Key Takeaways: Frolic: hybrid heating. Tinymight 2: convection heating. Szybsze nagrzewanie: Tinymight 2 (5s vs 3s). Budżetowy: Tinymight 2 od €272. Premium: Frolic od €339.

Ceny aktualizowane codziennie w 100+ sklepach. Ostatni przegląd: marca 2026.

Tinymight 2 pochodzi od fińskiego niezależnego twórcy, który od pierwszej generacji zbudował wokół siebie oddaną grupę fanów. Zasada jest prosta: ręcznie toczona obudowa z drewna orzechowego, ścieżka pary z borokrzemowego szkła i czysto konwekcyjne ogrzewanie sterowane analogowym pokrętłem. Bez wyświetlacza, bez aplikacji — tylko gorące powietrze i szkło. TM2 można opisać jako stem-loader: szklany stem służy jednocześnie jako ścieżka pary i komora załadunkowa.

Porównanie danych technicznych

Właściwość Frolic Tinymight 2
Cena (RRP) 399 $ 339 €
Metoda grzania Hybrydowa (CTS: kondukcja + konwekcja) Czysta konwekcja
Moc grzania ~120 W (CTS ze stali nierdzewnej) Nie określono
Zakres temperatur Session 40–220 °C / On-Demand 40–240 °C ~120–250 °C (pokrętło 0–10)
Czas nagrzewania ~5 sekund ~3–5 sekund
Akumulator 21700 Molicel P50B (2800 mAh), wymienny 18650 (~2800 mAh), wymienny
Ładowanie USB-C, wejście 2 A USB-C
Ile komór na jednym ładowaniu 15–18 5–10
Pojemność komory ~0,25 g 0,12–0,3 g (regulowana)
Ścieżka pary PEEK (izolowana, 200+ mm) Szkło borokrzemowe
Airflow 0–25 l/min (płynnie regulowany pierścieniem) Regulowany
Wyświetlacz 0,96″ kolorowy OLED Brak (analogowe pokrętło)
Haptic Feedback Tak (regulowane) Tak
Waga ~245 g (z akumulatorem) ~140 g
Wymiary 105 × 63 × 24 mm ~89 × 64 × 38 mm
Materiał obudowy Aluminium (CNC) + Ultem (PEI) + PEEK Drewno orzechowe
Dosing Capsules Kompatybilne z Crafty/Mighty Własne kapsułki TM
WPA (bongo) Adapter 14 mm + 18 mm w zestawie Adapter dostępny
Gwarancja 2 lata 10 lat
Ładowanie passthrough Tak Nie
Sklepy 31 49

Grzanie i jakość vaporu

The Tinymight 2 (convection) preserves terpenes noticeably better below 190 °C, heating material only when you inhale. The Frolic (hybrid) produces visible vapor from the first draw with any technique. Heat-up: Frolic 5s vs. Tinymight 2 3s.

Największa różnica leży w metodzie grzania. System CTS we Frolic oferuje imponującą moc około 120 W. Najpierw wstępnie nagrzewa komorę przez kondukcję, a podczas zaciągania dodatkowo przepuszcza gorące powietrze przez materiał. Efekt: gęsty, równomierny vapor od pierwszego buchu — nawet przy niskich temperaturach Frolic produkuje widoczne chmury.

Tinymight 2 działa wyłącznie konwekcyjnie. Gorące powietrze przepływa przez komorę dopiero podczas inhalacji, więc materiał jest podgrzewany tylko wtedy, gdy się zaciągasz. To chroni terpeny i zapewnia szczególnie intensywny aromat w pierwszych buchach. W zamian wymaga nieco mocniejszej techniki zaciągania.

W trybie on-demand oba urządzenia są podobnie szybkie: Frolic osiąga docelową temperaturę w około 5 sekund, a TM2 w około 3–5 sekund. Troy z 420VapeZone trafnie opisał Frolic: Frolic łączy airflow Venty z mocą TM2. Udaje mu się pogodzić łatwy przepływ powietrza z mocnym outputem — to połączenie rzadko spotykane w tej klasie cenowej.

Pod względem smaku oba urządzenia wydobywają terpeny na bardzo wysokim poziomie. TM2 dzięki szklanej ścieżce daje nieco czystszy, bardziej błyszczący smak w pierwszych dwóch buchach. Frolic utrzymuje jakość smaku bardziej stabilnie przez całą sesję i lepiej schładza vapor dzięki dłuższej ścieżce z PEEK (200+ mm). Według Sneaky Pete przy 190 °C możliwe są dwa duże, miękkie, bogate w terpeny buchy, zanim trzeba zamieszać.

Airflow: duża różnica w codziennym użyciu

Jeden aspekt, który w wielu porównaniach jest zbyt krótko omawiany: airflow. Frolic oferuje płynnie regulowany pierścień przy ustniku, który ustawia przepływ powietrza między 0 a 25 litrami na minutę. Przy całkowicie otwartym airflow zaciąganie jest niemal bezoporowe — a mimo to vapor pozostaje gęsty. Zwykle zna się to tylko z urządzeń desktopowych albo Venty.

Tinymight 2 także ma regulowany airflow, ale nie oferuje mierzalnych wartości l/min. Zakres jest węższy, a przy szybkim zaciąganiu grzanie czasem nie nadąża w pełni. Frolic natomiast, według Troya, utrzymuje pełną moc nawet przy mocnych, szybkich zaciągnięciach — jego grzałka 120 W kompensuje także duże ilości powietrza.

Aktualne najlepsze ceny

Akumulator i codzienna praktyczność

Tutaj widać wyraźną różnicę. Frolic używa ogniwa Molicel P50B 21700 o pojemności 5000 mAh — prawie dwa razy większej niż ogniwo 18650 w Tinymight 2 (około 2.500 mAh). W praktyce oznacza to 15–18 komór na jednym ładowaniu dla Frolic wobec 5–10 dla TM2. Ładowanie odbywa się przez USB-C z mocą wejściową 2 A.

Oba urządzenia mają wymienne akumulatory, co jest dużą zaletą dla użytkowników outdoorowych i podróżujących. Zapasowy akumulator w kieszeni natychmiast podwaja czas pracy. Frolic dodatkowo wspiera passthrough charging: możesz waporyzować, gdy urządzenie jest podłączone do kabla ładowania. W TM2 to nie działa.

Na weekendowe wyjazdy albo całodniowe wędrówki, gdy w pobliżu nie ma gniazdka, Frolic wyraźnie prowadzi. Kto natomiast waporyzuje głównie w domu albo w drodze z krótkimi przerwami, dobrze poradzi sobie także z TM2.

Wykonanie i design

Frolic sprawia wrażenie precyzyjnego narzędzia. Frezowane CNC aluminium, ustnik z PEEK, izolacja z Ultem — każdy element został zaprojektowany z myślą o trwałości i naprawialności. Wymiary 105 × 63 × 24 mm i waga około 245 gramów (z akumulatorem) sprawiają, że jest wyraźnie cięższy niż TM2 (około 140 g przy 89 × 64 × 38 mm). W dłoni leży solidnie i premium, ale też po prostu zauważalnie ciężej.

Tinymight 2 stawia na zupełnie inną estetykę. Ręcznie wykonana obudowa z drewna orzechowego jest ciepła i organiczna w dotyku — żaden vaporizer w segmencie premium nie ma porównywalnego feelingu. Jednak we wczesnych partiach TM2 sporadycznie występowały wahania jakości, które producent zdążył już usunąć.

Limelight realizuje modułowe podejście: Frolic można rozłożyć bez narzędzi, a każda pojedyncza część jest dostępna jako część zamienna. W urządzeniu za 399 dolarów to uspokajająca perspektywa. Tinymight również oferuje dobry support, a do tego wyjątkową 10-letnią gwarancję.

Frolic Vaporizer widok detalu – ustnik z PEEK i pierścień airflow
Frolic: ustnik z PEEK z płynnie regulowanym pierścieniem airflow
Tinymight 2 widok detalu – drewno orzechowe i szklany stem
Tinymight 2: obudowa z drewna orzechowego ze stemem z borokrzemowego szkła

Ścieżka pary i materiały

W kwestii ścieżki pary filozofie się rozchodzą. Frolic stawia na PEEK (polieteroeteroketon), odporny na wysoką temperaturę wysokowydajny tworzywo sztuczne stosowane w medycynie i lotnictwie. Vapor przechodzi przez izolowaną ścieżkę o długości ponad 200 mm i dociera do ustnika przyjemnie schłodzony. Odłączana cooling unit dodatkowo wygładza vapor.

Tinymight 2 wykorzystuje szkło borokrzemowe — ten sam materiał, z którego produkuje się sprzęt laboratoryjny. Wśród purystów szkło uchodzi za najbardziej neutralny smakowo materiał ścieżki pary. Chłodzenie odbywa się przez Hex-Nut Cooling Unit, krótki, ale skuteczny metalowy cooler. Dzięki temu vapor jest nieco cieplejszy niż we Frolic, ale aromatycznie odrobinę bardziej błyszczący.

To, który materiał jest lepszy, zależy od priorytetów: kto chce maksymalnego chłodzenia i wytrzymałości, sięgnie po ścieżkę z PEEK we Frolic. Kto szuka najczystszego smaku i może zaakceptować nieco cieplejszy vapor, wybierze szklaną ścieżkę TM2.

Wyświetlacz i obsługa

Frolic oferuje 0,96-calowy kolorowy OLED, który pokazuje temperaturę, tryb, poziom akumulatora i timer sesji. Trzy przyciski sterują wszystkimi funkcjami, a temperaturę można ustawić co do stopnia. Alarmy wibracyjne da się skonfigurować indywidualnie. Kto przesiada się z Mighty+ albo Venty, od razu poczuje się jak w domu.

Tinymight 2 świadomie rezygnuje z wyświetlacza. Jeden przycisk i analogowe pokrętło (0–10) sterują wszystkim. Wybór temperatury jest intuicyjny, ale nieprecyzyjny — poziom 6 w jednym urządzeniu może różnić się od poziomu 6 w drugim. Taki jest zamysł: Tinymight traktuje to jako część rzemieślniczej indywidualności.

Dla początkujących Frolic jest bardziej przystępny. Kto woli waporyzować według wyczucia zamiast według liczb, doceni minimalistyczną koncepcję TM2. Nie ma tu jednego właściwego ani niewłaściwego podejścia — to kwestia osobistego stylu.

Czyszczenie i konserwacja

Oba vaporizery można rozłożyć bez narzędzi. We Frolic elementy z PEEK można namoczyć w izopropanolu, a sitka mesh warto wymieniać co dwa do czterech tygodni. Modułowa konstrukcja ułatwia dostęp do wszystkich komponentów. Między sesjami wystarczy krótkie wyszczotkowanie komory.

W Tinymight 2 szklane stemy moczy się w alkoholu, a cooling unit można otworzyć i wyczyścić za pomocą sześciokątnych nakrętek. Nakład pracy przy pielęgnacji jest w obu urządzeniach podobny i przy regularnym używaniu wynosi około 10 minut tygodniowo.

Kompatybilność z bongiem

Frolic fabrycznie dostarczany jest z adapterami WPA 14 mm i 18 mm — to wyraźna przewaga nad TM2, w którym adaptery są dostępne osobno. Kto lubi waporyzować przez szkło, może więc podłączyć Frolic do swojego bonga od razu po wyjęciu z pudełka. Połączenie mocy grzania 120 W i airflow 25 l/min czyni z niego imponującego wykonawcę przez szkło.

Co mówią reviewerzy

Społeczność vaporizerowa intensywnie testowała oba urządzenia. Oto najważniejsze głosy:

Troy z 420VapeZone trafia w sedno w przypadku Frolic: Frolic lepiej pasuje do jego preferencji vape niż TM2, ponieważ jest łatwiejszy w obsłudze, daje lepszy vapor i ma większy akumulator — mimo że oba urządzenia są ekstremalnie wydajne. TM2 mocniej wydobywa terpeny i wydaje się nagrzewać bardziej, ale Frolic jest przyjemniejszy w codziennym użyciu.

Jerry z Troy and Jerry podsumowuje Frolic tak: należy wyobrazić sobie Tinymight 2 z jakością wykonania Storz & Bickel i airflow Venty. W ich rankingu najlepszych portable’i TM2 zajmuje 1. miejsce jako „Pocket Powerhouse“, a Frolic 4. miejsce jako obiecujący nowicjusz. TM2 pozostaje pierwszym wyborem Jerry’ego pod względem surowej mocy, podczas gdy Frolic dzięki prostszej obsłudze osiąga niemal ten sam output.

Sneaky Pete w swoim pierwszym wrażeniu szczególnie podkreśla airflow: przy całkowicie otwartych 25 l/min zaciąganie wydaje się niemal bezoporowe, a mimo to daje gęsty vapor. Nawet przy maksymalnym przepływie powietrza Frolic produkuje obszerne chmury bez drapania — podczas gdy ciaśniejsze ustawienia koncentrują smak i gęstość. Dwa duże, miękkie, bogate w terpeny buchy przy 190 °C są możliwe, zanim trzeba zamieszać.

Ogólne oceny są podobne: TM2 dla purystów z zamiłowaniem do szklanej ścieżki i minimalistycznego designu, Frolic dla użytkowników ceniących nowocześniejsze funkcje i praktyczność na co dzień.

Gwarancja i wsparcie

Tutaj Tinymight 2 wygrywa wyraźnie: 10 lat gwarancji to w branży wyjątek. Limelight oferuje 2 lata, co odpowiada standardowi. Obaj producenci należą do kategorii butikowych wytwórców i utrzymują bliski kontakt ze społecznością. Części zamienne są u obu dobrze dostępne, a w Frolic dzięki modułowej koncepcji szczególnie łatwe do wymiany.

Wniosek: kiedy które urządzenie?

Frolic to właściwy wybór, jeśli:

  • wolisz długie sesje i potrzebujesz akumulatora, który wytrzyma cały dzień
  • cenisz precyzyjną kontrolę temperatury przez wyświetlacz
  • chcesz maksymalnego airflow (do 25 l/min), który przypomina urządzenia desktopowe
  • chcesz solidnego, modułowego, naprawialnego vaporizera
  • lubisz waporyzować podczas ładowania (passthrough)
  • masz już kapsułki dozujące Crafty/Mighty
  • chcesz waporyzować bezpośrednio przez bongo (adaptery w zestawie)

Tinymight 2 pasuje lepiej, jeśli:

  • waporyzujesz głównie on-demand i potrzebujesz szybkiego nagrzewania
  • szukasz najczystszego smaku przez szklaną ścieżkę
  • wolisz lekkie, kompaktowe urządzenie do używania w drodze (140 g vs. 245 g)
  • cenisz 10 lat gwarancji jako siatkę bezpieczeństwa
  • podoba ci się minimalistyczny design z drewna
  • lubisz waporyzować na wyczucie zamiast według liczb

Oba urządzenia należą do ścisłej czołówki obecnej generacji portable. Decyzja zależy mniej od jakości — ta stoi na wysokim poziomie w obu przypadkach — a bardziej od osobistego profilu użytkowania. Jeśli nadal się wahasz, w naszym porównaniu cen znajdziesz aktualne ceny Frolic i Tinymight 2 u wszystkich sprzedawców na pierwszy rzut oka.

Porównania wideo

Troy z 420VapeZone porównał oba urządzenia w kilku filmach:

Często zadawane pytania

Który jest lepszy dla początkujących — Frolic czy Tinymight 2?

Frolic jest bardziej przyjazny dla początkujących. Ma prostą obsługę jednym przyciskiem i intuicyjne sterowanie temperaturą. Tinymight 2 oferuje więcej opcji, ale wymaga trochę wprawy przy zmianie techniki zaciągania.

Czy różnica w cenie względem Tinymight 2 jest opłacalna?

Tinymight 2 kosztuje wyraźnie więcej. W zamian dostajesz wymienne akumulatory, tryb on-demand i system pełnej konwekcji. Jeśli waporyzujesz głównie sesyjnie, Frolic wypada korzystniej cenowo.

Czy można używać obu urządzeń z bongiem?

Tak, oba są kompatybilne z filtracją wodną. Tinymight 2 ma adapter 14mm w zestawie. Dla Frolic dostępne są opcjonalne akcesoria.

Który ma lepszą jakość vaporu?

Oba zapewniają pierwszorzędny smak dzięki konwekcji. Tinymight 2 wyróżnia się w trybie on-demand ekstremalnie gęstym vaporem. Frolic przekonuje równomierną jakością w trybie session.

Jak długo działają akumulatory?

Frolic daje radę przez 6–10 sesji na jednym ładowaniu. Tinymight 2 ma wymienne akumulatory 18650 — z zapasowym akumulatorem praktycznie nieograniczony czas pracy w drodze.

Więcej porównań

Frequently Asked Questions

Jens
Testuje i porównuje vaporizery w VapoChecker od 2020 roku. Ponad 800 urządzeń, 274 sklepy, 51 krajów.

Daily Use and Practicality

In everyday use, heat-up time shapes your routine more than any spec sheet suggests. The Tinymight 2 reaches operating temperature in 3 seconds, while the Frolic needs 5 seconds. That difference adds up over weeks of daily sessions. Quick morning sessions before work favor the faster device; relaxed evening sessions make the gap irrelevant.

Consider your typical usage pattern. If you vaporize 3-5 times daily, a few seconds per session compound into meaningful time savings. If you have one session per evening, both devices serve equally well. The Tinymight 2 rewards impulsive, grab-and-go use. The Frolic rewards users who plan their sessions.

Build Quality and Materials

The Frolic: Well-built device with solid materials.

The Tinymight 2: Well-built device with solid materials.

Battery Strategy in Detail

The Frolic packs 5000 mAh, the Tinymight 2 has 2800 mAh. The larger battery does not always mean longer runtime — heating method, chamber size, and usage pattern all affect real-world endurance. Both devices manage 5-8 full sessions on a charge under normal conditions.

Both have swappable 18650 batteries. Spare cells are cheap and extend both devices lifespan by years.

Cleaning and Maintenance

Regular cleaning directly affects vapor flavor and device longevity. Both the Frolic and Tinymight 2 benefit from weekly isopropyl alcohol soaks of removable parts. Screens and seals are consumable items that should be replaced every few months for optimal performance. A basic cleaning kit consisting of isopropyl alcohol (90 percent or higher), cotton swabs, and pipe cleaners covers most devices.

A clean device delivers noticeably better flavor than a neglected one. Most flavor complaints in online forums trace back to insufficient cleaning rather than device limitations. Residue buildup narrows the vapor path, increases draw resistance, and adds a stale taste. Budget 10 minutes per week for maintenance and both devices will perform at their best for years. Deep cleaning every 2-4 weeks prevents hard-to-remove buildup and keeps the airflow unrestricted.

Long-Term Value and Durability

A vaporizer is a long-term investment. Beyond the purchase price, consider replacement parts, cleaning supplies, and eventual battery degradation. The Tinymight 2 has the longer warranty at 3 years versus 2 years for the Frolic.

The resale market for vaporizers is active. Well-maintained devices from reputable brands retain 50-70 percent of their original value after a year. Both the Frolic and Tinymight 2 hold their value well due to brand reputation and build quality. Buying a quality device upfront typically costs less than cycling through cheaper alternatives.

Community support also factors into long-term value. Devices with large user bases have better troubleshooting resources, aftermarket accessories, and replacement part availability. Both brands covered here have established communities that make ownership easier over the years.

Przewijanie do góry