Kouření vs. vaporizace cannabis: dýchací cesty, CO a plicní funkce

Nejlépe přímo prozkoumaný rozdíl se týká expozice: určitý vaporizér pro suché byliny vedl v malých kontrolovaných studiích k nižšímu obsahu vydechovaného oxidu uhelnatého než kouřený konopí. Pro méně dlouhodobých plicních onemocnění při přechodu na vaporizaci chybí výrazně přesvědčivější data. Kašel, plicní funkce, zobrazovací změny a rakovina jsou různé výsledné ukazatele a měly by být hodnoceny odděleně. Abrams et al. (2007) Newmeyer et al. (2017) Ghasemiesfe et al. (2018)

Jakou otázku zodpovídají různá měření?

Vydechované CO je markerem určité expozice, nikoli diagnózou plicního onemocnění. Dotazník může zachytit kašel, expektoraci nebo sípání. Spirometrie naproti tomu měří objemy vzduchu a průtoky. Zobrazovací metody mohou odhalit strukturální nebo funkční abnormality. Žádná z těchto úrovní není automaticky náhradou za ostatní.

Ústup příznaků může být prakticky významný, aniž by již znamenal prokázané snížení rizika CHOPN. Stejně tak jedno nenápadné jednotlivé měření nečiní celkovou expozici bezpečnou. Proto lze na otázku „Je vaporizace lepší pro plíce?“ vědecky odpovědět smysluplně pouze s uvedením konkrétního výsledného ukazatele. Van et al. (2010) Ghasemiesfe et al. (2018)

Co ukazují přímá srovnání CO?

Abrams zkoumal 18 zdravých uživatelů konopí v kontrolovaném srovnání cigarety s konopím a přístroje Volcano. Nižší expozici CO při vaporizaci odpovídala srovnatelná expozice THC. Druhá kontrolovaná studie s 20 osobami srovnávala kouření, vaporizaci a orální podání; i tam byl nárůst CO při kouření vyšší. Abrams et al. (2007) Newmeyer et al. (2017)

Silnou stránkou těchto prací je přímé srovnání za definovaných podmínek. Limity jsou malé vzorky, konkrétní přístroje a krátké sledování. CO je navíc jen jediný marker. Z jeho snížení nelze odvodit procentuální číslo pro celkový objem všech vdechovaných látek, a tím méně pro celoživotní rizika onemocnění.

Jak silná je souvislost mezi kouřem z konopí a kašlem?

Systematický přehled Ghasemiesfe zahrnoval 22 studií. Souhrnná analýza dvou prospektivních studií zjistila relativní riziko kašle 2,04 (95% IS 1,02–4,06) a expektorace 3,84 (1,62–9,07). Autorky a autoři hodnotili důkazy týkající se respiračních příznaků jako nízké. Tato čísla tedy nepocházejí z 22 srovnatelných randomizovaných pokusů. Ghasemiesfe et al. (2018)

Relativní riziko 2,04 popisuje poměr míry výskytu ve dvou skupinách. Neznamená, že každá osoba užívající konopí rozvine kašel, a bez výchozí míry neposkytuje absolutní pravděpodobnost. Široké intervaly spolehlivosti naznačují další nejistotu. Nejednotné měření expozice, souběžné kouření tabáku a omezená dlouhodobá expozice ztěžují interpretaci.

Pro trvalou obstrukci dýchacích cest a změny plicních funkcí byla datová základna v tomto přehledu nedostatečná. „Nedostatečně doloženo“ neznamená potvrzení, že riziko je vyloučeno. Zároveň by nejistota neměla být prezentována jako důkaz konkrétního onemocnění. Ghasemiesfe et al. (2018)

Co si myslet o malé studii přechodu na vaporizér?

Van Dam a Earleywine sledovali 20 pravidelných uživatelů konopí s alespoň dvěma respiračními příznaky před a po měsíci používání vaporizéru. Dvanáct osob bez onemocnění dýchacích cest v průběhu pokusu tvořilo hlavní soubor hodnocení. Příznaky a FVC se zlepšily; změna FEV1 nebyla statisticky signifikantní. Van et al. (2010)

FVC označuje celkový objem vydechnutý při usilovném výdechu, FEV1 jeho podíl za první sekundu. Toto rozlišení brání tomu, aby byl z jednoho pozitivního nálezu paušálně vyvozován závěr o „zlepšené plicní funkci“. Studie neměla randomizovanou kontrolní skupinu. Výsledky mohla ovlivnit očekávání účastníků, změny jiných návyků a výběr analyzované podskupiny.

Přiměřeným závěrem je předběžný signál odůvodňující kontrolovaný výzkum. Nelze z toho dovodit, že vaporizér je prokázanou léčbou onemocnění dýchacích cest. I srovnání jedné osoby před a po by bez kontrolní skupiny mělo jen omezenou kauzální vypovídací hodnotu.

Co doplňují studie CANUCK a PATH?

CANUCK ve průřezovém designu sledoval 139 kuřáků konopí a 57 nekuřáků. Vyšší expozice vyjádřená v joint-years byla spojena s nepříznivějšími nálezy na dýchacích cestách, určitými zobrazovacími abnormalitami a rozdíly v epitelu dýchacích cest. Silnou stránkou je kombinované vyšetření na více úrovních. Avšak 84 procent skupiny užívající konopí aktuálně nebo dříve kouřilo nebo vapovalo cigarety. Tento výrazný smíšený konzum omezuje přiřazení účinků. Leung et al. (2026)

PATH sledoval 5.211 dospělých ve věku 18 až 24 let bez dříve hlášeného respiračního onemocnění ve dvou vlnách sběru dat. Pro výhradní kouření byl adjustovaný odds ratio nových funkčně relevantních respiračních příznaků 3,04 (95% IS 1,64–5,64), pro kombinaci kouření a vapování 4,36 (2,12–8,96). Pro výhradní vapování činil 0,93 (0,20–4,43). Po vyloučení uživatelů tabáku zůstal statisticky signifikantní pouze vztah pro dvojí užívání. Sun et al. (2026)

Právě poslední bod přímo náleží k výsledku. Malá podskupina uživatelů vaporizérů a velmi široký interval spolehlivosti neumožňují spolehlivé ujištění o bezpečnosti. Vaporizéry pro sušené bylinky navíc nebyly dostatečně odděleny od ostatních cannabis vapů. Čísla tedy neposkytují přesné srovnání „moderní vaporizér na sušené květy vs. joint“.

Proč nové studie nejsou v rozporu s laboratorními výsledky?

Laboratorní studie mohou porovnávat vybrané látky za kontrolovaných podmínek. Populační studie zachycují reálné, proměnlivé a často smíšené užívání. Nižší naměřené hodnoty CO a přetrvávající pozorované respirační riziko se proto vzájemně nevylučují. Část zdánlivých rozporů vysvětlují odlišné sledované výstupy a různé produkty. Abrams et al. (2007) Leung et al. (2026) Sun et al. (2026)

Pro vypovídající dlouhodobé srovnání by bylo nutné opakovaně dokumentovat předchozí zkušenosti s kouřením, tabák, typ produktu, frekvenci užívání a přechody mezi formami konzumu. Jednorázová vlastní výpověď dokáže zachytit mnohaletou expoziční historii jen neúplně. Statistická adjustace rovněž nemůže zcela eliminovat nepozorované rozdíly.

Co lze říci o CHOPN a rakovině?

Respirační přehled nedokázal jednoznačně zodpovědět otázky týkající se obstrukce a plicní funkce. Samostatná systematická analýza zaměřená na rakovinu celkově zjistila nedostatečnou evidenci pro několik konkrétních typů rakoviny, včetně rakoviny plic. K omezením patřila nízká dlouhodobá expozice a zkreslení způsobené tabákem. Tuto nejistotu je třeba odlišit od prokázané skutečnosti, že kouř z konopí obsahuje potenciálně škodlivé produkty hoření. Ghasemiesfe et al. (2018) Ghasemiesfe et al. (2019) Moir et al. (2008)

Jak by se mělo srovnání prakticky interpretovat?

Nejspolehlivější shrnutí zní: méně vybraných markerů hoření za zkoumaných podmínek vaporizace bylinné směsi, zajímavá, avšak předběžná data o příznacích a otevřené otázky ohledně dlouhodobých klinických výsledků. Vodní filtr ani příjemně chladná pára tuto evidenci automaticky nerozšiřují. Abrams et al. (2007) Van et al. (2010)

Zdravotní přehled se zabývá přetrvávajícími riziky THC. Vaporizace vs. spalování vysvětluje chemii aerosolu a metody měření. Srovnání s jointem doplňuje náklady a praktické rozdíly, aniž by čísla týkající se dýchacích cest využívalo jako prodejní argument.

Studie podrobně: metody, výsledky a limity

Následující rámečky zpřehledňují klíčové zdroje a limity jejich přenositelnosti. Studie přístroje nebo farmakokinetická studie automaticky nepředstavuje důkaz dlouhodobé zdravotní bezpečnosti. U technických článků jsou studie často relevantní pouze pro výslovně vymezené odlišení tvrzení o zdraví a výtěžku.

Abrams DI et al. (2007)

Studie
Randomizovaná kontrolovaná pilotní studie, opakovaná měření
Vzorek
18 zdravých hospitalizovaných uživatelů konopí
Srovnání a měření
Srovnání standardizované kouřené konopné cigarety s vaporizérem Volcano; THC v plazmě, vydechovaný CO, fyziologické a neuropsychologické účinky.
Randomizace a zaslepení
Ano. Síla konopí (1,7 %, 3,4 %, 6,8 % THC) a způsob aplikace byly v průběhu šesti studijních dní přidělovány náhodně.
Výsledek
Expozice THC byla při kouření a vaporizaci podobná; vydechovaný CO byl po vaporizaci výrazně nižší; žádné závažné nežádoucí příhody.
Silné stránky
Přímé kontrolované srovnání head-to-head; objektivní biomarkery; randomizace.
Omezení a možné zkreslení
Velmi malý vzorek; pilotní charakter; starší a ve srovnání s dnešními produkty nízké obsahy THC; žádné dlouhodobé sledované ukazatele.

Abrams DI, Vizoso HP, Shade SB, Jay C, Kelly ME, Benowitz NL. 2007. Vaporization as a smokeless cannabis delivery system: a pilot study. Clinical pharmacology and therapeutics. DOI: 10.1038/sj.clpt.6100200 · PMID 17429350

Newmeyer MN et al. (2017)

Studie
Kontrolovaná studie within-subject s podmínkou placeba
Vzorek
20 účastníků: 11 častých a 9 příležitostných uživatelů konopí
Srovnání a měření
Placebo vs. aktivní konopí (6,9 % THC, přibližně 54 mg) kouřené, vaporizované nebo podané orálně; subjektivní účinky, srdeční frekvence a vydechovaný CO.
Randomizace a zaslepení
Kontrolovaný protokol studie; stejná kohorta NIDA (crossover) byla v příslušných pracích popsána jako randomizovaná/dvojitě zaslepená.
Výsledek
Kouření a vaporizace zvýšily subjektivní účinky; srdeční frekvence vzrostla po všech aktivních způsobech podání; kouření zvýšilo CO výrazně více než vaporizace.
Silné stránky
Přímé třícestné srovnání; objektivní endpoint CO; oddělené hodnocení častých a příležitostných uživatelů.
Omezení a možné zkreslení
Velmi malý vzorek; vysoká dávka; rozdíly v toleranci; více publikací využívá stejnou kohortu a nesmí být počítáno jako nezávislé studie.

Newmeyer MN, Swortwood MJ, Abulseoud OA, Huestis MA. 2017. Subjective and physiological effects, and expired carbon monoxide concentrations in frequent and occasional cannabis smokers following smoked, vaporized, and oral cannabis administration. Drug and alcohol dependence. DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2017.02.003 · PMID 28407543

Ghasemiesfe M et al. (2018)

Studie
Systematický přehled a metaanalýza
Vzorek
22 studií (10 prospektivních kohortových, 12 průřezových studií).
Srovnání a měření
PubMed, Embase, PsycINFO, MEDLINE, Cochrane 1973–30.04.2018; PROSPERO; 4 recenzenti pro extrakci/RoB, 3 pro sílu důkazů; sdružení pouze podobných studií s dostatečně nízkým zkreslením.
Randomizace a zaslepení
Převážně nerandomizované observační studie.
Výsledek
Celkem 22 studií. Sdružená prospektivní data o příznacích ze dvou studií: kašel RR 2,04 (95% IS 1,02–4,06), vykašlávání RR 3,84 (1,62–9,07). Autoři hodnotili sílu důkazů pro respirační příznaky jako nízkou; pro obstrukci a plicní funkci jako nedostatečnou.
Silné stránky
Velmi precizní metodika; PROSPERO; více recenzentů; hodnocení rizika zkreslení a síly důkazů; diferencované závěry.
Omezení a možné zkreslení
Primární studie jsou převážně observační; měření expozice a zkreslení způsobené tabákem; málo dat při velmi vysoké celoživotní expozici.

Ghasemiesfe M, Ravi D, Vali M, Korenstein D, Arjomandi M, Frank J, Austin PC, Keyhani S. 2018. Marijuana Use, Respiratory Symptoms, and Pulmonary Function: A Systematic Review and Meta-analysis. Annals of internal medicine. DOI: 10.7326/M18-0522 · PMID 29971337 · PMC6231497

Van Dam NT, Earleywine M (2010)

Studie
Jednoramenná intervenční studie před/po
Vzorek
20 pravidelných uživatelů konopí s alespoň dvěma respiračními příznaky; 12 bez souběžného onemocnění dýchacích cest tvořilo hlavní soubor hodnocení.
Srovnání a měření
Jeden měsíc přechodu na vaporizér; devět subjektivních respiračních příznaků plus spirometrie (FEV1, FVC) před intervencí a po ní.
Randomizace a zaslepení
Ne.
Výsledek
U 12 účastníků bez respirační infekce se příznaky výrazně zlepšily; FVC se zlepšila signifikantně; FEV1 se numericky zlepšilo, avšak těsně nedosáhlo statistické významnosti.
Silné stránky
Prospektivní intervence; objektivní spirometrie jako doplněk k příznakům.
Omezení a možné zkreslení
Velmi malý vzorek; žádná kontrolní skupina; výběr 12 účastníků může způsobit zkreslení; krátká doba trvání; žádné zaslepení.

Van Dam NT, Earleywine M. 2010. Pulmonary function in cannabis users: Support for a clinical trial of the vaporizer. The International journal on drug policy. DOI: 10.1016/j.drugpo.2010.04.001 · PMID 20451365

Leung C et al. (2026)

Studie
Průřezová klinická multimodální studie
Vzorek
139 kuřáků konopí rozdělených podle joint-years (≤5, >5–20, >20) a 57 nekuřáků; 48 % mužů, medián věku 27 let; 84 % skupiny užívající konopí s aktuálním nebo dřívějším kouřením cigaret nebo vapováním.
Srovnání a měření
SGRQ/CAT, spirometrie, pletyzmografie, měření difuze, CT, hyperpolarizovaná 129Xe-MRI, bronchoskopie/brushingy dýchacích cest, imunitní/mucinová genová exprese a buněčná kultura.
Randomizace a zaslepení
Ne.
Výsledek
Skupiny s kouřením konopí vykazovaly více respiračních příznaků; vysoká expozice v joint-years byla spojena s horšími parametry průtoku a poměrů, větším výskytem emfyzémových/ventilačních abnormalit a změněnou epiteliální imunitní/MUC5AC signaturou.
Silné stránky
Velmi moderní objektivní fenotypizace; dávkové skupiny; zobrazovací metody + fyziologie + molekulární biologie; adjustace mimo jiné pro tabák/vapování.
Omezení a možné zkreslení
Průřezový design, proto nelze usuzovat na kauzalitu; velmi vysoký podíl souběžné expozice tabáku/vapování; reziduální confounding.

Leung C, Gilchrist CL, Wang CJ, Liggins JA, Li X, Yang J, Cheung CY, Gerayeli FV, Singhera GK, Hsu WJ, Lidher LS, Moo K, Leyson E, Dhillon SS, Shaipanich T, Leipsic JA, Guenette JA, Rayment JH, Kirby M, Gershon AS, Sadatsafavi M, Tan WC, Parraga G, Carlsten C, Eddy RL, Sin DD, Leung JM. 2026. Clinical, physiological, imaging and molecular responses to cannabis smoking: the Canadian Users of Cannabis Smoke (CANUCK) study. The European respiratory journal. DOI: 10.1183/13993003.01659-2025 · PMID 41198398 · PMC12805821

Sun R et al. (2026)

Studie
Národní longitudinální observační studie (PATH)
Vzorek
5.211 mladých dospělých (18–24 let) bez předchozího respiračního/plicního onemocnění, vlna 6→7.
Srovnání a měření
Baseline 2021, sledování do roku 2023; multivariabilní logistická regrese, adjustace pro demografii, jiné látky, zdravotní faktory, obezitu a frekvenci užívání konopí.
Randomizace a zaslepení
Ne.
Výsledek
Vapování bez kouření nebylo signifikantně spojeno s novými funkčně relevantními respiračními příznaky (AOR 0,93; velmi široký IS); kouření bez vapování AOR 3,04; duální užívání AOR 4,36. Po vyloučení uživatelů tabáku zůstalo signifikantní pouze duální užívání.
Silné stránky
Velký longitudinální, národně reprezentativní vzorek; výchozí skupina bez respiračního onemocnění; adjustace pro confoundery.
Omezení a možné zkreslení
Pouze 2,1 % výhradních uživatelů vaporizérů → nízká statistická síla a velmi široký IS; typ produktu (vaporizér pro sušené byliny vs. olej/cartridge) není dostatečně granulárně rozlišen; výsledky jsou založeny na vlastním hlášení.

Sun R, Benowitz NL, Hammond D, Mendez D, Warner KE. 2026. Cannabis Vaping, Smoking, and Dual Use and the Onset of Respiratory Symptoms Among U.S. Young Adults. American journal of preventive medicine. DOI: 10.1016/j.amepre.2026.108421 · PMID 42142848

Ghasemiesfe M et al. (2019)

Studie
Systematický přehled a metaanalýza
Vzorek
25 studií: 19 případů-kontrol, 5 kohortových, 1 průřezová; pouze 2 studie s nízkým rizikem zkreslení.
Srovnání a měření
PubMed, Embase, PsycINFO, MEDLINE, Cochrane 1973–2019; nezávislé screenování a hodnocení důkazů; metaanalýza pouze při dostatečné srovnatelnosti studií.
Randomizace a zaslepení
Ne.
Výsledek
Nízká síla důkazů pro zvýšené riziko germinálních nádorů varlat při pravidelném užívání; důkazy pro plíce a jiné druhy rakoviny jsou celkově nedostatečné.
Silné stránky
Metodicky přísný; riziko zkreslení a síla důkazů jsou transparentně uvedeny; zabraňuje přehánění argumentu o rakovině.
Omezení a možné zkreslení
Dlouhodobá expozice často nedostatečná; silné zkreslení tabákem; starší produkty s jinou potencí; přesná forma užívání uváděna zřídka.

Ghasemiesfe M, Barrow B, Leonard S, Keyhani S, Korenstein D. 2019. Association Between Marijuana Use and Risk of Cancer: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA network open. DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2019.16318 · PMID 31774524 · PMC6902836

Moir D et al. (2008)

Studie
Analytická strojová kouřová studie
Vzorek
Žádní lidští účastníci; standardizované cigarety s cannabis a tabákem za dvou strojových kouřových podmínek.
Srovnání a měření
Chemická charakterizace hlavního proudu kouře a vedlejšího proudu kouře; známé toxické a karcinogenní složky.
Randomizace a zaslepení
Není relevantní.
Výsledek
Kvalitativně podobné třídy škodlivin jako tabákový kouř, avšak s kvantitativními rozdíly; mimo jiné výrazně více amoniaku a více HCN/NOx/některých aromatických aminů za určitých podmínek kouře z cannabis.
Silné stránky
Přímé standardizované chemické srovnání; objektivní analytika.
Omezení a možné zkreslení
Strojový kouř ≠ reální expozice; výsledky vztaženy na množství materiálu, nikoli na typický den užívání; nesmí být vykládáno jako „cannabis je škodlivější než tabák“.

Moir D, Rickert WS, Levasseur G, Larose Y, Maertens R, White P, Desjardins S. 2008. A comparison of mainstream and sidestream marijuana and tobacco cigarette smoke produced under two machine smoking conditions. Chemical research in toxicology. DOI: 10.1021/tx700275p · PMID 18062674

Časté dotazy

Jakou otázku zodpovídají různá měření?

Vydechované CO je markerem určité expozice, nikoli diagnózou plicního onemocnění. Dotazník může zachytit kašel, expektoraci nebo sípání. Spirometrie naproti tomu měří objemy vzduchu a průtoky. Zobrazovací metody mohou odhalit strukturální nebo funkční abnormality. Žádná z těchto úrovní není automaticky náhradou za ostatní.

Co ukazují přímá srovnání CO?

Abrams zkoumal 18 zdravých uživatelů konopí v kontrolovaném srovnání cigarety s konopím a přístroje Volcano. Nižší expozici CO při vaporizaci odpovídala srovnatelná expozice THC. Druhá kontrolovaná studie s 20 osobami srovnávala kouření, vaporizaci a orální podání; i tam byl nárůst CO při kouření vyšší. Abrams et al. (2007) Newmeyer et al. (2017)

Jak silná je souvislost mezi kouřem z konopí a kašlem?

Systematický přehled Ghasemiesfe zahrnoval 22 studií. Souhrnná analýza dvou prospektivních studií zjistila relativní riziko kašle 2,04 (95% IS 1,02–4,06) a expektorace 3,84 (1,62–9,07). Autorky a autoři hodnotili důkazy týkající se respiračních příznaků jako nízké. Tato čísla tedy nepocházejí z 22 srovnatelných randomizovaných pokusů. Ghasemiesfe et al. (2018)

Seznam literatury

  1. Abrams DI, Vizoso HP, Shade SB, Jay C, Kelly ME, Benowitz NL. 2007. Vaporization as a smokeless cannabis delivery system: a pilot study. Clinical pharmacology and therapeutics. DOI: 10.1038/sj.clpt.6100200 · PMID 17429350
  2. Newmeyer MN, Swortwood MJ, Abulseoud OA, Huestis MA. 2017. Subjective and physiological effects, and expired carbon monoxide concentrations in frequent and occasional cannabis smokers following smoked, vaporized, and oral cannabis administration. Drug and alcohol dependence. DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2017.02.003 · PMID 28407543
  3. Ghasemiesfe M, Ravi D, Vali M, Korenstein D, Arjomandi M, Frank J, Austin PC, Keyhani S. 2018. Marijuana Use, Respiratory Symptoms, and Pulmonary Function: A Systematic Review and Meta-analysis. Annals of internal medicine. DOI: 10.7326/M18-0522 · PMID 29971337 · PMC6231497
  4. Van Dam NT, Earleywine M. 2010. Pulmonary function in cannabis users: Support for a clinical trial of the vaporizer. The International journal on drug policy. DOI: 10.1016/j.drugpo.2010.04.001 · PMID 20451365
  5. Leung C, Gilchrist CL, Wang CJ, Liggins JA, Li X, Yang J, Cheung CY, Gerayeli FV, Singhera GK, Hsu WJ, Lidher LS, Moo K, Leyson E, Dhillon SS, Shaipanich T, Leipsic JA, Guenette JA, Rayment JH, Kirby M, Gershon AS, Sadatsafavi M, Tan WC, Parraga G, Carlsten C, Eddy RL, Sin DD, Leung JM. 2026. Clinical, physiological, imaging and molecular responses to cannabis smoking: the Canadian Users of Cannabis Smoke (CANUCK) study. The European respiratory journal. DOI: 10.1183/13993003.01659-2025 · PMID 41198398 · PMC12805821
  6. Sun R, Benowitz NL, Hammond D, Mendez D, Warner KE. 2026. Cannabis Vaping, Smoking, and Dual Use and the Onset of Respiratory Symptoms Among U.S. Young Adults. American journal of preventive medicine. DOI: 10.1016/j.amepre.2026.108421 · PMID 42142848
  7. Ghasemiesfe M, Barrow B, Leonard S, Keyhani S, Korenstein D. 2019. Association Between Marijuana Use and Risk of Cancer: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA network open. DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2019.16318 · PMID 31774524 · PMC6902836
  8. Moir D, Rickert WS, Levasseur G, Larose Y, Maertens R, White P, Desjardins S. 2008. A comparison of mainstream and sidestream marijuana and tobacco cigarette smoke produced under two machine smoking conditions. Chemical research in toxicology. DOI: 10.1021/tx700275p · PMID 18062674

Redakční stav: 10. září 2026. Přehled založený na důkazech podle vybrané knihovny 34 publikací; bez vlastní systematické rešerše literatury a bez lékařského posouzení. Bibliografické údaje a dostupné abstrakty byly porovnány; klíčové práce Spindle (2018) a Lanz (2016) byly navíc ověřeny v otevřeném plném textu. Technická doporučení pro výběr a údržbu je třeba odlišit od zdravotních důkazů. Nová data mohou toto hodnocení změnit.

Přejít nahoru