Vaporizér a zdraví: Co dokládají studie – a co zůstává otevřené
Vaporizér pro suché bylinky může ve srovnání s kouřením snížit expozici určitým produktům spalování. Cannabis však tím není zdravotně bezpečné: THC je nadále přijímáno a může akutně narušit schopnosti. Přímé důkazy o dlouhodobých onemocněních specificky při užívání vaporizérů pro suché bylinky jsou omezené. Klíčové jsou proto tři oddělené otázky: Co je inhalováno, jaké akutní účinky vznikají a jaké dlouhodobé následky byly zkoumány? Muheriwa-Matemba et al. (2024) Abrams et al. (2007) Spindle et al. (2018)
Pro které produkty platí tento přehled?
Jsou míněna zařízení, která zahřívají sušené květy konopí. Kazety s THC, oleje, dabbing a nikotinové e-cigarety jsou samostatné produktové skupiny. V populačních studiích označuje „vapování konopí“ často několik z nich zároveň. Pokud typ produktu nebyl zaznamenán, nelze výsledek přiřadit konkrétně vaporizéru pro suché bylinky. Také lékařsky předepsané konopí a rekreační užívání se liší z hlediska příležitosti, přidružených onemocnění a způsobu použití. Muheriwa-Matemba et al. (2024) Sun et al. (2026)
Následující oddíly představují přehled literatury založený na důkazech vycházející z vybrané knihovny studií. Nejsou vlastním systematickým přehledem ani individuálním terapeutickým doporučením. Vědecká kvalita zde nezávisí na co největším počtu odkazů, ale na tom, zda příslušný zdroj konkrétní tvrzení skutečně podporuje.
Jaké výhody oproti kouři byly přímo zkoumány?
V randomizované pilotní studii Abramse s 18 účastníky byly porovnány standardizované cigarety s konopím a vaporizér Volcano. Expozice THC byla podobná; koncentrace vydechovaného CO byla při vaporizaci nižší. Byl tak měřen objektivní marker spalování. Dlouhodobá onemocnění nebyla součástí sledovaných cílových parametrů. Abrams et al. (2007)
Lanz zkoumal pět zařízení v laboratoři. Práce ukazuje, že přenos kanabinoidů a dekarboxylace mohou být testovány specificky pro každé zařízení. Nezahrnuje probandů ani úplné toxikologické hodnocení všech složek aerosolu. Její výsledky proto nelze převést na podíl jako „o 95 procent méně škodlivé“. Lanz et al. (2016)
Smysluplný zdravotní závěr zůstává omezený: zamezení spalování může snížit určité expozice. To, do jaké míry se tím mění riziko konkrétních onemocnění, musí být zkoumáno samostatně. Cena produktu, konkrétní metoda ohřevu ani příjemně vnímaný aerosol toto zkoumání nenahrazují.
Může vaporizér působit silněji než kouření?
Ano, za určitých podmínek. Spindle a kolegové zkoumali 17 dospělých, kteří v předchozím měsíci konopí neužívali. Každá osoba se zúčastnila šesti sezení s placebem, nominální dávkou 10 nebo 25 mg THC a různými způsoby inhalace. Při stejné nominální dávce bylo mnoho akutních účinků po vaporizaci výraznějších. Ve stavu 25 mg dosahovaly střední vrcholové koncentrace v plné krvi 14,4 ng/ml po vaporizaci a 10,2 ng/ml po kouření. Spindle et al. (2018)
Tyto hodnoty nejsou individuálními cílovými dávkami. Popisují skupinové průměry malé laboratorní studie, nikoli obecnou biologickou dostupnost. Dávka byla zaslepena; zaslepení vůči rozpoznatelnému způsobu inhalace metodou double-dummy provedeno nebylo. Kouřilo se navíc dýmkou, nikoli tabákovým jointem. Tyto podrobnosti jsou podstatné při přenášení výsledků na praktické srovnání.
Menší podráždění dýchacích cest při vaporizaci tedy není spolehlivým znakem slabšího účinku THC. Technická výhoda při přenosu může být spojena se silnějším akutním narušením schopností. Naopak z této studie nelze odvodit pevné pravidlo pro přepočet mezi jointem a vaporizérem. Spindle et al. (2018)
Zlepšuje přechod funkci plic?
Malá studie před a po zkoumala 20 častých uživatelů konopí s dýchacími obtížemi po dobu jednoho měsíce. Hlavní analýza zahrnovala dvanáct osob bez mezidobního onemocnění dýchacích cest. Vlastní hlášené příznaky a forsírovaná vitální kapacita FVC se zlepšily; změna jednosekundové kapacity FEV1 nedosáhla statistické významnosti. Neexistovala žádná randomizovaná kontrolní skupina. Van et al. (2010)
Nález opravňuje k dalšímu výzkumu, nikoli k slibům o léčbě. Bez kontrolní skupiny je obtížné vyloučit přirozené výkyvy, očekávání a změny v ostatním užívání. Výběr dvanácti osob může výsledek dále ovlivnit. Formulace „vaporizéry zlepšují funkci plic“ by proto byla příliš obecná.
Internetová průřezová studie zjistila méně hlášených příznaků dýchacích cest u primárních uživatelů vaporizérů. Ze 6.883 hodnotitelných osob patřilo do této skupiny pouze 152. Způsob užívání a příznaky byly zaznamenány současně; výběrová zaujatost a vlastní hlášení omezují výpovědní hodnotu. Jedná se o asociaci, nikoli experimentálně prokázaný účinek přechodu. Earleywine et al. (2007)
Co říkají novější studie zaměřené na dýchací cesty?
Průřezové šetření CANUCK porovnávalo 139 kuřáků konopí s 57 osobami, které nikdy nekouřily, a kombinovalo dotazníky, funkci plic, zobrazovací metody a analýzy epitelu dýchacích cest. Vyšší expozice kouři z konopí byla spojena s několika nepříznivými nálezy. Nicméně 84 procent skupiny uživatelů konopí uvádělo současné nebo dřívější kouření cigaret či vapování tabáku. Studie tedy neisoluje ani čistý efekt konopí, ani účinek vaporizéru suchých bylin. Leung et al. (2026)
Longitudinální analýza PATH s 5.211 mladými dospělými zkoumala nově vzniklé příznaky dýchacích cest. Pro výhradní vapování konopí činil adjustovaný poměr šancí 0,93 s velmi širokým 95% intervalem spolehlivosti 0,20 až 4,43. Statisticky nevýznamný nález nevylučuje relevantní nevýhodu. Malá skupina vapujících a nepřesné rozlišení produktů dále omezují výpovědní hodnotu. Sun et al. (2026)
Jaká rizika zůstávají relevantní bez ohledu na hoření?
Studie NIDA s 20 osobami zjistila zvýšení srdeční frekvence po podání aktivního konopí kouřením, vaporizací i perorálně. Odstranění kouře tedy neodstraňuje všechny akutní systémové účinky. Šetření zaměřená na absorpci a subjektivní účinek z této kohorty nesmějí být počítána jako vzájemně nezávislé vzorky. Newmeyer et al. (2017) Newmeyer et al. (2016)
U dlouhodobějších rizik je rozlišení podle formy užívání často nedostatečné. Meta-analýza psychotických výsledků zjistila pro skupinu s nejvyšší mírou užívání oproti neuživatelům OR 3,90 (95% IS 2,84–5,34). Jedná se o pozorovanou skupinovou asociaci, nikoli individuální prognózu ani specifické rizikové číslo pro vaporizéry. Marconi et al. (2016)
Přehled zaměřený na poruchy způsobené užíváním konopí zahrnoval 21 studií. Souhrnně mělo 22 procent osob užívajících konopí poruchu způsobenou jeho užíváním (Cannabis Use Disorder; 95% IS 18–26 procent), přičemž výsledky výrazně závisely na populaci a diagnostických kritériích. Prevalence není totožná s budoucím rizikem jednotlivce. Historické zjednodušení „devět procent se stane závislými“ tyto rozdíly dostatečně nevystihuje. Leung et al. (2020)
Jak spolehlivá jsou tvrzení o kardiovaskulárních onemocněních?
Novější metaanalýza 24 observačních studií prokázala pozitivní asociace mezi užíváním konopí a akutním koronárním syndromem, cévní mozkovou příhodou a kardiovaskulární smrtí. Dřívější přehled naproti tomu nenalezl statisticky významné souhrnné asociace a vykazoval velmi vysokou heterogenitu. Rozdíly ve výběru studií, definici expozice a hodnocení výsledků musí zůstat zřejmé. Žádná z obou prací neposkytuje přesné individuální číslo rizika pro konkrétní vaporizér na suché byliny. Storck et al. (2025) Theerasuwipakorn et al. (2023)
Správný závěr tedy nezní ani „konopí chrání srdce“, ani „každé užití způsobuje infarkt“. Existují relevantní rizikové signály, jejichž přesná velikost a kauzální přiřazení jsou omezeny převážně observačním charakterem dat. Srovnání přístrojů nemůže nahradit individuální lékařské zvážení poměru přínosů a rizik.
Proč neexistuje žádné univerzálně zdravé nastavení teploty?
Zobrazovaná teplota, skutečná teplota materiálu a složení aerosolu jsou různé veličiny. Knihovna studií nedefinuje žádné nastavení, které by napříč přístroji a produkty vylučovalo všechna relevantní rizika. Nižší tepelná zátěž se navíc nedá bez dalšího ztotožnit s nižším příjmem THC. Rozhodující je celkový vzorec expozice. Lanz et al. (2016) Hazekamp et al. (2006)
Která tvrzení jsou spolehlivá pro rozhodování?
Přímé laboratorní a humánní studie dokládají nižší expozici vybraným markerům hoření při zkoumaném postupu vaporizace na suché byliny. Akutní účinky THC přetrvávají a při efektivním podání mohou být výraznější. Pozorování týkající se méně respiračních symptomů jsou zajímavá, avšak nemohou nahradit dlouhodobé kontrolované výsledky. Komplexně validovaný důkaz zdravotní nadřazenosti jednotlivých současných modelů přístrojů tato knihovna neposkytuje. Abrams et al. (2007) Spindle et al. (2018) Van et al. (2010) Lanz et al. (2016)
Více podrobností nabízejí stránky vaporizace a hoření, srovnání dýchacích cest a zařazení mikrodávkování. Výběr přístrojů a ceny patří do nákupního poradce; je třeba je oddělit od zdravotních zjištění prezentovaných zde.
Studie podrobně: metody, výsledky a limity
Následující rámečky zpřehledňují klíčové zdroje a limity jejich přenositelnosti. Studie přístroje nebo farmakokinetická studie automaticky nepředstavuje důkaz dlouhodobé zdravotní bezpečnosti. U technických článků jsou studie často relevantní pouze pro výslovně vymezené odlišení tvrzení o zdraví a výtěžku.
Společný vzorek: Zde uvedené publikace Newmeyera S05/S06/S07 pocházejí ze stejné kohorty NIDA s 20 osobami. Nepočítají se jako nezávislé vzorky.
Muheriwa-Matemba SR et al. (2024)
- Studie
- Systematický přehled
- Vzorek
- 42 zařazených publikací: 6 kazuistik, 21 přehledových článků, 15 empirických studií; mezi empirickými pracemi mj. 2 RCT, 5 retrospektivních analýz, 3 longitudinální a 3 průřezové studie.
- Srovnání a měření
- Web of Science, ProQuest, PsycINFO, Scopus, Embase a Medline; recenzované práce z let 2009–2023; PRISMA; pouze studie s dokumentovanou formou užívání.
- Randomizace a zaslepení
- Na úrovni přehledu nikoli; pouze malá část primárních studií byla randomizována.
- Výsledek
- Kouření bylo nejkonzistentněji spojeno s respiračními obtížemi a onemocněními; jedlé formy vykazovaly jen minimální přímé respirační účinky; tachykardie byla hlášena napříč několika formami užívání.
- Silné stránky
- Přímo zaměřeno na formu užívání; rozsáhlé prohledávání databází; rozlišuje kouření, vapování, orální příjem a dabbing.
- Omezení a možné zkreslení
- Velmi heterogenní důkazy; přehledové články a kazuistiky jsou zařazeny společně s primárními studiemi; bez metaanalýzy; autoři sami označují závěry specifické pro cestu podání jako předběžné.
Muheriwa-Matemba SR, Baral A, Abdshah A, Diggs BA, Gerber Collazos KS, Morris KB, Messiah SE, Vidot DC. 2024. Cardiovascular and Respiratory Effects of Cannabis Use by Route of Administration: A Systematic Review. Substance use & misuse. DOI: 10.1080/10826084.2024.2341317 · PMID 38644600
Abrams DI et al. (2007)
- Studie
- Randomizovaná kontrolovaná pilotní studie, opakovaná měření
- Vzorek
- 18 zdravých hospitalizovaných uživatelů konopí
- Srovnání a měření
- Srovnání standardizované kouřené konopné cigarety s vaporizérem Volcano; THC v plazmě, vydechovaný CO, fyziologické a neuropsychologické účinky.
- Randomizace a zaslepení
- Ano. Síla konopí (1,7 %, 3,4 %, 6,8 % THC) a způsob aplikace byly v průběhu šesti studijních dní přidělovány náhodně.
- Výsledek
- Expozice THC byla při kouření a vaporizaci podobná; vydechovaný CO byl po vaporizaci výrazně nižší; žádné závažné nežádoucí příhody.
- Silné stránky
- Přímé kontrolované srovnání head-to-head; objektivní biomarkery; randomizace.
- Omezení a možné zkreslení
- Velmi malý vzorek; pilotní charakter; starší a ve srovnání s dnešními produkty nízké obsahy THC; žádné dlouhodobé sledované ukazatele.
Abrams DI, Vizoso HP, Shade SB, Jay C, Kelly ME, Benowitz NL. 2007. Vaporization as a smokeless cannabis delivery system: a pilot study. Clinical pharmacology and therapeutics. DOI: 10.1038/sj.clpt.6100200 · PMID 17429350
Spindle TR et al. (2018)
- Studie
- Kontrolovaná zkřížená studie v rámci týchž osob; dávka zaslepená, způsob inhalace rozpoznatelný.
- Vzorek
- 17 zdravých dospělých; 9 mužů, 8 žen; průměrný věk 27,3 let; žádné užívání konopí v posledním měsíci.
- Srovnání a měření
- Šest sezení s vymývacím obdobím 1 týden; 0, 10 a 25 mg THC, vždy kouřené nebo vaporizované; subjektivní účinky, kognice, psychomotorika, vitální parametry a THC v krvi.
- Randomizace a zaslepení
- Pořadí dávek v rámci bloků inhalace randomizováno, pořadí způsobů inhalace vyváženo. Zaslepení dávky; žádná metoda double-dummy pro zaslepení způsobu inhalace.
- Výsledek
- Vaporizace při stejné dávce THC většinou vyvolávala silnější akutní účinky a vyšší vrcholové hodnoty THC v krvi; při 25 mg Cmax přibližně 14,4 ng/ml vaporizovaně vs. 10,2 ng/ml kouřeně.
- Silné stránky
- Podmínka placeba, srovnání v rámci týchž osob, více dávek a objektivní měření plné krve.
- Omezení a možné zkreslení
- n=17; pouze příležitostní uživatelé; akutní laboratorní studie; žádné závěry o dlouhodobé plicní nebo celkové morbiditě.
Spindle TR, Cone EJ, Schlienz NJ, Mitchell JM, Bigelow GE, Flegel R, Hayes E, Vandrey R. 2018. Acute Effects of Smoked and Vaporized Cannabis in Healthy Adults Who Infrequently Use Cannabis: A Crossover Trial. JAMA network open. DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2018.4841 · PMID 30646391 · PMC6324384
Sun R et al. (2026)
- Studie
- Národní longitudinální observační studie (PATH)
- Vzorek
- 5.211 mladých dospělých (18–24 let) bez předchozího respiračního/plicního onemocnění, vlna 6→7.
- Srovnání a měření
- Baseline 2021, sledování do roku 2023; multivariabilní logistická regrese, adjustace pro demografii, jiné látky, zdravotní faktory, obezitu a frekvenci užívání konopí.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- Vapování bez kouření nebylo signifikantně spojeno s novými funkčně relevantními respiračními příznaky (AOR 0,93; velmi široký IS); kouření bez vapování AOR 3,04; duální užívání AOR 4,36. Po vyloučení uživatelů tabáku zůstalo signifikantní pouze duální užívání.
- Silné stránky
- Velký longitudinální, národně reprezentativní vzorek; výchozí skupina bez respiračního onemocnění; adjustace pro confoundery.
- Omezení a možné zkreslení
- Pouze 2,1 % výhradních uživatelů vaporizérů → nízká statistická síla a velmi široký IS; typ produktu (vaporizér pro sušené byliny vs. olej/cartridge) není dostatečně granulárně rozlišen; výsledky jsou založeny na vlastním hlášení.
Sun R, Benowitz NL, Hammond D, Mendez D, Warner KE. 2026. Cannabis Vaping, Smoking, and Dual Use and the Onset of Respiratory Symptoms Among U.S. Young Adults. American journal of preventive medicine. DOI: 10.1016/j.amepre.2026.108421 · PMID 42142848
Lanz C et al. (2016)
- Studie
- In vitro validace zařízení a aerosolu
- Vzorek
- Žádní lidští probandi; 5 komerčních vaporizérů suchých bylin, rostlinný materiál s převahou THC a CBD.
- Srovnání a měření
- GC/MS pro záchyt kanabinoidů, HPLC pro kyselé kanabinoidy a dekarboxylaci; Volcano Medic, Plenty, Arizer Solo, DaVinci a zařízení na plynový pohon.
- Randomizace a zaslepení
- Není relevantní.
- Výsledek
- Elektrická zařízení s teplotní regulací dekarboxylovala THC/CBD velmi účinně a reprodukovatelně dodávala kanabinoidy; u plynového zařízení bylo pozorováno hoření.
- Silné stránky
- Validované analytické metody; více zařízení; přímé měření přenosu materiálu.
- Omezení a možné zkreslení
- Žádní lidé, žádné klinické výsledky, žádná komplexní toxikologická analýza aerosolu; starší generace zařízení.
Lanz C, Mattsson J, Soydaner U, Brenneisen R. 2016. Medicinal Cannabis: In Vitro Validation of Vaporizers for the Smoke-Free Inhalation of Cannabis. PloS one. DOI: 10.1371/journal.pone.0147286 · PMID 26784441 · PMC4718604
Van Dam NT, Earleywine M (2010)
- Studie
- Jednoramenná intervenční studie před/po
- Vzorek
- 20 pravidelných uživatelů konopí s alespoň dvěma respiračními příznaky; 12 bez souběžného onemocnění dýchacích cest tvořilo hlavní soubor hodnocení.
- Srovnání a měření
- Jeden měsíc přechodu na vaporizér; devět subjektivních respiračních příznaků plus spirometrie (FEV1, FVC) před intervencí a po ní.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- U 12 účastníků bez respirační infekce se příznaky výrazně zlepšily; FVC se zlepšila signifikantně; FEV1 se numericky zlepšilo, avšak těsně nedosáhlo statistické významnosti.
- Silné stránky
- Prospektivní intervence; objektivní spirometrie jako doplněk k příznakům.
- Omezení a možné zkreslení
- Velmi malý vzorek; žádná kontrolní skupina; výběr 12 účastníků může způsobit zkreslení; krátká doba trvání; žádné zaslepení.
Van Dam NT, Earleywine M. 2010. Pulmonary function in cannabis users: Support for a clinical trial of the vaporizer. The International journal on drug policy. DOI: 10.1016/j.drugpo.2010.04.001 · PMID 20451365
Earleywine M, Barnwell SS (2007)
- Studie
- Průřezový internetový dotazníkový průzkum
- Vzorek
- 6.883 vyhodnotitelných účastníků; pouze 152 (2,2 %) používalo jako primární způsob vaporizér.
- Srovnání a měření
- Vlastní hlášení o způsobu užívání, věku, pohlaví, množství vykouřených cigaret a konopí a šesti respiračních symptomech; logistická regrese.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- Primární používání vaporizéru bylo po statistické adjustaci spojeno s méně hlášenými respiračními symptomy (přibližně OR 0,40).
- Silné stránky
- Velmi velký celkový vzorek; adjustace klíčových zmatečných proměnných.
- Omezení a možné zkreslení
- Průřezový design; sebevýběr přes mailinglisty zaměřené na konopí; vlastní hlášení; pouze 152 primárních uživatelů vaporizéru; kauzalita nelze dovodit.
Earleywine M, Barnwell SS. 2007. Decreased respiratory symptoms in cannabis users who vaporize. Harm reduction journal. DOI: 10.1186/1477-7517-4-11 · PMID 17437626 · PMC1853086
Leung C et al. (2026)
- Studie
- Průřezová klinická multimodální studie
- Vzorek
- 139 kuřáků konopí rozdělených podle joint-years (≤5, >5–20, >20) a 57 nekuřáků; 48 % mužů, medián věku 27 let; 84 % skupiny užívající konopí s aktuálním nebo dřívějším kouřením cigaret nebo vapováním.
- Srovnání a měření
- SGRQ/CAT, spirometrie, pletyzmografie, měření difuze, CT, hyperpolarizovaná 129Xe-MRI, bronchoskopie/brushingy dýchacích cest, imunitní/mucinová genová exprese a buněčná kultura.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- Skupiny s kouřením konopí vykazovaly více respiračních příznaků; vysoká expozice v joint-years byla spojena s horšími parametry průtoku a poměrů, větším výskytem emfyzémových/ventilačních abnormalit a změněnou epiteliální imunitní/MUC5AC signaturou.
- Silné stránky
- Velmi moderní objektivní fenotypizace; dávkové skupiny; zobrazovací metody + fyziologie + molekulární biologie; adjustace mimo jiné pro tabák/vapování.
- Omezení a možné zkreslení
- Průřezový design, proto nelze usuzovat na kauzalitu; velmi vysoký podíl souběžné expozice tabáku/vapování; reziduální confounding.
Leung C, Gilchrist CL, Wang CJ, Liggins JA, Li X, Yang J, Cheung CY, Gerayeli FV, Singhera GK, Hsu WJ, Lidher LS, Moo K, Leyson E, Dhillon SS, Shaipanich T, Leipsic JA, Guenette JA, Rayment JH, Kirby M, Gershon AS, Sadatsafavi M, Tan WC, Parraga G, Carlsten C, Eddy RL, Sin DD, Leung JM. 2026. Clinical, physiological, imaging and molecular responses to cannabis smoking: the Canadian Users of Cannabis Smoke (CANUCK) study. The European respiratory journal. DOI: 10.1183/13993003.01659-2025 · PMID 41198398 · PMC12805821
Newmeyer MN et al. (2017)
- Studie
- Kontrolovaná studie within-subject s podmínkou placeba
- Vzorek
- 20 účastníků: 11 častých a 9 příležitostných uživatelů konopí
- Srovnání a měření
- Placebo vs. aktivní konopí (6,9 % THC, přibližně 54 mg) kouřené, vaporizované nebo podané orálně; subjektivní účinky, srdeční frekvence a vydechovaný CO.
- Randomizace a zaslepení
- Kontrolovaný protokol studie; stejná kohorta NIDA (crossover) byla v příslušných pracích popsána jako randomizovaná/dvojitě zaslepená.
- Výsledek
- Kouření a vaporizace zvýšily subjektivní účinky; srdeční frekvence vzrostla po všech aktivních způsobech podání; kouření zvýšilo CO výrazně více než vaporizace.
- Silné stránky
- Přímé třícestné srovnání; objektivní endpoint CO; oddělené hodnocení častých a příležitostných uživatelů.
- Omezení a možné zkreslení
- Velmi malý vzorek; vysoká dávka; rozdíly v toleranci; více publikací využívá stejnou kohortu a nesmí být počítáno jako nezávislé studie.
Newmeyer MN, Swortwood MJ, Abulseoud OA, Huestis MA. 2017. Subjective and physiological effects, and expired carbon monoxide concentrations in frequent and occasional cannabis smokers following smoked, vaporized, and oral cannabis administration. Drug and alcohol dependence. DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2017.02.003 · PMID 28407543
Newmeyer MN et al. (2016)
- Studie
- Randomizovaná, dvojitě zaslepená zkřížená farmakokinetická studie
- Vzorek
- Stejná kontrolovaná kohorta NIDA: 11 častých a 9 příležitostných uživatelů (n=20).
- Srovnání a měření
- Krevní farmakokinetika po dobu 54 h (příležitostní) resp. 72 h (častí uživatelé) po kouření, vaporizaci a perorálním podání konopí.
- Randomizace a zaslepení
- Ano; PubMed klasifikuje studii jako RCT, zkříženou a dvojitě zaslepenou.
- Výsledek
- Kouření a vaporizace vykazovaly relativně podobnou farmakokinetiku kanabinoidů; po perorálním konopí byly zjištěny vyšší koncentrace THCCOOH a glukuronidů a odlišné časové průběhy.
- Silné stránky
- Velmi podrobná farmakokinetika; standardizovaná dávka; více způsobů podání; dlouhá série vzorků.
- Omezení a možné zkreslení
- Žádný klinický dlouhodobý endpoint poškození; stejní účastníci jako v několika publikacích Newmeyer/Swortwood.
Newmeyer MN, Swortwood MJ, Barnes AJ, Abulseoud OA, Scheidweiler KB, Huestis MA. 2016. Free and Glucuronide Whole Blood Cannabinoids‘ Pharmacokinetics after Controlled Smoked, Vaporized, and Oral Cannabis Administration in Frequent and Occasional Cannabis Users: Identification of Recent Cannabis Intake. Clinical chemistry. DOI: 10.1373/clinchem.2016.263475 · PMID 27899456
Marconi A et al. (2016)
- Studie
- Systematický přehled a metaanalýza závislosti na dávce
- Vzorek
- 571 referencí; 18 studií v systematickém přehledu, 10 v metaanalýze; 66.816 osob.
- Srovnání a měření
- Elektronické databáze + ruční vyhledávání; model náhodných efektů; modelovaný vztah dávka–účinek z publikovaných souhrnných dat.
- Randomizace a zaslepení
- Ne; observační studie.
- Výsledek
- Skupina s nejvyšší spotřebou vs. neuživatelé: OR 3,90 (95% IS 2,84–5,34) pro schizofrenii/psychotické výsledky; vzorec závislosti na dávce.
- Silné stránky
- Velký souhrnný vzorek; explicitní otázka závislosti na dávce; konzistentní směrový signál.
- Omezení a možné zkreslení
- Observační data; heterogenní definice „vysokého užívání“; reziduální záměna a zpětná kauzalita nelze zcela vyloučit.
Marconi A, Di Forti M, Lewis CM, Murray RM, Vassos E. 2016. Meta-analysis of the Association Between the Level of Cannabis Use and Risk of Psychosis. Schizophrenia bulletin. DOI: 10.1093/schbul/sbw003 · PMID 26884547 · PMC4988731
Leung J et al. (2020)
- Studie
- Systematický přehled a metaanalýza epidemiologických studií
- Vzorek
- 1.383 výsledků; zahrnuto 21 studií.
- Srovnání a měření
- PubMed, Global Burden of Disease a doplňková vyhledávání; výsledky CUD definované dle DSM/ICD; metoda náhodných efektů a metaregrese.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- Mezi osobami s jakýmkoli užíváním konopí: sdružených 22 % CUD, 13 % zneužívání, 13 % závislost; v kohortách pravidelných mladých uživatelů bylo odhadované riziko závislosti 33 % (22–44 %).
- Silné stránky
- Rozlišuje riziko u uživatelů od prevalence v celkové populaci; diagnostická kritéria.
- Omezení a možné zkreslení
- Vysoká heterogenita a závislost na populaci/definici; 33 % neplatí pro „všechny uživatele konopí“.
Leung J, Chan GCK, Hides L, Hall WD. 2020. What is the prevalence and risk of cannabis use disorders among people who use cannabis? a systematic review and meta-analysis. Addictive behaviors. DOI: 10.1016/j.addbeh.2020.106479 · PMID 32485547
Storck W et al. (2025)
- Studie
- Systematický přehled a metaanalýza farmakoepidemiologických studií
- Vzorek
- 24 studií z 3.012 výsledků: 17 průřezových, 6 kohortových, 1 případová kontrola.
- Srovnání a měření
- PubMed, Web of Science, Scopus; studie 2016–leden 2023; PROSPERO; ROBINS-E; sdružené adjustované odhady efektů, metoda náhodných efektů.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- ACS RR 1,29; cévní mozková příhoda RR 1,20; kardiovaskulární úmrtí RR 2,10; kohortová analýza podobná pro ACS.
- Silné stránky
- Aktuální metodologie; ROBINS-E; pouze adjustované odhady; citlivostní analýza kohort.
- Omezení a možné zkreslení
- Nerandomizováno; cesty podání a dávky často neznámé; administrativní klasifikace expozice; reziduální zkreslení možné.
Storck W, Elbaz M, Vindis C, Déguilhem A, Lapeyre-Mestre M, Jouanjus E. 2025. Cardiovascular risk associated with the use of cannabis and cannabinoids: a systematic review and meta-analysis. Heart (British Cardiac Society). DOI: 10.1136/heartjnl-2024-325429 · PMID 40527600
Theerasuwipakorn N et al. (2023)
- Studie
- Systematický přehled a metaanalýza observačních studií
- Vzorek
- 20 studií, celkem 183.410.651 záznamů/pacientů; 4 prospektivní kohorty, 9 retrospektivních kohort, 7 průřezových studií.
- Srovnání a měření
- PubMed, Scopus/EMBASE, Cochrane do července 2022; MOOSE/PRISMA; Newcastle-Ottawa; metoda náhodných efektů; testy publikačního zkreslení.
- Randomizace a zaslepení
- Ne.
- Výsledek
- Žádná statisticky významná sdružená asociace pro IM (OR 1,29; KI 0,80–2,08), cévní mozkovou příhodu (OR 1,35; 0,74–2,47) ani pro složené kardiovaskulární příhody; velmi vysoká heterogenita.
- Silné stránky
- Rozsáhlá agregovaná databáze; hodnocení kvality; adjustované odhady.
- Omezení a možné zkreslení
- I² přibližně 97–99 %; dominují rozsáhlé administrativní datové soubory; cesta podání, dávka, délka užívání a účel většinou neznámé.
Theerasuwipakorn N, Prechawat S, Chokesuwattanaskul R, Siranart N, Marsukjai A, Thumtecho S, Rungpradubvong V. 2023. Cannabis a nežádoucí kardiovaskulární příhody: systematický přehled a metaanalýza observačních studií. Toxicology reports. DOI: 10.1016/j.toxrep.2023.04.011 · PMID 37168078 · PMC10165401
Hazekamp A et al. (2006)
- Studie
- Studie hodnocení zařízení a dávkování s analytickými a klinickými složkami
- Vzorek
- Primárně charakterizace zařízení v laboratoři; lidská část zaměřená na bilanci inhalace a exhalace, přesný počet účastníků není v abstraktu uveden.
- Srovnání a měření
- Vliv teploty, vzorku a objemu balónku; variabilita mezi zařízeními i v rámci jednoho zařízení; nabitá vs. dodaná dávka THC; klinická měření inhalace.
- Randomizace a zaslepení
- Ne/žádná klasická RCT.
- Výsledek
- V průměru přibližně 54 % nabité dávky THC přešlo do balónku; přibližně 35 % inhalovaného THC bylo vydechnuto zpět.
- Silné stránky
- Validace reprodukovatelnosti a dávkování; důležitý metodický základ pro pozdější studie s Volcanem.
- Omezení a možné zkreslení
- Žádná dlouhodobá toxikologie; zastaralý hardware a produkty; zdravotní závěry jsou nepřímé.
Hazekamp A, Ruhaak R, Zuurman L, van Gerven J, Verpoorte R. 2006. Evaluation of a vaporizing device (Volcano) for the pulmonary administration of tetrahydrocannabinol. Journal of pharmaceutical sciences. DOI: 10.1002/jps.20574 · PMID 16637053
Časté dotazy
Pro které produkty platí tento přehled?
Jsou míněna zařízení, která zahřívají sušené květy konopí. Kazety s THC, oleje, dabbing a nikotinové e-cigarety jsou samostatné produktové skupiny. V populačních studiích označuje „vapování konopí“ často několik z nich zároveň. Pokud typ produktu nebyl zaznamenán, nelze výsledek přiřadit konkrétně vaporizéru pro suché bylinky. Také lékařsky předepsané konopí a rekreační užívání se liší z hlediska příležitosti, přidružených onemocnění a způsobu použití. Muheriwa-Matemba et al. (2024) Sun et al. (2026)
Jaké výhody oproti kouři byly přímo zkoumány?
V randomizované pilotní studii Abramse s 18 účastníky byly porovnány standardizované cigarety s konopím a vaporizér Volcano. Expozice THC byla podobná; koncentrace vydechovaného CO byla při vaporizaci nižší. Byl tak měřen objektivní marker spalování. Dlouhodobá onemocnění nebyla součástí sledovaných cílových parametrů. Abrams et al. (2007)
Může vaporizér působit silněji než kouření?
Ano, za určitých podmínek. Spindle a kolegové zkoumali 17 dospělých, kteří v předchozím měsíci konopí neužívali. Každá osoba se zúčastnila šesti sezení s placebem, nominální dávkou 10 nebo 25 mg THC a různými způsoby inhalace. Při stejné nominální dávce bylo mnoho akutních účinků po vaporizaci výraznějších. Ve stavu 25 mg dosahovaly střední vrcholové koncentrace v plné krvi 14,4 ng/ml po vaporizaci a 10,2 ng/ml po kouření. Spindle et al. (2018)
Seznam literatury
- Muheriwa-Matemba SR, Baral A, Abdshah A, Diggs BA, Gerber Collazos KS, Morris KB, Messiah SE, Vidot DC. 2024. Cardiovascular and Respiratory Effects of Cannabis Use by Route of Administration: A Systematic Review. Substance use & misuse. DOI: 10.1080/10826084.2024.2341317 · PMID 38644600
- Abrams DI, Vizoso HP, Shade SB, Jay C, Kelly ME, Benowitz NL. 2007. Vaporization as a smokeless cannabis delivery system: a pilot study. Clinical pharmacology and therapeutics. DOI: 10.1038/sj.clpt.6100200 · PMID 17429350
- Spindle TR, Cone EJ, Schlienz NJ, Mitchell JM, Bigelow GE, Flegel R, Hayes E, Vandrey R. 2018. Acute Effects of Smoked and Vaporized Cannabis in Healthy Adults Who Infrequently Use Cannabis: A Crossover Trial. JAMA network open. DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2018.4841 · PMID 30646391 · PMC6324384
- Sun R, Benowitz NL, Hammond D, Mendez D, Warner KE. 2026. Cannabis Vaping, Smoking, and Dual Use and the Onset of Respiratory Symptoms Among U.S. Young Adults. American journal of preventive medicine. DOI: 10.1016/j.amepre.2026.108421 · PMID 42142848
- Lanz C, Mattsson J, Soydaner U, Brenneisen R. 2016. Medicinal Cannabis: In Vitro Validation of Vaporizers for the Smoke-Free Inhalation of Cannabis. PloS one. DOI: 10.1371/journal.pone.0147286 · PMID 26784441 · PMC4718604
- Van Dam NT, Earleywine M. 2010. Pulmonary function in cannabis users: Support for a clinical trial of the vaporizer. The International journal on drug policy. DOI: 10.1016/j.drugpo.2010.04.001 · PMID 20451365
- Earleywine M, Barnwell SS. 2007. Decreased respiratory symptoms in cannabis users who vaporize. Harm reduction journal. DOI: 10.1186/1477-7517-4-11 · PMID 17437626 · PMC1853086
- Leung C, Gilchrist CL, Wang CJ, Liggins JA, Li X, Yang J, Cheung CY, Gerayeli FV, Singhera GK, Hsu WJ, Lidher LS, Moo K, Leyson E, Dhillon SS, Shaipanich T, Leipsic JA, Guenette JA, Rayment JH, Kirby M, Gershon AS, Sadatsafavi M, Tan WC, Parraga G, Carlsten C, Eddy RL, Sin DD, Leung JM. 2026. Clinical, physiological, imaging and molecular responses to cannabis smoking: the Canadian Users of Cannabis Smoke (CANUCK) study. The European respiratory journal. DOI: 10.1183/13993003.01659-2025 · PMID 41198398 · PMC12805821
- Newmeyer MN, Swortwood MJ, Abulseoud OA, Huestis MA. 2017. Subjective and physiological effects, and expired carbon monoxide concentrations in frequent and occasional cannabis smokers following smoked, vaporized, and oral cannabis administration. Drug and alcohol dependence. DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2017.02.003 · PMID 28407543
- Newmeyer MN, Swortwood MJ, Barnes AJ, Abulseoud OA, Scheidweiler KB, Huestis MA. 2016. Free and Glucuronide Whole Blood Cannabinoids‘ Pharmacokinetics after Controlled Smoked, Vaporized, and Oral Cannabis Administration in Frequent and Occasional Cannabis Users: Identification of Recent Cannabis Intake. Clinical chemistry. DOI: 10.1373/clinchem.2016.263475 · PMID 27899456
- Marconi A, Di Forti M, Lewis CM, Murray RM, Vassos E. 2016. Meta-analysis of the Association Between the Level of Cannabis Use and Risk of Psychosis. Schizophrenia bulletin. DOI: 10.1093/schbul/sbw003 · PMID 26884547 · PMC4988731
- Leung J, Chan GCK, Hides L, Hall WD. 2020. What is the prevalence and risk of cannabis use disorders among people who use cannabis? a systematic review and meta-analysis. Addictive behaviors. DOI: 10.1016/j.addbeh.2020.106479 · PMID 32485547
- Storck W, Elbaz M, Vindis C, Déguilhem A, Lapeyre-Mestre M, Jouanjus E. 2025. Cardiovascular risk associated with the use of cannabis and cannabinoids: a systematic review and meta-analysis. Heart (British Cardiac Society). DOI: 10.1136/heartjnl-2024-325429 · PMID 40527600
- Theerasuwipakorn N, Prechawat S, Chokesuwattanaskul R, Siranart N, Marsukjai A, Thumtecho S, Rungpradubvong V. 2023. Cannabis a nežádoucí kardiovaskulární příhody: systematický přehled a metaanalýza observačních studií. Toxicology reports. DOI: 10.1016/j.toxrep.2023.04.011 · PMID 37168078 · PMC10165401
- Hazekamp A, Ruhaak R, Zuurman L, van Gerven J, Verpoorte R. 2006. Evaluation of a vaporizing device (Volcano) for the pulmonary administration of tetrahydrocannabinol. Journal of pharmaceutical sciences. DOI: 10.1002/jps.20574 · PMID 16637053
Redakční stav: 10. září 2026. Přehled založený na důkazech podle vybrané knihovny 34 publikací; bez vlastní systematické rešerše literatury a bez lékařského posouzení. Bibliografické údaje a dostupné abstrakty byly porovnány; klíčové práce Spindle (2018) a Lanz (2016) byly navíc ověřeny v otevřeném plném textu. Technická doporučení pro výběr a údržbu je třeba odlišit od zdravotních důkazů. Nová data mohou toto hodnocení změnit.