Nejlepší konvekční vaporizéry 2026: Top 10 ve srovnání
Nejlepší konvekční vaporizéry 2026: Top 10 ve srovnání
| VapeFully | od 327,99 € Code VAPOCHECKER-TINYMIGHT-2 · vč. dopravy do DE | Do obchodu |
| IlVaporizzatore | 339,00 € vč. dopravy do DE | Do obchodu |
| Ethos Herbals | 339,00 € vč. dopravy do DE | Do obchodu |
| Vetter Grow | 339,99 € vč. dopravy do DE | Do obchodu |
| Vaping Lee | 348,00 € vč. dopravy do DE | Do obchodu |
Konvekční vaporizéry předávají bylinám teplo horkým vzduchem. Chuť a doba zahřívání závisejí na modelu. Způsob ohřevu a provozní režim jsou nezávislé: konvekce může fungovat v režimu session i on-demand. Některé ball vape udržují hlavici horkou i mezi potahy. On-demand pak znamená přivést toto teplo k bylině pro jednotlivé potahy.
Který konvekční vaporizér se hodí pro jaké použití?
| Pro koho? | Naše doporučení | Od | Typ |
|---|---|---|---|
| Daily driver, bezkompromisnní kvalita | Tinymight 2 | 327,99 € Code VAPOCHECKER-TINYMIGHT-2 · vč. dopravy | On-Demand |
| Butanový rituál, maximální životnost | Vestratto Anvil | 188,90 € vč. dopravy | Butan |
| Fanoušek designu, uživatel aplikace | Firefly 2+ | 179,00 € vč. dopravy | On-Demand |
| Vstup do konvekce pod 150 EUR | Fenix NEO | 129,00 € vč. dopravy | Session |
| Nejlevnější skutečný konvekční par | Smono 3 | 84,89 € Code VAPOCHECKER-SMONO-SMONO-3 · vč. dopravy | Session |
| Nejrychlejší ohřev pod 100 EUR | XMAX V4 Pro | 80,99 € Code VAPOCHECKER-XMAX-V4-PRO · vč. dopravy | Session |
Naše Top 10: Nejlepší konvekční vaporizéry
1. Tinymight 2 — Nejlepší přenosný allrounder
Tinymight 2 z Finska je měřítkem pro přenosný konvekční par. Nadechnout se a během tří sekund je par připraven — skutečný on-demand, bez dohřívání nebo spalování mezi tahy. Na vyšších stupních hustota mraků soupeří s desktopovými přístroji.
Vzduch proudí skrz nerezovou komoru a skleněnou parní cestu, žádný plast mezi bylinkou a ústy. Vyměnitelný akumulátor 18650 dělá z ručně vyráběného dřevěného přístroje prakticky neomezeně použitelný.
- ✅ Nejlepší on-demand konvekční zážitek ve své třídě
- ✅ Hustota mraků na úrovni desktopu, chuť bohatá na terpeny
- ✅ Vyměnitelný akumulátor 18650, on-demand i session
- ❌ Křivka učení techniky tahů, ne plug-and-play
- ❌ Par se zahřívá, chladicí jednotka vyžaduje časté čištění
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: 18650, vyměnitelný | Doba ohřevu: ~3s (on-demand + session)
- Cena: 327,99 € Code VAPOCHECKER-TINYMIGHT-2 · vč. dopravy
2. Tafée Bowle — Nejlepší chuť
Tafée Bowle je podle mnoha testerů vůbec nejlépe chutnající přenosný přístroj: 100% konvekce přes inertní materiály poskytuje aroma na úrovni desktopu. On-demand ohřívač je připraven za jednu až dvě sekundy — málokterý přístroj startuje rychleji.
Magnetický stem s keramickými dávkovacími kapslemi lze sundat bez nástrojů, obrovský akumulátor vydrží 12 až 20 sessions. Zpracování ve tvaru kalichu z hliníku (Made in Canada) je prvotřídní — za to je to nejdražší přístroj na seznamu.
- ✅ Chuťově na špičce přenosných přístrojů (100% konvekce)
- ✅ Ohřev za ~1-2 sekundy, skutečný on-demand
- ✅ Obrovský akumulátor (12-20 sessions), prémiové zpracování
- ❌ Nejdražší přístroj na seznamu, akumulátor pevně vestavěný
- ❌ Tvar kalichu — spíše domácí než kapsový přístroj
- Ohřev: Konvekce (100%) | Akumulátor: 5000 mAh, pevný | Doba ohřevu: ~1-2s (on-demand)
- Cena: 489,00 € vč. dopravy
3. Firefly 2+ — Nejlepší on-demand konvekce
Firefly 2+ platí za chuťovou referenci ve své třídě. Dynamická konvekce zahřívá pouze během tahu, kompletní skleněná parní cesta odevzdává čerstvá, na terpeny bohatá aromata, která kondukční přístroje prostě neukáží.
Protože mezi tahy nic nevaří, je přístroj extrémně šetrný k materiálu — ideální pro microdosing. Vyjímatelný akumulátor se plně nabije přibližně za 45 minut.
- ✅ Chuťová reference díky skleněné parní cestě
- ✅ Skutečná on-demand reakce, velmi šetrný k materiálu
- ✅ Vyjímatelný akumulátor, hodnotné hořčíkové šasi
- ❌ Silně závislý na technice tahů, znatelná křivka učení
- ❌ Skromná výdrž akumulátoru, chuť spíše než velké mraky
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: vyměnitelný | Doba ohřevu: ~3s (on-demand)
- Cena: 179,00 € vč. dopravy
4. Vestratto Anvil — Nejlepší mechanická konvekce
Vestratto Anvil ukazuje, že špičkový výkon jde i bez elektroniky: čistě mechanický, na butan, bez doby nabíjení nebo opotřebení akumulátoru. Vysoká tepelná kapacita dodává husté heavy-hitter mraky a přibližně 60sekundové okno session — vhodné pro skupiny.
Vyměnitelné komory přepínají mezi chutí nebo maximálním výkonem, zpracování (Severní Amerika) je výborné. Manipulace s butanem a slyšitelný signál připravenosti však vyžadují praxi.
- ✅ Zcela nezávislý na proudu a akumulátoru (butan)
- ✅ Husté heavy-hitter mraky, ~60s okno session
- ✅ Kvalitní zpracování, vyměnitelné komory
- ❌ Křivka učení — při špatném plameni hrozí spálení
- ❌ ~45s ohřev, potřeba externího butanového hořáku
- Ohřev: Konvekce (butan) | Akumulátor: žádný (mechanický) | Doba ohřevu: ~45s (on-demand)
- Cena: 188,90 € vč. dopravy
→ Vestratto Anvil srovnání cen
5. XMAX V4 Pro — Nejlepší poměr cena/výkon
XMAX V4 Pro podává výkon, který jinak stojí třikrát až čtyřikrát více. Čistý skleněný konvekční par přes izolovanou cestu, k tomu vyměnitelný akumulátor 18650 — výměna za vteřiny pro prakticky neomezenou provozní dobu.
Dual-Mode (on-demand a session) plus třístupňový airflow pokrývají příležitostné i intenzivní uživatele. Barevný OLED umožňuje nastavení po stupních; teplotní ukazatel běží reálně trochu výše, takže je lepší volit konzervativně.
- ✅ Podává výkon na úrovni 3-4× dražších přístrojů (vítěz P/V)
- ✅ Vyměnitelný akumulátor 18650, on-demand i session
- ✅ Čistý skleněný konvekční par, barevný OLED
- ❌ Malá komora, materiálový dojem není prémiový
- ❌ Čistá konvekce vyžaduje určitou techniku tahů
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: 18650, vyměnitelný | Doba ohřevu: ~11s (on-demand + session)
- Cena: 80,99 € Code VAPOCHECKER-XMAX-V4-PRO · vč. dopravy
6. Wolkenkraft FX Mini Ultra — Nejlepší kompaktní konvekce
Wolkenkraft FX Mini Ultra je jeden z nejmenších skutečných konvekčních přístrojů a vejde se celý do dlaně. Titanová komora a skleněný náustek poskytují čistý, na chuť orientovaný par, tah je nápadně otevřený a nenáročný.
Malá komora pracuje šetrně k bylinám, USB-C nabíjí rychle a je zde pětiletá záruka. Pro dlouhé skupinové sessions je malá kapacita ale trade-offem kompaktnosti.
- ✅ Jeden z nejmenších skutečných konvekčních přístrojů
- ✅ Čistá chuť (titanová komora + sklo), otevřený tah
- ✅ 5 let záruky, rychlé nabíjení USB-C
- ❌ Velmi malá komora, časté nabíjení
- ❌ Omezená výdrž akumulátoru (~6-8 krátkých sessions)
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: pevný | Doba ohřevu: ~25s (session)
- Cena: 119,00 € vč. dopravy
→ Wolkenkraft FX Mini Ultra srovnání cen
7. Fenix NEO — Nejlevnější vstup do konvekce
Fenix NEO přináší skutečnou konvekci do vstupní třídy. Izolovaná vzduchová cesta (titanová komora, zirkonie) zajišťuje čistý par, jaký jinak dostanete jen u dražších přístrojů — překvapivě bohatý i při nízkých teplotách.
Obsluha a OLED displej jsou přívětivé pro začátečníky, rychlé nabíjení USB-C a velký akumulátor 3000 mAh zmírňují obvyklou slabinu konvekce. Zůstává čistě session vaporizér bez on-demand.
- ✅ Skutečná konvekce za vstupní cenu
- ✅ Čistý par díky izolované vzduchové cestě (titan/zirkonie)
- ✅ Přívětivý pro začátečníky, USB-C, velký akumulátor 3000 mAh
- ❌ Akumulátor pevně vestavěný, malá komora
- ❌ Čistě session provoz, žádný on-demand
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: 3000 mAh, pevný | Doba ohřevu: ~25-30s (session)
- Cena: 129,00 € vč. dopravy
8. Smono 3 — Nejlevnější skleněná konvekce
Smono 3 je nejlevnější skutečný skleněný konvekční vaporizér na seznamu a pochází z Německa. Skleněný náustek nad nerezovou komorou poskytuje čistou, nezkreslenou chuť — konzistentně chválený bod prakticky v každém testu.
Obsluha je co nejjednodušší (OLED displej, rychlý ohřev ~25s, velmi otevřený tah), cena je bezkonkurenční. Pevně vestavěný akumulátor vydrží jen dvě až tři sessions — jasný přístroj pro začátečníky a příležitostné uživatele.
- ✅ Čistá chuť díky skleněné parní cestě
- ✅ Skvělý poměr cena/výkon, velmi jednoduchá obsluha
- ✅ Německý výrobce
- ❌ Akumulátor pevně vestavěný — jen 2-3 sessions na nabití
- ❌ Malá komora, hustota paru pod prémiovou úrovní
- Ohřev: Konvekce | Akumulátor: pevný | Doba ohřevu: ~25s (session)
- Cena: 84,89 € Code VAPOCHECKER-SMONO-SMONO-3 · vč. dopravy
9. Epicvape E-Nano NXT — Nejlepší desktopová chuť za rozpočtovou cenu
Epicvape E-Nano NXT je ručně vyráběný desktopový log vape, který poskytuje čistý konvekční chuťový zážitek za zlomek ceny dražších stacionárních přístrojů. Je extrémně efektivní a spolehlivě odpařuje i nejmenší množství přibližně od 0,02 g — král microdosingu.
Každé tělo je soustruženo z masivního dřeva, tříletá záruka (topné těleso doživotně) z něj dělá nákup na celý život. Verze NXT zlepšuje stabilitu a tepelné hospodaření. Ovládání probíhá přes whip a otočný ovladač bez displeje.
- ✅ Desktopová chuť za rozpočtovou cenu, král microdosingu
- ✅ Ručně vyrobené masivní dřevo, 3 roky záruky (topné těleso doživotně)
- ✅ Aktualizace NXT: stabilnější, chladnější vnitřní komponenty
- ❌ Stacionární (síťový provoz), žádný displej
- ❌ Obsluha přes whip s křivkou učení
- Ohřev: Konvekce (desktop) | Napájení: ze sítě | Doba ohřevu: krátká (on-demand)
- Cena: 150,28 € jiné regiony
→ Epicvape E-Nano NXT srovnání cen
10. Arizer XQ2 — Nejuniverzálnější desktop
Arizer XQ2 (nástupce kultovního Extreme-Q) nabízí balón i hadici v jednom přístroji — ráno rychle přes whip, večer v klidu přes balón v kruhu. Takovou flexibilitu nabízí málokterý desktop v této cenové třídě.
Keramický konvekční ohřívač plus borosilikátové sklo dodává konzistentně aromatický par, ovládaný dálkovým ovladačem se třemi stupni ventilátoru. Jako nejlepší desktop pod 200 EUR platí za levnou alternativu k Volcano.
- ✅ Balón i hadice v jednom přístroji, dálkový ovladač
- ✅ Nejlepší desktop pod 200 EUR (alternativa k Volcano)
- ✅ Aromatický par, široký teplotní rozsah (50-260 °C)
- ❌ Stacionární a objemný, křehké sklo
- ❌ 3-5 minut na ohřev a plnění
- Ohřev: Konvekce (desktop) | Napájení: ze sítě | Ovládání: balón + hadice, dálkový ovladač
- Cena: 164,56 € Code VAPOCHECKER-ARIZER-XQ2 · vč. dopravy
Také doporučujeme
Tyto přístroje se těsně nevešly do Top 10, ale pro správnou cílovou skupinu jsou jasným doporučením:
- Sticky Brick (Flip Brick / Runt): Butanová konvekce ze skla a dřeva, bez elektroniky — prvotřídní, plná chuť a fakticky nezničitelný. Strmá křivka učení. Pro aromové puristy.
- 7th Floor Silver Surfer (SSV): Kultovní klasika desktopové konvekce (Made in USA), velmi robustní, vynikající páry — pouze analogový otočný regulátor místo digitálního ovládání. Pro domácí uživatele orientované na dlouhou životnost.
- Healthy Rips Rogue 2: rychlý, husté mraky, silná výdrž baterie a skvělý poměr cena/výkon — pracuje však jako hybrid (konvekce + kondukce) a patří tak přísně vzato do našeho žebříčku hybridů. Pro každodenní uživatele, kteří upřednostňují rychlost před absolutní čistotou chuti.
Konvekce vs. kondukce: jaký je rozdíl?
Kondukční vaporizéry zahřívají byliny kontaktem s horkými povrchy komory. Cena a doba zahřívání závisejí na modelu. Konvekční vaporizéry předávají bylinám teplo horkým vzduchem. Chuť a doba zahřívání závisejí na modelu. Hybridní vaporizéry kombinují horký vzduch a kontaktní teplo. Jejich souhra závisí na zařízení. Způsob ohřevu a provozní režim jsou nezávislé: konvekce může fungovat v režimu session i on-demand. Některé ball vape udržují hlavici horkou i mezi potahy. On-demand pak znamená přivést toto teplo k bylině pro jednotlivé potahy.
Kdy se vyplatí skutečný konvekční vaporizér?
Porovnej provozní režim, napájení, velikost komory a ovládání se svým způsobem používání. Způsob ohřevu popisuje přenos tepla; sám neurčuje, který přístroj ti vyhovuje.
konstrukce, nastavení, materiál a technika potahu ovlivňují výsledek. řiďte se návodem místo univerzální délky nebo rychlosti potahu.
Vaporizéry v režimu session zůstávají připravené k ohřevu pro více potahů v jedné souvislé relaci. Délka a zbytkové teplo závisejí na zařízení. On-demand vaporizéry dodávají teplo pro jednotlivé potahy, tlačítkem, aktivací při vdechu nebo ručně. Předehřev a zbytkové teplo závisejí na modelu. Způsob ohřevu a provozní režim jsou nezávislé: konvekce může fungovat v režimu session i on-demand. Některé ball vape udržují hlavici horkou i mezi potahy. On-demand pak znamená přivést toto teplo k bylině pro jednotlivé potahy.
Pro zamýšlené použití jsou rozhodující dokumentace a údaje konkrétního modelu. Samotný způsob ohřevu neprokazuje zdravotnickou vhodnost ani opakovatelnost dávkování.
Nadšenci rituálů: Kdo miluje proces — zapalování zapalovače, polohování plamene, hledání rytmu tahu — nalezne u butanové konvekce (Vestratto Anvil) mechanickou poctivost, kterou elektronické přístroje nenabízejí. Žádný stres s baterií, žádné aktualizace firmwaru, jen materiál a vzduch.
Na co dávat pozor u konvekčních vaporizérů?
řiďte se návodem místo univerzální délky nebo rychlosti potahu. zkontrolujte údaje konkrétního modelu, nejen způsob ohřevu.
Velikost komory a kompatibilní dávkovací kapsle ovlivňují množství náplně. Mletí a plnění se řídí návodem přístroje; pevné hmotnosti nebo procenta naplnění neplatí pro každý model.
Vaporizéry v režimu session zůstávají připravené k ohřevu pro více potahů v jedné souvislé relaci. Délka a zbytkové teplo závisejí na zařízení. On-demand vaporizéry dodávají teplo pro jednotlivé potahy, tlačítkem, aktivací při vdechu nebo ručně. Předehřev a zbytkové teplo závisejí na modelu. Způsob ohřevu a provozní režim jsou nezávislé: konvekce může fungovat v režimu session i on-demand. Některé ball vape udržují hlavici horkou i mezi potahy. On-demand pak znamená přivést toto teplo k bylině pro jednotlivé potahy.
Časté dotazy
Jsou konvekční vaporizéry lepší než kondukční vaporizéry?
Kondukční vaporizéry zahřívají byliny kontaktem s horkými povrchy komory. Cena a doba zahřívání závisejí na modelu. Konvekční vaporizéry předávají bylinám teplo horkým vzduchem. Chuť a doba zahřívání závisejí na modelu. Hybridní vaporizéry kombinují horký vzduch a kontaktní teplo. Jejich souhra závisí na zařízení. konstrukce, nastavení, materiál a technika potahu ovlivňují výsledek.
Proč jsou konvekční vaporizéry dražší?
Typ ohřevu neurčuje pevné pořadí cen. Výbava, materiály, záruka a aktuální nabídky obchodů ovlivňují cenu konkrétního přístroje.
Mohu konvekční vaporizér používat i s koncentráty?
Většina konvekčních přístrojů je určena pro sušené bylinky. Některé modely jako Tinymight 2 nebo Firefly 2+ nabízejí vložky na koncentráty jako příslušenství, ale hlavní silou je suchý provoz. Uživatelé čistě koncentrátů sáhnou lépe po dedikovaných dab pens nebo desktopových přístrojích jako Volcano Hybrid.
Který konvekční vaporizér se hodí pro začátečníky?
Smono 3 nebo Fenix NEO. Oba mají shovívavý vzdušný proud a OLED displej s jasným zobrazením teploty. Před Tinymight 2 nebo Firefly 2+ by člověk měl znát levnější konvekční přístroj, aby se naučil techniku tahu — jinak se ztratí velký potenciál.
Jak čistím konvekční vaporizér?
Náustky, sítka a chladicí části mohou vyžadovat různé postupy čištění. Pro každý díl dodržuj pokyny výrobce k vhodným prostředkům a intervalům údržby.
Jak dlouho vydrží konvekční vaporizér?
Životnost závisí na používání, údržbě a opravitelnosti. Ověř, zda lze u modelu vyměnit akumulátory a další opotřebovávané díly a zda jsou dostupné náhradní díly.
Všechny žebříčky v přehledu
- Nejlepší vaporizéry: Do 50 EUR
- Nejlepší vaporizéry: Do 100 EUR
- Nejlepší vaporizéry: Do 150 EUR
- Nejlepší vaporizéry: Do 200 EUR
- Nejlepší vaporizéry: Desktop
- Nejlepší vaporizéry: Hybrid
Žebříčky podle zkušeností
- Nejlepší vaporizéry pro začátečníky 2026
- Nejlepší vaporizéry pro pokročilé 2026
- Nejlepší vaporizéry pro experty 2026
Vývoj cen
Který konvekční vaporizér je nejlepší?
To závisí na účelu použití. Tinymight 2 se hodí pro přenosnou on-demand konvekci, Firefly 2+ pro ovládání přes aplikaci a design, Vestratto Anvil pro mechanickou butanovou konvekci bez elektroniky.
Který konvekční vaporizér pro začátečníky?
Jako konvekční zařízení pro začátečníky se hodí Smono 3 nebo Fenix NEO. Oba mají shovívavý vzdušný proud a OLED displej.
Mohu s konvekcí používat koncentráty?
Ano, ale jen u některých modelů s vhodným příslušenstvím. Většina konvekčních přístrojů je určena pro sušené bylinky. Tinymight 2 nebo Firefly 2+ patří mezi výjimky, které nabízejí vložky na koncentráty jako příslušenství.