Najlepsze dab peny
Najlepsze waporyzatory do koncentratów: pięć rekomendacji
W tych waporyzatorach do koncentratów koncentrat ładuje się bezpośrednio do komory. Pięć rekomendacji jest uszeregowanych według naszej oceny ogólnej. Warunek kwalifikacji: producent nadal prowadzi sprzedaż urządzenia, a podczas weryfikacji 2 października 2026 zarejestrowano co najmniej pięć sklepów z towarem w magazynie. E-rigi z filtrem wodnym, e-naile i dab strawy omawiamy na osobnych listach. Aktualne ceny i dostępność w Twoim regionie znajdziesz w porównywarce cen na żywo poniżej.
Nasze pięć rekomendacji: najlepsze waporyzatory do koncentratów
1. Dr. Dabber Ghost 2 — Najwyższa ocena
Ghost 2 to kompaktowy waporyzator do koncentratów z ceramiczną eChamber, która jest podgrzewana bocznie. Pięć poziomów obejmuje zakres od 216 do 282 °C, do tego dochodzą profile grzewcze Ascent, Descent i Steady. Według Dr. Dabber jest gotowy po 5 do 10 sekundach w zależności od poziomu. Akumulator 1 000 mAh ładuje się przez USB-C, również podczas użytkowania. Przy około 198 g jest cięższy niż klasyczny pen, ale wciąż leży wygodnie w dłoni.
- Akumulator: 1 000 mAh | Temperatura: 216–282 °C (5 poziomów) | Waga: 198 g
- Komora: Ceramika | Ładowanie: USB-C z Passthrough | Gwarancja: 1 rok
- Cena: od 113,05 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką w 76 sklepach
→ Dr. Dabber Ghost 2 porównanie cen
2. Linx Blaze — Dwie głowice, gwint 510
W zestawie Blaze znajdują się dwie głowice waporyzatora: Ace z kwarcową komorą i Zero z zagłębioną ceramiczną płytką. Obie działają bez drucianej cewki. Akumulator 900 mAh oferuje cztery poziomy, głowice i akumulator korzystają z gwintu 510 i pasują według Linx do większości innych części 510. Przy 76 g (Ace) i 72 g (Zero) to prawdziwy kieszonkowy pen. W sklepie Linx jest obecnie wyprzedany, ale w porównaniu cen dostępny u kilku sprzedawców.
- Akumulator: 900 mAh | Poziomy: 4 | Waga: 72–76 g
- Głowice: Kwarc + ceramiczna płytka | Gwint 510: ✓ | Gwarancja: 1 rok
- Cena: od 110,19 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką w 13 sklepach
3. Dr. Dabber Light — Do koncentratów i kartridży
Light to smukły pen o wadze około 57 g, w którym komora znajduje się w ustniku. Pracuje na stałym poziomie grzewczym od 288 do 343 °C i nagrzewa się natychmiast według producenta. Akumulator obsługuje również kartridże 510, dzięki czemu jedno urządzenie obejmuje oba rodzaje materiałów. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza według Dr. Dabber na około 30 cykli grzewczych.
- Temperatura: 288–343 °C (1 poziom) | Waga: 57 g
- Kartridże 510: ✓ | Gwarancja: 1 rok
- Cena: od 17,80 € Możliwe opłaty importowe w 16 sklepach
→ Dr. Dabber Light porównanie cen
4. Puffco Pivot — Przy większości sklepów
Pivot to kompaktowy waporyzator do koncentratów firmy Puffco z komorą 3D i regulacją temperatury w czasie rzeczywistym. Cztery poziomy od 260 do 307 °C wybierasz jednym kliknięciem, a według Puffco nagrzewa się w około 20 sekund. Funkcja Boost uruchamiana podwójnym kliknięciem wydłuża cykl grzewczy o 15 sekund przy nieco wyższej temperaturze. Jedno ładowanie wystarcza na do 15 cykli grzewczych na najniższym poziomie, ładowanie przez USB-C trwa około 45 minut. Aplikacja nie istnieje; szklany adapter do fajek wodnych Puffco sprzedaje osobno. W porównaniu cen jest notowany w większej liczbie sklepów niż jakiekolwiek inne urządzenie z tej listy.
- Temperatura: 260–307 °C (4 poziomy + Boost) | Komora: komora 3D | Ładowanie: USB-C
- Aplikacja: ✗ | Gwarancja: 2 lata (komora 1 miesiąc)
- Cena: od 141,46 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką w 133 sklepach
5. Flowermate WiX — Precyzyjna kontrola temperatury
WiX oferuje prawdziwą kontrolę temperatury do 215 °C — rzadko spotykane w tej klasie cenowej. Akumulator 350 mAh, 10 sekund czasu nagrzewania, kompatybilny z WPA. Ceramiczna cewka oszczędza smak przy niskich temperaturach.
- Akumulator: 350 mAh | Maks. temp.: 215 °C | Cewka: Ceramika | WPA: ✓
- Cena: od 39,98 € z wysyłką w 26 sklepach
→ Flowermate WiX porównanie cen
Tabela porównawcza: pięć rekomendowanych modeli
| Model | Ocena | Od | Sklepy | Akumulator | Maks. °C | Komora | WPA | Typ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dr. Dabber Ghost 2 | 9,0 | 113,05 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką | 76 | 1 000 mAh | 282 | Ceramika | — | Pen |
| Linx Blaze | 6,3 | 110,19 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką | 13 | 900 mAh | — | Kwarc/Ceramika | — | Pen |
| Dr. Dabber Light | 5,9 | 17,80 € Możliwe opłaty importowe | 16 | — | 343 | — | — | Pen |
| Puffco Pivot | 5,6 | 141,46 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką | 133 | — | 307 | — | — | Pen |
| Flowermate WiX | 5,4 | 39,98 € z wysyłką | 26 | 350 mAh | 215 | Ceramika | ✓ | Pen |
Ocena to nasza całościowa ocena na podstawie wyposażenia, danych producenta i co najmniej dwóch niezależnych testów. Kreska oznacza: producent nie podaje żadnej wartości.
E-rigi, e-naile i dab strawy
E-rig posiada filtr wodny: Dr. Dabber XS znajduje się na naszej liście najlepszych e-rigów.
XMAX Riggo działa jako e-nail podłączony do szklanego riga i można go używać również jako suchą fajkę. Znajdziesz go na liście najlepszych e-naili.
W przypadku Lookah Seahorse Pro Plus i XMAX Daboo końcówka grzejna jest przykładana bezpośrednio do koncentratu. Te Nectar Collectory porównujemy na naszej liście dab strawów.
Kolejne przystępne cenowo Dab Peny
Dwa poniższe urządzenia Norddampf ładują koncentraty do komory i również zaliczają się do waporyzatorów do koncentratów. Uzupełniają pięć rekomendacji o kolejne modele w niższym przedziale cenowym.
Norddampf Terp Pen — komora ceramiczna, 800 mAh
Terp Pen ma komorę ceramiczną, dab tool w ustniku i akumulator 800 mAh. Według Norddampf trzy stopnie grzania obejmują 177–232, 232–288 i 288–343 °C. Ładuje się przez USB-C i pobiera koncentraty do komory.
- Akumulator: 800 mAh | Stopnie grzania: 3 | Ładowanie: USB-C
- Cena: od 84,90 € z wysyłką w 5 sklepach
→ Norddampf Terp Pen porównanie cen
Norddampf DAB PEN Mini — kompaktowy z 400 mAh
Wersja Mini jest mniejsza i ma akumulator 400 mAh.
- Podgrzewanie: Kondukcja | Maks.: 260 °C | Akumulator: 400 mAh
- Cena: od 35,05 € z wysyłką w 6 sklepach
→ Norddampf DAB PEN Mini porównanie cen
Jakie koncentraty pasują do Dab Pena?
Nie każdy koncentrat nadaje się równie dobrze do Dab Pena. Konsystencja decyduje o tym, jak łatwo się go ładuje i jak czysto waporyzuje.
Wax i Crumble
Wax jest miękki i plastyczny — można go nałożyć bezpośrednio na cewkę za pomocą narzędzia dab. Crumble jest suchszy i kruszy się podczas ładowania, za to waporyzuje równomierniej. Oba nadają się do wszystkich Dab Penów na liście. Idealna temperatura: 180–220 °C.
Shatter i Budder
Shatter jest szkliste i kruche. Odłam małe kawałki i połóż na cewkę — nie podgrzewaj wcześniej, inaczej stopi się w komorze, zanim odparuje. Budder jest kremowy i można z nim postępować podobnie jak z waxem. Temperatura: 200–260 °C.
Live Resin i Rosin
Live Resin zawiera więcej terpenów niż inne koncentraty — smak jest intensywniejszy. Niskie temperatury (150–200 °C) najlepiej zachowują terpeny. Rosin jest wytwarzany bez rozpuszczalników (ciepło + ciśnienie) i dlatego jest szczególnie czysty. Oba typy są lepkie — najłatwiej załadować je za pomocą podgrzewanego narzędzia do dabowania.
Przewodnik po temperaturach: właściwe ciepło dla koncentratów
Temperatura wpływa na smak, gęstość pary i efekt. Niska = więcej smaku, mniej pary. Wysoka = gęsta para, mniej niuansów.
| Zakres | Temperatura | Wynik | Odpowiedni dla |
|---|---|---|---|
| Niski | 150–200 °C | Łagodna para, silny aromat | Live Resin, fokus na terpeny |
| Średni | 200–260 °C | Zrównoważony: smak + para | Wax, Shatter, allrounder |
| Wysoki | 260–370 °C | Gęsta para, mało aromatu | Gęsty wax, maksymalna ekstrakcja |
Wskazówka: Zacznij od niskiej temperatury (180 °C) i zwiększaj co 10 stopni. W ten sposób znajdziesz sweet spot dla swojego materiału, nie tracąc smaku.
Dab Pen vs. E-Rig: Jaka jest różnica?
Różnica tkwi przede wszystkim w rozmiarze i wyposażeniu. Oba parują koncentraty:
| Cecha | Dab Pen | E-Rig |
|---|---|---|
| Rozmiar | O kształcie długopisu (15–50 g) | Kompaktowe urządzenie (150–400 g) |
| Filtr wodny | Rzadko (tylko z WPA) | Często wbudowany |
| Temperatura | 2–3 poziomy lub stała | Precyzyjna regulacja stopniowa |
| Poziom cen | zwykle niższy | zwykle wyższy |
| Czyszczenie | Wymiana cewki | Czyszczenie komory |
| Jakość pary | Bezpośrednia, intensywna | Łagodniejsza, chłodzona |
Kiedy warto kupić E-Rig? Kto regularnie korzysta z koncentratów i ceni gładką parę, skorzysta na filtrze wodnym. Do okazjonalnych, szybkich sesji w podróży wystarczy pen.
Poradnik zakupowy: Na co zwrócić uwagę?
Porównanie typów cewek
Ceramika: Równomierne ciepło, mniejsze ryzyko przypalenia, lepszy smak przy niskich temperaturach. Dla początkujących najlepszy wybór.
Kwarc: Szybciej się nagrzewa, zapewnia intensywniejsze uderzenia. Wymaga większej kontroli — przy zbyt wysokiej temperaturze materiał się przypala. Idealny dla doświadczonych użytkowników.
Tytan: Trwały i odporny, wytrzymuje wiele cykli czyszczenia. Przy wysokich temperaturach może mieć metaliczny posmak.
Pojemność akumulatora
Flowermate WiX ma 350 mAh, Linx Blaze 900 mAh, a Ghost 2 1 000 mAh. Czas pracy zależy też od temperatury i czasu zaciągania. Ghost 2 umożliwia użytkowanie podczas ładowania. Muad-Dib działa na wymiennych akumulatorach AA.
Czyszczenie i konserwacja
Koncentraty pozostawiają lepkie osady — regularne czyszczenie jest koniecznością. Po każdej Session: trzymaj cewkę ciepłą i wycieraj resztki wacikiem. Co 5–10 sesji: zanurz cewkę i ustnik w alkoholu izopropylowym (co najmniej 90%) na 20 minut, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Wymieniaj cewki co 2–4 tygodnie, w zależności od częstotliwości użytkowania.
Wskazówka dla E-Rigów: Po każdej Session przepłucz bubbler wodny ciepłą wodą. Woda stojąca przez noc prowadzi do odkładania się kamienia.
Gwint 510 a złącza zastrzeżone
Linx Blaze i Flowermate WiX korzystają z gwintu 510; Dr. Dabber Light obsługuje dodatkowo wkłady 510. Sprawdź kompatybilność danej końcówki: sam pasujący gwint to za mało. Puffco Pivot i Dr. Dabber Ghost 2 używają własnych komór.
Dab Pen vs. Vape Pen
Vape Peny używają prefabrykowanych kartridży olejowych z gwintem 510. Dab Peny ładują surowy koncentrat bezpośrednio na cewkę grzejną. Zaleta dab pena: brak konieczności zakupu kartridży, pełna kontrola nad materiałem i temperaturą. Wada: konieczność regularnego czyszczenia. Dla kartridży mamy naszą listę Vape Pen.
- Najwyższa ocena: Dr. Dabber Ghost 2 z komorą ceramiczną i pięcioma stopniami temperatury.
- Dwa typy komór i gwint 510: Linx Blaze.
- W waporyzatorze do koncentratów ładujesz koncentrat do komory. Dla urządzeń z filtrem wodnym, końcówek do rigów i końcówek grzejnych istnieją osobne listy.
Najczęstsze pytania
Co to jest Dab Pen?
Dab Pen to przenośny waporyzator do koncentratów (wax, shatter, crumble). Materiał jest ładowany bezpośrednio na cewkę grzejną. Żadnego palnika, żadnego dab-ringu.
Jaka jest różnica między Dab Penem a E-Rigiem?
Waporyzator do koncentratów pobiera koncentrat do komory; e-rig dodatkowo posiada wbudowany filtr wodny. Dr. Dabber XS jest na przykład e-rigiem. E-nail taki jak Riggo podłącza się do oddzielnego szklanego riga. W przypadku dab strawów takich jak Seahorse Pro Plus końcówka grzejna jest przykładana bezpośrednio do koncentratu.
Ile koncentratu na jedno załadowanie?
Do komory mieści się bardzo mała ilość koncentratu. Większość komór pomieści 0,1–0,3 g. Ilość wielkości ziarna ryżu wystarczy na 3–5 przeciągnięć.
Jaka temperatura dla koncentratów?
Właściwa temperatura zależy od pożądanego stosunku smaku do ilości pary. 150–200 °C dla łagodnej pary i silnego aromatu (Live Resin). 200–260 °C dla równowagi smaku i pary (Wax, Shatter). 260–370 °C dla maksymalnej gęstości pary.
Jak często trzeba wymieniać cewkę?
Przy codziennym użytkowaniu mniej więcej co 2–4 tygodnie. Ceramiczne cewki wytrzymują dłużej niż kwarcowe. Sygnałem do wymiany jest przypalony smak.
Czy można używać Dab Penów z kartridżami olejowymi?
Tylko jeśli akumulator przyjmuje kartridże 510. Przykładem jest Dr. Dabber Light. Większość Dab Penów jest zbudowana do koncentratów. Dla kartridży dostępne są Vape Peny.
Jak długo wytrzyma Dab Pen?
Przy odpowiedniej konserwacji Dab Pen wytrzyma kilka lat, choć części zużywalne muszą być regularnie wymieniane. Przy normalnej pielęgnacji 1–3 lata dla urządzenia. Cewka jest częścią zużywalną i wymienia się ją co 2–4 tygodnie. Akumulatory tracą zauważalnie pojemność po 300–500 cyklach ładowania.
Najlepsze dab peny
Dab peny do koncentratów i wosków. Przenośne, mocne i łatwe w użyciu.
30 z 30 produktów
Dlaczego Dab Pen?
Dab peny (również wax peny) mają wbudowaną komorę grzejną na koncentraty takie jak wax, shatter, rosin czy live resin. W odróżnieniu od penów na kartridże, tu ładujesz niewielką ilość ekstraktu bezpośrednio do komory. Czas nagrzewania 10-30 sekund, potem mocna para z małej ilości materiału. Popularne typy grzejąych: kwarc (smak), ceramika (wydajność), tytan (trwałość).
Dlaczego dab peny?
- Przenośny dabbing: Doświadczenie dab rig w podróży. Bez palników butanowych, bez zestawu szklanego, bez stołu.
- Mocna produkcja pary: Koncentraty o 60-90% mocy — znacznie mocniejsze niż kwiaty. Mała ilość wystarcza na długo.
- Szybkie nagrzewanie: 10-30 sekund do pierwszego ciągnięcia. Szybciej niż większość waporyzatorów na kwiaty.
- Różne opcje grzejąych: Kwarc na smak, ceramika na równomierne ciepło, tytan na trwałość. Wymienne.
Dab peny kosztują zazwyczaj 40-150 EUR. Modele podstawowe często mają tylko jedną temperaturę, droższe oferują 3-5 poziomów lub płynną regulację. Czyścić grzejne regularnie lub wymieniać co 2-4 tygodnie.
Aktualne oferty naszych sklepów partnerskich
Wszystkie ceny pochodzą z automatycznych zapytań. Niektóre linki są linkami afiliacyjnymi.
Linx Linx Ember
Utillian Utillian 2
Linx Linx DabZen
Yocan Yocan Evolve Plus XL
Norddampf Norddampf DAB PEN Mini
Flowermate WiX
Linx Linx Hermes 3
Yocan Yocan Nestor
Yocan Yocan Orbit
Ooze Ooze Booster
Calvo Calvo Nectar Wax Pen
Tronian Tronian Gammatron
Ooze Ooze Duplex 2
Yocan Yocan Orbit 2.0
Honey Labs Honey Dabber II
Boundless Terp Pen Spectrum
Dip Devices Dip Devices Little Dipper
Boundless Boundless Terp Pen
Puffco Plus
Katalyzer Katalyzer Mini
Dip Devices Dip Devices Aster
Dip Devices Dip Devices Lunar
XMAX XMAX Daboo
Lookah Lookah Giraffe
Yocan Yocan Iris
Utillian Utillian 5 V4
G Pen G Pen Micro+
Lookah Lookah Python
Lookah Lookah Seahorse King
Wskazówki do Dab Pens
Dab pens odparowują wosk, shatter lub inne koncentraty. Jak używać optymalnie:
- Zacznij od małych ilości. Kawałek wielkości ziarnka ryżu wystarcza na 2–3 zaciągnięcia.
- Utrzymuj spiralę w czystości. Po każdej sesji przetrzyj spiralę patyczkiem z alkoholem izopropylowym (po ostygnięciu).
- Pozwól ostygnąć między zaciągnięciami. Dab pens nagrzewają się szybko. Odczekaj 10–15 sekund między zaciągnięciami.
- Spirale ceramiczne na smak. Kwarc nagrzewa się szybciej, ale ceramika daje czystszy smak i służy dłużej.
Dab Pen vs. Desktop Rig — Porównanie
| Dab Pen | Desktop Rig / E-Nail | |
|---|---|---|
| Mobilność | Bardzo dobra (mieści się w kieszeni) | Nie przenośny (użycie stołowe lub domowe) |
| Jakość pary | Dobra (ale mniej pary niż rig) | Doskonała (gęsta, smaczna para) |
| Ładowanie | Łatwe (połóż bezpośrednio na spiralę) | Bardziej złożone (podgrzać banger, timing ważny) |
| Cena | 50–150€ | 150–500€ (w tym rig, e-nail, akcesoria) |
| Czyszczenie | Codziennie (wytrzeć spiralę) | Co tydzień (banger, szkło, wymiana wody) |
| Najlepszy do | W podróży, dyskretne użycie | W domu, najlepsza jakość pary |
Więcej list bestów: Vape Pens (wkłady olejowe), Przenośne waporyzatory (zioła), Stacjonarne waporyzatory, Lista premium.
Wszystkie oferty na bieżąco znajdziesz w porównaniu cen dab-waporyzatorów — aktualne ceny E-Rigów i waporyzatorów do wosku w porównaniu sklepów.