lista części: kontroler, cewka, bowl, szkło i podstawka — w zależności od zestawu dochodzą osobno.
Gdzie można kupić Ball Vape w Europie?
Tabela powyżej pokazuje wyłącznie sklepy dostarczające do Twojego regionu i uwzględnia koszty wysyłki. W UE obok dostawców takich jak BallvapeShop czy Graveda z Niemiec znajdziesz również sklepy z Francji i innych krajów UE; przy bezpośrednim imporcie ze Stanów Zjednoczonych mogą dojść cło i podatek VAT z tytułu importu, które nie są wliczone w ceny sklepowe.
Czy badania nad Volcano dowodzą wydajności ball vape’a?
Nie. Prace te badają konkretne konfiguracje Volcano. Ich metody mogą służyć jako tło, lecz ich wyniki nie są pomiarami ball vape’a. [Gieringer2004] [Hazekamp2006]
Który materiał kulek jest najlepszy?
Pula badań nie pozwala na stworzenie takiego rankingu. Geometria, rozmiar kulek, masa i droga powietrza działają łącznie; sama nazwa materiału nie wystarczy.
Czy bezprzewodowy oznacza, że stacja grzewcza nie jest potrzebna?
Niekoniecznie. Niektóre systemy korzystają z zewnętrznego źródła ciepła przed zaciągnięciem. Decydujący jest kompletny przebieg pracy i zakres dostawy konkretnego produktu.
Badania, źródła i granice wnioskowania
Karty badań opisują dany układ doświadczalny i jego ograniczenia.
Gieringer2004: Analityczne laboratoryjne porównanie z Volcano z próbkami spalonego konopi; badanie fazy stałej i gazowej.
Gieringer D, St. Laurent J, Goodrich S. Cannabis Vaporizer Combines Efficient Delivery of THC with Effective Suppression of Pyrolytic Compounds. Journal of Cannabis Therapeutics. 2004;4(1):7–27.
- Projekt i materiał/populacja
- Analityczne laboratoryjne porównanie z Volcano z próbkami spalonego konopi; badanie fazy stałej i gazowej.
- Jednostki próby
- W próbie ilościowej trzy napełnienia po 200 mg konopi NIDA każde. Nie jest to badanie na ludziach ani trzy niezależne reprezentatywne serie urządzeń.
- Pomiar
- Chromatograficzne badanie zebranych frakcji. Pomiar temperatury i warunki zbierania należą do wyników.
- Wynik
- W badanych warunkach wielu pirolit ycznych składników dymu nie wykryto w waporyzacie. Odzysk THC i udział kannabinoidów w analizowanej frakcji mają różne mianowniki.
- Niepewność i możliwość uogólnienia
- Niewykryty oznacza niewykryty w warunkach analizy. Nie oznacza to, że wykluczono każdą możliwą cząsteczkę szkodliwej substancji.
- Finansowanie i interesy/uwagi projektowe
- Wsparcie badawcze i powiązania organizacyjne są ujawnione na pierwszej stronie artykułu; należy uwzględnić udział California NORML, MAPS i Chemic Labs.
- Konkretne źródło
- S. 7–8: abstrakt i finansowanie; Methods oraz Results, tabele odzysku THC i analizy chemicznej; dyskusja pomiaru temperatury.
- Zakres weryfikacji
- Odpowiednie fragmenty pełnego tekstu zweryfikowane 10.09.2026; nie przejęto oryginalnych rycin.
Hazekamp2006: Walidacja laboratoryjna Volcano z czystymi kannabinoidami i materiałem roślinnym; uzupełniający pomiar wydychanego THC.
Hazekamp A, Ruhaak R, Zuurman L, van Gerven J, Verpoorte R. Evaluation of a vaporizing device (Volcano) for the pulmonary administration of tetrahydrocannabinol. Journal of Pharmaceutical Sciences. 2006;95:1308–1317.
- Projekt i materiał/populacja
- Walidacja laboratoryjna Volcano z czystymi kannabinoidami i materiałem roślinnym; uzupełniający pomiar wydychanego THC.
- Jednostki próby
- Cztery urządzenia; próby temperaturowe trzykrotnie, końcowe porównanie urządzeń z 4 mg THC pięć razy na urządzenie. Krótki raport nie podaje jednoznacznej łącznej liczby uczestników klinicznych.
- Pomiar
- HPLC i ilościowe NMR; przeważnie balon 8 L. Załadunek 2–8 mg czystego THC. Pomiar temperatury w środku komory napełniania nad poduszką płynną. Ilości załadowane, dostarczone i wydychane są rejestrowane oddzielnie.
- Wynik
- W końcowym porównaniu urządzeń średnio 53,9 % załadowanego THC trafiło do balonu. Badanie uwzględniało również kondensację na komorze, zaworze i balonie. Niemal pełne zatrzymanie na analitycznym filtrze ze szkłanego włókna nie jest wynikiem dotyczącym filtra wodnego.
- Niepewność i możliwość przeniesienia
- Odzysk zależny od protokołu i substratu, brak uniwersalnej bioprzyswajalności. Uzupełniający pomiar kliniczny nie obejmował badania czynności płuc. Brak porównania z filtracją wodną i bez niej.
- Finansowanie i interesy/uwagi projektowe
- Urządzenia od Storz & Bickel, materiał roślinny od Bedrocan; Farmalyse wspierała wytwarzanie klinicznych standardów kannabinoidowych. Nie znaleziono odrębnej kompleksowej deklaracji interesów.
- Konkretne źródło
- Oryginał s. 1310–1312: metody; s. 1314–1315: dostarczanie/kondensacja; s. 1316: podziękowania. Kopia producenta z odmienną paginacją dodatkowo porównana.
- Zakres weryfikacji
- Istotne fragmenty pełnego tekstu, metody i dane dotyczące wsparcia sprawdzone 10.09.2026; wcześniej tylko abstrakt.
Weryfikacja źródeł: 10 września 2026. W celowo dobranej puli dwunastu prac pierwotnych jedenaście zostało sprawdzonych na podstawie odpowiednich fragmentów pełnych tekstów. W przypadku Van Dam 2010 zweryfikowano, oprócz abstraktu, dostępne oryginalne fragmenty; pełna weryfikacja PDF i tabel pozostaje otwarta. Pozostała literatura wymieniona w artykule należy do odrębnych weryfikacji źródeł. Brak systematycznego wyszukiwania pełnego.













