Akumulator i czas pracy waporyzatora — który waporyzator działa najdłużej?
Waporyzator akumulator & czas pracy — Który waporyzator wytrzymuje najdłużej?
- Solo 3 V2 (akumulator wbudowany, według Arizer do 3 h na ładowaniu) — Pass-Through, czas nagrzewania 5–15 s.
- Boundless CFX (5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe)) — największa opublikowana wartość, akumulator wymienny, Pass-Through.
- Air MAX (ogniwo wymienne 26650) — ogniwa zastępcze dostępne w sprzedaży, kompaktowy, szklany stem.
Wszystkie ceny na żywo z porównania cen waporyzatorów. Stan: wrzesień 2026.
Na pierwszy rzut oka
- Storz & Bickel Mighty+ (od 255,55 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką): hybrydowy, 60 s, 3 300 mAh, 242 g
- Arizer Solo 3 V2 (od 208,05 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką): hybrydowy, 5–15 s, akumulator wbudowany (według Arizer do 3 h na ładowaniu), 280 g
- Storz & Bickel Crafty+ (od 170,05 € Code VAPOCHECKER5 · z wysyłką): hybrydowy, 60 s, pojemność nieopublikowana, 135 g
Dlaczego akumulator w waporyzatorze jest tak ważny
Rozładowany akumulator w środku Session to frustracja. A kto korzysta z waporyzatora codziennie, zna ten problem: wieczorem akumulator jest wyczerpany, kabel ładowania leży gdzieś, a następna Session musi poczekać. Czas pracy akumulatora decyduje o tym, czy przenośny waporyzator jest naprawdę przydatny na co dzień, czy sprawdza się tylko w domu przy gniazdku.
Trzy czynniki mają znaczenie: pojemność w mAh, możliwość wymiany akumulatora oraz dostępność ładowania Pass-Through. Porównaliśmy 10 najmocniejszych przenośnych waporyzatorów dokładnie według tych kryteriów.
mAh wyjaśnione — co oznaczają liczby
mAh oznacza miliamperogodziny. Liczba wskazuje, ile energii może przechować akumulator. Więcej mAh oznacza dłuższy czas pracy — przynajmniej przy porównywalnym poborze mocy. Urządzenie z 5 000 mAh pracuje przy tej samej mocy grzewczej mniej więcej dwa razy dłużej niż urządzenie z 2 500 mAh.
Jednak mAh to nie wszystko. Na zużycie wpływa elektronika, metoda grzewcza i ustawiona temperatura. Waporyzator kondukcyjny, jak PAX Plus, pobiera przy 200 °C mniej prądu niż urządzenie hybrydowe przy 220 °C. Jeśli producent lub testy podają liczbę sesji, jest ona zaznaczona w tekście przy danym urządzeniu — w praktyce mówi więcej niż sama wartość mAh.
Akumulator wymienny a wbudowany — wady i zalety
W urządzeniach z wymiennym akumulatorem możesz wymienić ogniwo. Akumulator rozładowany? Włóż nowy i paruj dalej. W naszym porównaniu oferują to Air MAX (ogniwo 26650), CFX (akumulator wymienny Boundless) oraz DaVinci IQ3 (ogniwo 21700). Solo 3 V2 do nich nie należy: jego akumulator jest wbudowany, Arizer oferuje za to serwis wymiany.
Zalety wymiennego akumulatora:
- Nieograniczony czas pracy z ogniwami zapasowymi
- Zużycie akumulatora nie jest problemem — kup nowe ogniwo zamiast wyrzucać urządzenie
- W podróży: weź ze sobą kilka akumulatorów
Zalety wbudowanego akumulatora:
- Możliwość bardziej kompaktowej obudowy (np. Venty)
- Brak luzowania się, brak problemów ze stykami
- Producent optymalizuje elektronikę ładowania dokładnie pod dane ogniwo
Nasz wniosek: kto paruje codziennie i chce korzystać z waporyzatora jeszcze za 3–4 lata, wyjdzie lepiej na wymiennym akumulatorze. Okazjonalni użytkownicy poradzą sobie dobrze z wbudowanymi akumulatorami, zwłaszcza jeśli dostępne jest ładowanie Pass-Through.
Pass-Through Charging — parowanie podczas ładowania
Pass-Through Charging oznacza: podłączasz kabel ładowania i parzysz dalej. Prąd pochodzi bezpośrednio z gniazdka, akumulator jest jednocześnie ładowany. Osiem z dziesięciu urządzeń w tym porównaniu to obsługuje. Wyjątki stanowią właśnie oba przenośne urządzenia Storz & Bickel — Crafty+ i Venty: według producenta obu nie można używać podłączonych do kabla ładowania.
Dlaczego to istotne: z Pass-Through rozładowany akumulator przestaje być problemem. Kabel w, Session zaczyna się. W przypadku Venty Supercharger częściowo to rekompensuje (80% w 40 minut).
10 waporyzatorów w porównaniu akumulatorów
Mighty+ — 3300 mAh (rozbieżne dane źródłowe), wbudowany
Mighty+ firmy Storz & Bickel ma według producenta dwa wbudowane akumulatory o pojemności 3300 mAh (rozbieżne dane źródłowe). Ogrzewanie hybrydowe, wyświetlacz cyfrowy, USB-C, kapsułki dozujące — i w odróżnieniu od Crafty+ i Venty działa też podłączony do kabla. Kto chce urządzenie Storz & Bickel i chce mieć gniazdko jako rezerwę, trafi tutaj.
+ 3300 mAh (rozbieżne dane źródłowe), Pass-Through, wyświetlacz cyfrowy, USB-C
– akumulator niewymienny, waży 242 g, czas nagrzewania ~60 s
Solo 3 V2 — duży akumulator, wbudowany
Solo 3 V2 firmy Arizer ma wbudowany akumulator. Arizer nie podaje pojemności, ale deklaruje do trzech godzin pracy na jednym ładowaniu. Samodzielna wymiana nie jest możliwa, za to Solo 3 V2 pracuje dalej podłączony do kabla (Pass-Through). Ogrzewanie hybrydowe, czysta szklana ścieżka pary, czas nagrzewania 5–15 sekund. Kto chce długiego czasu pracy bez wymiany ogniw, znajdzie tu to, czego szuka.
+ duży akumulator, Pass-Through, czas nagrzewania 5–15 s, szklana ścieżka pary
– akumulator niewymienny samodzielnie, szklany stem podatny na pęknięcia, brak Bluetooth
Air MAX — wymienny akumulator 26650
Air MAX firmy Arizer korzysta z wymiennego ogniwa 26650; Arizer nie publikuje danych mAh (profil sprzedawcy: 5 750 mAh). Szklany stem, ogrzewanie hybrydowe. Różnica względem Solo 3 V2: akumulator Air MAX wymieniasz samodzielnie, za to nagrzewa się wolniej (wg Arizer poniżej 60 sekund).
+ akumulator wymienny (26650), bardziej kompaktowy niż Solo 3 V2
– dłuższy czas nagrzewania, szklany stem kruchy
Boundless CFX — 5 000 mAh, akumulator wymienny
CFX firmy Boundless mieści 5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe) w urządzeniu z dużą komorą i wyświetlaczem LED. Wymienny akumulator, ogrzewanie hybrydowe, precyzyjna kontrola temperatury. Nieco bardziej masywny niż urządzenia Arizer, ale z większą objętością komory — dobry do sesji grupowych.
+ 5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe) wymienny, duża komora, wyświetlacz, Pass-Through
– większy i cięższy, mniej sklepów dostępnych
Fenix 2 MAX — 4800 mAh, wbudowany
Fenix 2 MAX oferuje 4800 mAh w przystępnym pakiecie. Ogrzewanie hybrydowe, wyświetlacz, Pass-Through. Solidne urządzenie z dobrym czasem pracy akumulatora w rozsądnej cenie. Mniej rozpowszechniony niż duże marki, ale z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.
+ 4800 mAh, niższa cena, wyświetlacz, Pass-Through
– akumulator wbudowany, mało sklepów, mniej znana marka
DaVinci IQ3 — 4000 mAh, akumulator wymienny
IQ3 firmy DaVinci to najbardziej kompaktowy waporyzator z wymiennym akumulatorem w naszym porównaniu. 4000 mAh, wymienne ogniwo 21700, sterowanie przez aplikację, ogrzewanie kondukcyjne. Smukła aluminiowa obudowa, mieści się w każdej kieszeni kurtki.
+ ogniwo 21700 wymienne, kompaktowy, aplikacja, aluminium
– czysta kondukcja, czyszczenie pracochłonne, czas nagrzewania ~30 s
PAX Plus — niepotwierdzone przez producenta, wbudowany
PAX Plus firmy PAX to jedno z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń w naszym porównaniu (134 sklepy). Kondukcja, smukły design, haptyczne sprzężenie zwrotne. Producent nie podaje pojemności w mAh, ale czas pracy jest solidny przy bardzo kompaktowej formie.
+ dużo sklepów, kompaktowy, haptyczne sprzężenie zwrotne, Pass-Through
– akumulator wbudowany, czysta kondukcja
Solo 2 — 3400 mAh, wbudowany
Solo 2 firmy Arizer to poprzednik Solo 3 V2. Nadal dostępny i z 3400 mAh niezawodny towarzysz. Szklana ścieżka pary, precyzyjna kontrola temperatury, sprawdzona jakość. Dla wszystkich, którzy chcą smaku Arizer, ale chcą wydać mniej.
+ Sprawdzona jakość, szklana ścieżka pary, tańszy niż Solo 3 V2
– akumulator wbudowany, starszy design
Crafty+ — pojemność nieopublikowana, wbudowany
Crafty+ firmy Storz & Bickel nie podaje pojemności akumulatora. Za to jest to najbardziej kompaktowe urządzenie S&B. Ogrzewanie hybrydowe, sterowanie przez aplikację, kapsułki dozujące — ale bez Pass-Through: gdy akumulator jest rozładowany, najpierw trzeba ładować.
+ hybrydowa jakość S&B, kompaktowy (135 g), aplikacja, kapsułki dozujące
– około pięciu sesji na ładowanie w teście, brak Pass-Through, akumulator wbudowany
Venty — 2 × 18650, pojemność nieopublikowana
Venty firmy Storz & Bickel ma dwa wbudowane ogniwa 18650; Storz & Bickel nie publikuje pojemności. W testach jedno ładowanie wystarczało na 10 do 14 napełnień. Do tego dochodzi płynnie regulowany przepływ powietrza, czas nagrzewania 20 sekund i Supercharger (80% w 40 minut). Pass-Through nie ma — kto długo paruje, szybko doładowuje w międzyczasie.
+ 10–14 napełnień w teście, czas nagrzewania 20 s, Supercharger
– brak Pass-Through, akumulator wbudowany, pojemność nieopublikowana
Wszystkie 10 urządzeń w porównaniu akumulatorów
| Produkt | Marka | mAh | Wymienny | Pass-Through | Sklepy | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mighty+ | Storz & Bickel | 3300 (rozbieżne dane źródłowe) | Nie | ✓ Tak | 213 | → |
| Solo 3 V2 | Arizer | b.d. (test: ponad 5 000) | Nie | ✓ Tak | 143 | → |
| Air MAX | Arizer | b.d. (ogniwo 26650) | ✓ Tak | ✓ Tak | 136 | → |
| Boundless CFX | Boundless | 5000 (rozbieżne dane źródłowe) | ✓ Tak | ✓ Tak | 69 | → |
| Fenix 2 MAX | Fenix | 4800 | Nie | ✓ Tak | 51 | → |
| DaVinci IQ3 | DaVinci | 4000 | ✓ Tak (21700) | ✓ Tak | 108 | → |
| PAX Plus | PAX | niepotwierdzone przez producenta | Nie | nie potwierdzone przez producenta | 134 | → |
| Solo 2 | Arizer | 3400 | Nie | ✓ Tak | 68 | → |
| Crafty+ | Storz & Bickel | b.d. (test: ~2 800) | Nie | Nie | 207 | → |
| Venty | Storz & Bickel | b.d. (2 × 18650) | Nie | Nie | 209 | → |
Wszystkie ceny są wartościami orientacyjnymi i zmieniają się codziennie. Aktualne ceny znajdziesz w porównaniu cen waporyzatorów z danymi na żywo.
Pielęgnacja akumulatora: 5 wskazówek dla dłuższej żywotności
- Nie ładować do pełna i nie pozostawiać rozładowanego. Idealnie: utrzymywać między 20% a 80%. Akumulatory Li-Ion starzeją się szybciej przy 0% i 100%.
- Unikać ciepła. Nigdy nie przechowywać na słońcu, na kaloryferze, w rozgrzanym samochodzie. Ciepło przyspiesza chemiczne starzenie się.
- Unikać zimna podczas parowania. Poniżej 5 °C spada wydajność. Przy mrozie nosić waporyzatora blisko ciała.
- Używać oryginalnych ładowarek. USB-C jest ustandaryzowane, ale tanie zasilacze mogą uszkodzić akumulatory. W przypadku Venty: używać Superchargera.
- Przy długim przechowywaniu: naładować do 50–60%. Kto nie korzysta z waporyzatora przez kilka tygodni, powinien przechowywać go w połowie naładowanego. To oszczędza ogniwa.
Nasze rekomendacje według kategorii
Największy opublikowany akumulator: Boundless CFX
5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe) według producenta, wymienny i z Pass-Through. CFX to wybór dla wszystkich, którzy chcą potwierdzonej pojemności i lubią duże komory.
Najlepszy wymienny akumulator: Air MAX
Wymienna ogniwa 26650, szklany stem, komparta obudowa. Air MAX to pierwszy wybór dla wszystkich, którzy chcą nieograniczonego czasu pracy dzięki zapasowym ogniwom.
Długi czas pracy bez wymiany ogniw: Solo 3 V2
Wbudowany akumulator działający według Arizer do trzech godzin pracy na jednym ładowaniu, Pass-Through i 5–15 sekund czasu nagrzewania. Solo 3 V2 pasuje do wszystkich, którzy długo parują, ale nie chcą wymieniać ogniw.
Historia cen
Często zadawane pytania (FAQ)
Który waporyzator ma największy akumulator?
W tym porównaniu Boundless CFX podaje największą wartość producenta wynoszącą 5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe), za nim Fenix 2 MAX (4800 mAh). Solo 3 V2 działa według Arizer do trzech godzin pracy na jednym ładowaniu; wartości w mAh Arizer nie podaje.
Co oznacza mAh w przypadku waporyzatora?
mAh (miliamperogodziny) oznacza pojemność akumulatora. Więcej mAh oznacza dłuższy czas pracy przy tej samej mocy. Jak długo to wystarczy w minutach, zależy w dużej mierze od metody grzania i temperatury.
Czy wymienny akumulator w waporyzatorze się opłaca?
Tak, szczególnie dla intensywnych użytkowników i w trasie. Air MAX od Arizer używa wymiennego ogniwa 26650, DaVinci IQ3 — ogniwa 21700. Pełne zapasowe ogniwo mieści się w każdej kieszeni i podwaja czas pracy.
Co to jest Pass-Through Charging?
Pass-Through Charging pozwala parować podczas ładowania. Waporyzator (ang. vaporizer) działa wtedy przez zasilacz, a nie akumulator. W naszym porównaniu potrafi to osiem z dziesięciu urządzeń — z wyjątkiem Crafty+ i Venty.
Jak dbać o akumulator waporyzatora?
Ładować między 20% a 80%, nie używać przy ekstremalnym zimnie, nie przechowywać w pełni naładowanego. Unikać ciepła: nigdy nie zostawiać na pełnym słońcu. Zadbany akumulator wytrzyma 500+ cykli ładowania.
Podsumowanie
Akumulator decyduje o tym, czy Twój waporyzator jest niezawodnym towarzyszem, czy urządzeniem uzależnionym od kabla ładującego. Nasze trzy rekomendacje:
- Największy potwierdzony akumulator? Boundless CFX (5000 mAh (rozbieżne dane źródłowe), wymienny). Maratończyk.
- Wymienny akumulator? Air MAX (ogniwo 26650, kompaktowy). Koniec z lękiem przed rozładowaniem.
- Długi czas pracy bez wymiany ogniw? Solo 3 V2 (wbudowany, Pass-Through). Wszechstronny talent.
Wszystkie ceny w porównaniu cen aktualizują się automatycznie. Dopiero zaczynasz z waporyzatorami? Przeczytaj nasz przewodnik dla początkujących.
- Mighty+ vs Volcano Hybrid: Przenośny czy stacjonarny?
- Arizer Solo 3 vs Crafty+: Który jest lepszy?
- TinyMight 2 vs Venty: On-Demand czy Session?
- Crafty+ vs Venty
- PAX Plus vs Mighty+: Budżetowy czy premium?
- Volcano Classic vs Hybrid: Analogowy czy cyfrowy?
- Arizer Air Max vs Solo 3: Który Arizer?
- PAX Plus vs Venty: Budżetowy czy premium?
- Crafty+ vs PAX Plus: Który bardziej się opłaca?
- Arizer Solo 3 vs Venty: Szkło czy komfort?
Który waporyzator ma największy akumulator?
Co oznacza mAh w przypadku waporyzatora?
Czy wymienny akumulator w waporyzatorze się opłaca?
Co to jest Pass-Through Charging?
Jak dbać o akumulator waporyzatora?
Weryfikacja faktów VENTY (24.08.2026): STORZ & BICKEL podaje dwa wbudowane akumulatory litowo-jonowe, ale nie podaje ani pojemności, ani ogólnej liczby Session. Przegląd techniczny producenta.