PAX Flow vs PAX 4 (Four): Který je lepší?
Aktuální nabídky našich partnerských obchodů
Všechny ceny pocházejí z automatických dotazů. Některé odkazy jsou affiliate odkazy.
Krátká odpověď: PAX Flow a PAX 4 (oficiálně „PAX Four“) jsou oba přenosné hybridní vaporizéry určené pouze pro sušené byliny, oba bez aplikace. Flow má pět topných módů, komoru plnitelnou zboku s plně odnímatelným víkem, širší vzduchovou cestu a nabíjí se za méně než 40 minut. Four má čtyři módy, klasickou PAX komoru plnitelnou zdola, větší baterii (2 800 mAh, až 5 sezení) a podle PAX přibližně o 50 % více páry než dřívější přístroje PAX. Kdo chce hustou páru a dlouhou výdrž, sáhne po Four; kdo chce otevřený tah, čistou chuť a rychlé nabíjení, sáhne po Flow.
Přímé srovnání
| Vlastnost | PAX 4 (Four) | PAX Flow |
|---|---|---|
| Ohřev | Hybridní (kondukce + konvekce) | Hybridní (kondukce + konvekce) |
| Materiál | Pouze sušené byliny | Pouze sušené byliny |
| Topné módy | 4 (přibl. 190–220 °C) | 5 (přibl. 180–225 °C) |
| Doba ohřevu | přibl. 60 sekund | přibl. 30–45 sekund |
| Komora | Klasická zdola, přibl. 0,3 g, přepracované víko | Zboku, plně odnímatelná dvířka komory |
| Vzduchová cesta | Standard PAX, spíše restriktivní | Rozšířená („Clear No-Clog Airpath“) |
| Baterie | 2 800 mAh, až 5 sezení / 50 min. | 2 000 mAh, doba nabíjení méně než 40 min. |
| Nabíjení | USB-C, přibl. 60–90 min. | USB-C, méně než 40 min. |
| Hmotnost | přibl. 125 g | přibl. 135 g |
| Aplikace | Ne | Ne |
| Záruka | 2 roky (+1 při registraci) | 2 roky (+2 při registraci) |
| Aktuální cena | 159,00 € vč. dopravy | 199,00 € vč. dopravy |
Teploty a hmotnost z naší databáze specifikací; doba ohřevu Flow se v závislosti na testu pohybuje mezi 30 a 45 sekundami, PAX sám žádnou hodnotu neuvádí.
PAX 4 nebo PAX Four — stejný přístroj
PAX píše název jako „PAX FOUR“, obchody a uživatelé ho většinou zkracují na „PAX 4″. Vždy se jedná o stejný přístroj: první PAX s hybridním ohřevem, představený v roce 2026. PAX Flow přišel krátce předtím a je technicky jeho nejbližším příbuzným — oba sdílejí hybridní systém, USB-C a omezení na sušené byliny. Rozdíly spočívají v konstrukci komory, vzduchové cestě, kapacitě baterie a počtu módů.
Topný systém a módy
Oba přístroje topí hybridně: komora se ohřívá zdola (kondukce), při potáhnutí navíc proudí horkým vzduchem skrze materiál (konvekce). PAX to u Flow nazývá „skutečnou regulací teploty v reálném čase“, u Four „Smart-Hybrid“. V praxi to pro oba znamená: pára od prvního potáhnutí, bez dlouhých předehřívacích fází čistých konvekčních přístrojů.
Rozdíl spočívá ve stupních. PAX Four má čtyři módy, které naše databáze uvádí přibližně jako 190, 200, 210 a 220 °C — chuť, rovnováha, husté oblaky, maximální extrakce. PAX Flow má pět módů a pokrývá s přibližně 180 až 225 °C o něco širší rozsah. Kdo rád začíná nízko a aromaticky, má u Flow o jeden stupeň více prostoru dolů. Jemné nastavení po jednom stupni nenabízí ani jeden z obou přístrojů a aplikaci pro oba také není: PAX v kompatibilitě s aplikací uvádí pouze PAX 3 a Era Pro.
Pokud jde o dobu ohřevu, Flow vede. Four potřebuje v testech přibližně 55 až 70 sekund, Flow podle zdroje 30 až 45 sekund. Pro uživatele Session je to vedlejší, pro krátká jednotlivá potáhnutí mezi tím je to znatelná výhoda Flow.
Komora, vzduchová cesta a pára
Zde se oba přístroje rozcházejí nejzřetelněji. Four si ponechává klasickou PAX komoru: odebrat víko zdola, naplnit komoru přibližně 0,3 g, nasadit víko. PAX přepracoval víko, aby jím proudilo více vzduchu. Flow se plní zboku přes plně odnímatelná dvířka komory — to je rychlejší na doplnění a snazší na vyprázdnění, zejména na cestách.
Vzduchová cesta je u Flow záměrně rozšířena („Clear No-Clog Airpath“). Testovací zprávy popisují Flow jako přístroj, který „táhne otevřeněji“, s obzvláště čistou chutí. Four táhne restriktivněji, ale podle shodných testů dodává hustší a intenzivnější oblaky páry; PAX sám inzeruje „o 50 % více páry než jiné přístroje PAX“, výslovně také ve srovnání s Flow. Nevýhoda: při dlouhých potáhnutích přímo do plic se Four může přehřát — jeden test hlásí velmi teplé tělo přístroje ve spodní části a přehřívání při intenzivním používání. Při potáhnutích z úst do plic v délce šesti až osmi sekund k tomu nedochází.
Výsledek AVB (již vaporizovaného materiálu) je u Four rovnoměrně propražený, což je známka dobré distribuce tepla v malé komoře. Pro Flow k dispozici žádná nezávislá měření nemáme.
Baterie a nabíjení
Four má s 2 800 mAh větší baterii. PAX uvádí až pět sezení nebo 50 minut výdrže na jedno nabití; testeři s kratšími sezeními dosahují šesti až osmi. Nabíjí se přes USB-C přibližně 60 až 90 minut, průchozí nabíjení během používání funguje.
Flow má s 2 000 mAh menší kapacitu, ale nabíjí se podle PAX za méně než 40 minut plně. Kdo přístroj mezi dvěma sezeními stejně zapojí do zásuvky, menší baterii sotva pozná; kdo chce vydržet celý den bez kabelu, bude s Four lépe.
Obsluha, čištění, teplo
Oba se obsluhují přímo na přístroji, bez aplikace a bez menu na displeji. Módy se přepínají tlačítkem, stav zobrazuje LED. Flow je s přibližně 135 g nepatrně těžší než Four s přibližně 125 g; oba mají formát do kapsy bundy s kovovým tělem.
Pokud jde o čištění, Flow vede: dvířka komory dolů, komoru vykartáčovat, hotovo. U Four je třeba náustek a komoru vyčistit tamponem s isopropanolem nebo vatovou tyčinkou, vzduchový kanál kartáčem; tři sítka komory se dají snadno vyjmout. Oba přístroje by se měly pravidelně čistit, protože pryskyřice ve vzduchové cestě ovlivňuje odpor při tahu a chuť. U Four přistupuje ještě vývoj tepla na těle přístroje — při sezeních trvajících několik minut znatelné, při krátkém používání nikoli.
Cena a obsah balení
PAX staví Four níže než Flow: V USA stojí Four 200 $ (běžně 250 $), Flow 280 $ (běžně 350 $). V Evropě se tržní ceny v závislosti na obchodě výrazně liší — Four od přibližně 159,00 € vč. dopravy v 151 obchodech, Flow od přibližně 199,00 € vč. dopravy v 165 obchodech. Aktuální ceny najdete na produktových stránkách PAX Four a PAX Flow.
V krabici jsou u obou Multi-Tool, tři sítka, plochý a vyvýšený náustek a USB-C kabel; Four navíc přibaluje drátěný kartáček, Flow čisticí ubrousky. Záruka činí v obou případech dva roky; při registraci do 30 dnů ji PAX u Four prodlužuje o jeden, u Flow o dva roky.
Pro koho který?
Vezmi PAX 4 (Four), pokud chceš hustou páru a silný účinek na jednu komoru, potřebuješ delší výdrž bez dobíjení a klasická PAX komora ti nevadí. Je to levnější přístroj a silnější pro uživatele Session s potáhnutími z úst do plic.
Vezmi PAX Flow, pokud ti záleží více na otevřeném tahu a čisté chuti než na maximálních oblacích páry, chceš na cestách rychle doplnit a vyprázdnit přístroj a oceňuješ dobu nabíjení pod 40 minut. Pátý, nízký stupeň je plus pro uživatele, kteří preferují aroma.
Koncentráty a ovládání přes aplikaci nejsou u žádného z obou argumentem pro koupi. Kdo chce vaporizovat i koncentráty, najde správnou volbu u PAX Plus — ten je kondukční, ale navržen pro oboje.
Oficiální zdroje
Často kladené otázky
PAX 4 nebo PAX Flow — který je lepší?
Pro hustou páru a dlouhou výdrž baterie PAX 4 (Four), pro otevřený tah, čistou chuť a rychlé nabíjení PAX Flow. Technicky jsou oba hybridní vaporizéry pouze pro byliny; Four je většinou levnější.
Je PAX 4 totéž co PAX Four?
Ano. PAX nazývá přístroj oficiálně „PAX FOUR“, „PAX 4″ je běžná zkratka v obchodech a fórech.
Má PAX Four nebo PAX Flow aplikaci?
Ne. PAX uvádí pro aktuální aplikaci jako kompatibilní pouze PAX 3 a Era Pro; Four a Flow se obsluhují přímo na přístroji.
Mohu s PAX Four nebo Flow vaporizovat koncentráty?
Ne, oba jsou čistě bylinkové vaporizéry. Pro koncentráty je v rámci rodiny PAX určen PAX Plus.
Jak dlouho se nabíjejí PAX Four a PAX Flow?
Flow se nabíjí podle PAX za méně než 40 minut plně, Four potřebuje přes USB-C přibližně 60 až 90 minut — má za to s 2 800 mAh větší baterii.
Stav: srpen 2026. Ceny se mění každý den — tabulka je čerpá živě z našeho srovnání cen.