PAX Flow vs PAX 4 (Four): Welke is beter?
Actuele aanbiedingen van onze partnershops
Alle prijzen komen uit automatische shopquery's. Sommige links zijn affiliatelinks.
Kort antwoord: PAX Flow en PAX 4 (officieel “PAX Four”) zijn beide draagbare hybride vaporizers alleen voor droge kruiden, beide zonder app. De Flow heeft vijf verwarmingsmodi, een zijdelings te laden oven met afneembare deur, een bredere luchtweg en laadt op in minder dan 40 minuten met een compatibele snellader. De Four heeft vier modi, de klassieke PAX-oven van onderaf, de grotere accu (2.800 mAh, tot 5 sessies) en levert volgens PAX ongeveer 50 % meer damp dan eerdere PAX-apparaten. Wie dichte wolken en lange looptijd wil, kiest de Four; wie een open trek, schone smaak en snel opladen wil, kiest de Flow.
Directe vergelijking
| Kenmerk | PAX 4 (Four) | PAX Flow |
|---|---|---|
| Verwarming | Hybride (conductie + convectie) | Hybride (conductie + convectie) |
| Materiaal | Alleen droge kruiden | Alleen droge kruiden |
| Verwarmingsmodi | 4 (ca. 190–220 °C) | 5 (ca. 180–225 °C) |
| Opwarmtijd | ca. 60 seconden | ca. 30–45 seconden |
| Oven | Klassiek van onderaf, ca. 0,3 g, verbeterd deksel | Zijdelings, volledig afneembare ovendeur |
| Luchtweg | PAX-standaard, eerder restrictief | Verbreed (“Clear No-Clog Airpath”) |
| Accu | 2.800 mAh, tot 5 sessies / 50 min. | 2.000 mAh, oplaadtijd minder dan 40 min. |
| Opladen | USB-C, ca. 60–90 min. | USB-C, minder dan 40 min. |
| Gewicht | ca. 125 g | ca. 135 g |
| App | Nee | Nee |
| Garantie | 2 jaar (+1 bij registratie) | 2 jaar (+2 bij registratie) |
| Huidige prijs | 156,75 € Code VAPOCHECKER5 · incl. verzending | 199,00 € incl. verzending |
Temperaturen en gewicht uit onze spec-database; opwarmtijd van de Flow varieert per test tussen 30 en 45 seconden, PAX zelf geeft geen waarde op.
PAX 4 of PAX Four — hetzelfde apparaat
PAX schrijft de naam als “PAX FOUR”, winkels en gebruikers korten hem doorgaans af tot “PAX 4”. Altijd wordt hetzelfde apparaat bedoeld: de in 2026 gepresenteerde eerste PAX met hybrideverwarming. De PAX Flow verscheen kort daarvoor en is technisch de nauwste verwant — beide delen hybridesysteem, USB-C en de beperking tot droge kruiden. De verschillen zitten in ovenconstruktie, luchtweg, accugrootte en aantal modi.
Verwarmingssysteem en modi
Beide apparaten verwarmen hybride: de kamer wordt van onderaf opgewarmd (conductie), bij het trekken stroomt er tegelijkertijd warme lucht door het materiaal (convectie). PAX noemt dat bij de Flow “echte realtime temperatuurregeling”, bij de Four “Smart-Hybrid”. In de praktijk betekent dat voor beide: damp vanaf de eerste trek, zonder de lange opwarmfasen van zuivere convectie-apparaten.
Het verschil zit in de stappen. De PAX Four heeft vier modi, die onze database rond 190, 200, 210 en 220 °C plaatst — smaak, balans, dichte wolken, maximale extractie. De PAX Flow heeft vijf modi en bestrijkt met ongeveer 180 tot 225 °C een iets breder bereik. Wie graag laag en aromatisch begint, heeft bij de Flow één stap meer ruimte naar beneden. Fijnafstemming in stappen van één graad biedt geen van beide apparaten, en een app is er voor beide niet: PAX vermeldt in de app-compatibiliteit alleen PAX 3 en Era Pro.
Bij de opwarmtijd heeft de Flow de voorsprong. De Four heeft in tests zo’n 55 tot 70 seconden nodig, de Flow is afhankelijk van de bron 30 tot 45 seconden. Voor Session-gebruikers is dat bijzaak, voor korte losse trekjes tussendoor een merkbaar voordeel van de Flow.
Oven, luchtweg en damp
Hier gaan de twee het meest uit elkaar. De Four houdt de klassieke PAX-oven aan: deksel van onderaf afnemen, kamer met ongeveer 0,3 g vullen, deksel terugplaatsen. PAX heeft het deksel verbeterd zodat er meer lucht doorstroomt. De Flow laadt van de zijkant via een volledig afneembare ovendeur — dat is sneller bij te vullen en makkelijker leeg te maken, zeker onderweg.
De luchtweg is bij de Flow bewust verbreed (“Clear No-Clog Airpath”). Testverslagen beschrijven de Flow als het apparaat dat “opener trekt”, met bijzonder schone smaak. De Four trekt restrictiever, levert daarvoor volgens overeenstemmende tests dichtere en intensievere wolken; PAX adverteert zelf met “50 % meer damp dan andere PAX-apparaten”, uitdrukkelijk ook ten opzichte van de Flow. De keerzijde: bij lange direct-naar-long-trekken kan de Four heet worden — een test meldt een zeer warm behuizing onderin en oververhitting bij intensief gebruik. Met mond-naar-long-trekken van zes tot acht seconden blijft dat uit.
Het resultaat in de AVB (het verdampte materiaal) is bij de Four gelijkmatig doorgeroosterd, een teken van goede hitteverdeling in de kleine kamer. Voor de Flow beschikken we niet over onafhankelijke metingen hiervan.
Accu en opladen
De Four heeft met 2.800 mAh de grotere accu. PAX geeft tot vijf sessies of 50 minuten looptijd per lading op; testers komen met kortere sessies op zes tot acht. Opladen gaat via USB-C in ongeveer 60 tot 90 minuten, passthrough-opladen tijdens gebruik werkt.
De Flow heeft met 2.000 mAh minder capaciteit, maar laadt volgens PAX in minder dan 40 minuten vol. Wie het apparaat tussen twee sessies toch aan het stopcontact hangt, merkt de kleinere accu nauwelijks; wie een hele dag zonder kabel wil doorkomen, is met de Four beter af.
Bediening, reiniging, warmte
Beide worden direct op het apparaat bediend, zonder app en zonder displaymenu’s. De modi wisselt men via een knop, de status toont een led. De Flow weegt met circa 135 g iets meer dan de Four met zo’n 125 g; beide zijn jaszakformaten met metalen behuizing.
Bij de reiniging heeft de Flow de voorsprong: ovendeur af, kamer uitborstelen, klaar. Bij de Four zijn mondstuk en kamer te reinigen met een isopropanoldoekje of wattenstaafje, het luchtkanaal met de borstel; de drie ovenzeefjes zijn eenvoudig te verwijderen. Beide apparaten moeten regelmatig worden gereinigd, omdat harsopbouw in de luchtweg de luchtweerstand en de smaak beïnvloedt. Bij de Four komt de warmteontwikkeling van de behuizing er nog bij — bij sessies van meerdere minuten merkbaar, bij kort gebruik niet.
Prijs en leveringsomvang
PAX positioneert de Four onder de Flow: in de VS kost de Four 200 $ (regulier 250 $), de Flow 280 $ (regulier 350 $). In Europa liggen de straatprijzen afhankelijk van de winkel duidelijk uiteen — de Four vanaf ongeveer 156,75 € Code VAPOCHECKER5 · incl. verzending bij 151 winkels, de Flow vanaf ongeveer 199,00 € incl. verzending bij 165 winkels. Dagactuele prijzen staan op de productpagina’s van PAX Four en PAX Flow.
In de doos zitten bij beide een multi-tool, drie ovenzeefjes, vlak en verhoogd mondstuk en een USB-C-kabel; de Four heeft ook een draadborsteltje, de Flow reinigingsdoekjes. De garantie bedraagt telkens twee jaar; bij registratie binnen 30 dagen verlengt PAX die bij de Four met één, bij de Flow met twee jaar.
Voor wie welke?
Kies de PAX 4 (Four) als je dichte damp en veel effect per kamer wilt, langere looptijd zonder opladen nodig hebt en de klassieke PAX-oven je niet hindert. Hij is het goedkopere apparaat en het krachtigste voor Session-gebruikers met mond-naar-long-trekken.
Kies de PAX Flow als een open trek en schone smaak voor jou zwaarder wegen dan maximale wolken, je onderweg snel wilt bijladen en legen en oplaadtijden onder 40 minuten waardeert. De vijfde, lage stand is een plus voor aroma-gebruikers.
Concentraten en app-bediening zijn bij geen van beide een koopargument. Wie concentraten mee wil verdampen, is bij de PAX Plus aan het juiste adres — die werkt op conductie, maar is voor beide geschikt.
Officiële bronnen
Veelgestelde vragen
PAX 4 of PAX Flow — welke is beter?
Voor dichte damp en lange acculooptijd de PAX 4 (Four), voor een open trek, schone smaak en snel opladen de PAX Flow. Technisch zijn beide hybride vaporizers alleen voor kruiden; de Four is doorgaans goedkoper.
Is PAX 4 hetzelfde als PAX Four?
Ja. PAX noemt het apparaat officieel “PAX FOUR”, “PAX 4” is de gangbare afkorting in winkels en forums.
Heeft de PAX Four of PAX Flow een app?
Nee. PAX vermeldt voor de huidige app alleen PAX 3 en Era Pro als compatibel; Four en Flow worden direct op het apparaat bediend.
Kan ik met PAX Four of Flow concentraten verdampen?
Nee, beide zijn pure kruidenvaporizers. Voor concentraten is binnen de PAX-familie de PAX Plus bedoeld.
Hoe lang laden PAX Four en PAX Flow op?
De Flow laadt volgens PAX in minder dan 40 minuten vol, de Four heeft via USB-C zo’n 60 tot 90 minuten nodig — heeft daar tegenover met 2.800 mAh de grotere accu.
Stand: augustus 2026. Prijzen veranderen dagelijks — de tabel haalt ze live uit onze prijsvergelijking.