Utillian 723
Zalety
- Czysta konwekcja zapewnia czysty smak pary.
- 4 presety (180–210 °C) + boost do 225 °C.
- Podwójne zastosowanie: susz i koncentraty (pojemnik na wax).
- Bateria 2300 mAh, USB-C z pass-through.
- Duża komora 0.3 g, ustnik z cyrkonii.
Wady
- Brak opcji podłączenia do fajki wodnej.
- LED zamiast wyświetlacza — trzeba zapamiętać kolory.
- Wąski zakres temperatur (180–225 °C).
Utillian 723 — Porównanie Cen (20 sklepów) 109–235 €
Zaktualizowano: 12.05.2026, 22:38
* Some links are affiliate links. We earn a small commission if you purchase through these links — at no extra cost to you.
Specyfikacja
| Specyfikacja | |
|---|---|
| Metoda Ogrzewania | Konwekcja |
| Typ Urządzenia | Przenośny |
| Brand | Utillian |
| Źródło Zasilania | Bateria |
| Zakres Temperatury | 180°C - 225°C |
| Czas Nagrzewania | 45 sekund |
| Pojemność Baterii | 2300 mAh |
| Weight | 179 g |
| Gwarancja | 2 lat |
| Session Mode | Sesja |
| Temperature Control | Presety |
| Material | Suche zioła i koncentraty |
| Vapor Path | Ceramika |
| Battery Type | Wewnętrzny |
| Replaceable Battery | No |
| Passthrough Charging | Tak |
| Charging Port | usb-c |
Źródło: OfficialOficjalne, TVapeSprzedawca · Zweryfikowano 19.02.2026
O tym waporyzatorze
Utillian 723 to w pełni konwekcyjny waporyzator ze średniej półki cenowej. Samo to jest już dość nietypowe — większość urządzeń przenośnych poniżej 170 EUR stawia na kondukcję albo ogrzewanie hybrydowe, bo to tańsze w produkcji. Utillian (marka własna kanadyjskiego sprzedawcy TVape) oferuje tutaj urządzenie z ceramiczną komorą, wyświetlaczem OLED i szklanym ustnikiem z borokrzemianu. Cztery poziomy temperatury między 180 a 225 °C, akumulator 2600 mAh i USB-C — parametry brzmią solidnie jak na tę cenę.
W praktyce 723 plasuje się pomiędzy budżetowymi waporyzatorami przenośnymi a uznanymi urządzeniami klasy średniej, takimi jak Arizer Solo 3. Oferuje funkcje, które w tej klasie cenowej spotyka się rzadko, ale ma też słabe strony — na przykład brak płynnej regulacji temperatury. Aktualne ceny z 17 europejskich sklepów znajdziesz w naszym porównaniu cen. Więcej urządzeń tej marki na stronie przeglądu Utillian.
- Czysta konwekcja zapewnia czysty smak pary.
- 4 presety (180–210 °C) + boost do 225 °C.
- Podwójne zastosowanie: susz i koncentraty (pojemnik na wax).
- Bateria 2300 mAh, USB-C z pass-through.
- Duża komora 0.3 g, ustnik z cyrkonii.
- Brak opcji podłączenia do fajki wodnej.
- LED zamiast wyświetlacza — trzeba zapamiętać kolory.
- Wąski zakres temperatur (180–225 °C).
Utillian 723 to w pełni konwekcyjny waporyzator ze średniej półki cenowej. Samo to jest już dość nietypowe — większość urządzeń przenośnych poniżej 170 EUR stawia na kondukcję albo ogrzewanie hybrydowe, bo to tańsze w produkcji. Utillian (marka własna kanadyjskiego sprzedawcy TVape) oferuje tutaj urządzenie z ceramiczną komorą, wyświetlaczem OLED i szklanym ustnikiem z borokrzemianu. Cztery poziomy temperatury między 180 a 225 °C, akumulator 2600 mAh i USB-C — parametry brzmią solidnie jak na tę cenę.
W praktyce 723 plasuje się pomiędzy budżetowymi waporyzatorami przenośnymi a uznanymi urządzeniami klasy średniej, takimi jak Arizer Solo 3. Oferuje funkcje, które w tej klasie cenowej spotyka się rzadko, ale ma też słabe strony — na przykład brak płynnej regulacji temperatury. Aktualne ceny z 17 europejskich sklepów znajdziesz w naszym porównaniu cen. Więcej urządzeń tej marki na stronie przeglądu Utillian.
Zobacz także: Utillian 8 · Utillian 722 · Utillian 621 · Utillian 421
Czysta konwekcja w segmencie średniej klasy
Konwekcja oznacza: Gorące powietrze przepływa przez zioło, zamiast ogrzewać je przez nagrzaną ściankę. Efektem jest zazwyczaj czystszy w smaku vapor z mniejszą ilością przypalonych aromatów. W przypadku wielu przenośnych vaporizerów „konwekcja” jest jednak interpretowana dość szeroko — ceramiczna komora 723 siłą rzeczy nagrzewa się podczas rozgrzewania, a zioło przy ściankach faktycznie otrzymuje trochę ciepła kontaktowego.
Mimo to: Przepływ powietrza jest tu podstawową zasadą grzewczą, i czuć to w smaku. Szczególnie przy niższych temperaturach (180–195 °C) vapor smakuje czyściej niż w czysto kondukcyjnych urządzeniach z tej samej półki cenowej. Przy 225 °C różnica jest mniejsza, ponieważ ścianki komory wtedy promieniują mocniej.
Wada czystej konwekcji: czas nagrzewania. 30 do 40 sekund to odczuwalnie dłużej niż 15–20 sekund, których potrzebują hybrydowe systemy grzewcze, takie jak Boundless CFX. Kto się spieszy, zauważy to. Kto stawia na smak, zaakceptuje czas oczekiwania.
Kontekst badań: Badanie opublikowane w Journal of Pharmaceutical Sciences (Hazekamp et al., 2006) wykazało, że waporyzacja w kontrolowanych temperaturach uwalnia ponad 95 % pożądanych substancji aktywnych, podczas gdy produkty uboczne spalania są w dużej mierze eliminowane. Źródło: PubMed 16637053
Wyświetlacz OLED i cztery poziomy temperatury
Wyświetlacz OLED pokazuje aktualną temperaturę — żadnego zgadywania jak w urządzeniach z kolorowym kodowaniem LED. Do wyboru są cztery presety:
- 180 °C — nacisk na terpeny, lekka para, pełny smak. Dobre na początek sesji.
- 195 °C — zrównoważona mieszanka smaku i ilości pary. Uniwersalny poziom.
- 210 °C — większa objętość pary, smak staje się nieco bardziej cierpki. Na drugą połowę sesji.
- 225 °C — maksimum. Gęste chmury, ale aromat na tym cierpi. Na ostatnie zaciągnięcia albo gdy ilość pary jest ważniejsza niż smak.
Czego brakuje: płynnej regulacji temperatury. Urządzenia takie jak Arizer Solo 3 pozwalają na ustawienie co do stopnia. W modelu 723 jesteś ograniczony do czterech presetów. Dla większości użytkowników to wystarczy — ale kto lubi waporyzować dokładnie przy 188 °C albo 203 °C, poczuje się ograniczony.
Sesja kończy się automatycznie po 5 minutach. To standard w tej kategorii i spokojnie wystarcza na 10–15 zaciągnięć.
Szklany ustnik i jakość pary
Ustnik 723 jest wykonany ze szkła borokrzemowego — tego samego odpornego na wysoką temperaturę szkła, które stosuje się także w naczyniach laboratoryjnych i sztyfcie Arizer. Pod względem smaku to wyraźna zaleta: szkło jest neutralne smakowo i w przeciwieństwie do plastiku czy silikonu nie oddaje żadnych własnych aromatów.
Ustnik jest zdejmowany i łatwy do czyszczenia — wystarczy namoczyć go w izopropanolu, przepłukać i gotowe. Zapasowe ustniki są dostępne w sklepie TVape za kilka euro.
Jedna wada: szkło jest kruche. Kto używa 723 w podróży, powinien zdejmować ustnik na czas transportu. Silikonowa osłona lub etui byłyby sensowne — ale nie są dołączone do urządzenia.
Połączenie konwekcji i szklanego ustnika zapewnia czystą, aromatyczną parę, która jak na tę klasę cenową smakuje ponadprzeciętnie dobrze. Nie na poziomie Tinymight 2 ani Firewood 8 — ale wyraźnie lepiej niż w przypadku większości przenośnych waporyzatorów kondukcyjnych poniżej 150 euro.
Akumulator i praktyczność na co dzień
Zintegrowany akumulator 2600 mAh wystarcza na około 6–8 sesji po 5 minut — w zależności od poziomu temperatury. To solidny wynik jak na urządzenie tej wielkości i wystarcza na jeden dzień normalnego użytkowania. Osoby waporyzujące dużo spokojnie przetrwają na tym popołudnie, ale niekoniecznie cały dzień.
Ładowanie odbywa się przez USB-C, co w 2026 roku powinno być standardem, ale w wielu vaporizerach nadal nim nie jest. Czas ładowania wynosi około 90 minut. Passthrough-Charging działa — możesz używać 723, gdy jest podłączony kablem. To praktyczne rozwiązanie, gdy akumulator się rozładuje i nie chcesz czekać.
Przy 150 gramach model 723 nie jest lekkim urządzeniem wśród przenośnych vaporizerów. Dla porównania: XMAX V3 Pro waży 96 g, a Arizer Air SE około 100 g. W kieszeni spodni jest to już odczuwalne. W kieszeni kurtki albo w torbie nie stanowi to problemu.
Akumulator jest wbudowany na stałe — jego wymiana nie jest przewidziana. Przy normalnym użytkowaniu pojemność powinna utrzymać się przez 2–3 lata, zanim zacznie wyraźnie spadać.
Kompatybilność z fajkami wodnymi
Za pomocą adaptera WPA (Water Pipe Adapter) można podłączyć Utillian 723 do fajki wodnej lub bubblera. Adapter zakłada się zamiast szklanego ustnika i pasuje do standardowych szlifów 14 mm i 18 mm.
Dzięki filtracji wodnej vapor staje się jeszcze chłodniejszy i bardziej wilgotny — szczególnie na wyższych poziomach temperatury (210–225 °C) jest to wyraźnie odczuwalna korzyść. Ogrzewanie konwekcyjne modelu 723 dobrze się do tego nadaje, ponieważ opór powietrza podczas zaciągania przez wodę jest większy, a urządzenia konwekcyjne na tym zyskują: Więcej powietrza przez komorę oznacza więcej produkcji vaporu.
Adapter WPA nie jest dołączony do zestawu i trzeba go kupić osobno. TVape oferuje pasujące adaptery. Upewnij się, że adapter jest kompatybilny z modelem 723 — nie wszystkie WPA pasują uniwersalnie.
Utillian 723 w porównaniu
723 działa w mocno konkurencyjnym segmencie. Uczciwe spojrzenie na konkurencję:
- Arizer Solo 3 (~170–200 €): Płynna regulacja temperatury, sprawdzona szklana rurka, większa bateria (3500 mAh). Ale też droższy i większy. Kto ma odpowiedni budżet, dostaje w Solo 3 większą kontrolę.
- Boundless CFX (~120–150 €): Hybrydowe ogrzewanie, płynna regulacja temperatury, duża komora. Szybsze nagrzewanie (20 s), ale gęstsza para i brak czystej konwekcji.
- XMAX V3 Pro (~80–100 €): Tańszy, lżejszy, płynna regulacja temperatury. Ale z przewagą kondukcji i plastikowym ustnikiem — pod względem smaku słabszy.
- Flowermate V5 Nano (~90–130 €): Kondukcja, kompaktowy, łatwy w obsłudze. Gorsza jakość pary niż w 723, ale solidniejsza konstrukcja.
Jedna uwaga dla przejrzystości: Utillian to marka własna TVape — tego samego sprzedawcy, który przede wszystkim oferuje to urządzenie. Niezależne recenzje są przez to rzadsze niż w przypadku Arizer lub Boundless. Nie oznacza to, że urządzenie jest złe — ale testy pochodzą głównie z własnego ekosystemu TVape.
Ostatecznie: za 100–170 Euro z 723 dostaje się czystą konwekcję, szklany ustnik i wyświetlacz OLED. Niewiele innych urządzeń w tej klasie cenowej to oferuje. Kto potrzebuje płynnej regulacji temperatury albo ufa uznanemu producentowi, lepiej odnajdzie się przy Solo 3.
FAQ
Więcej Utillian waporyzatorów 4
Podobne waporyzatory 6
Porównanie specyfikacji
| Utillian 723 | Utillian 8 | |
|---|---|---|
| Typ | Przenośny | Przenośny |
| Grzanie | Konwekcja | Kondukcja |
| Temperatura | 180°C - 225°C | 160°C - 330°C |
| Czas nagrzewania | 45s | 20s |
| Bateria | 2300 mAh | 3150 mAh |
| Cena od | 109€ | 143€ |
| Utillian 723 | Utillian 421 | |
|---|---|---|
| Typ | Przenośny | Przenośny |
| Grzanie | Konwekcja | Kondukcja |
| Temperatura | 180°C - 225°C | 180°C - 230°C |
| Czas nagrzewania | 45s | 60s |
| Bateria | 2300 mAh | 2300 mAh |
| Cena od | 109€ | 37€ |








Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Zaloguj się, aby skomentować