Průvodce nákupem Ball Vape 2026
Stručný přehled
Ball Vapes patří k nejvýkonnějším stolním vaporizérům na trhu. Princip: Malé kuličky z rubínu, nerezové oceli nebo skla se zahřejí a umístí na bowl. Akumulované teplo odpaří bylinu – často jediným potažením. Ceny začínají přibližně na 23 eurech (stavebnice), kompletní sady stojí mezi 150 a 400 eury. Kdo hledá hutný hit s převahou konvekce a nevadí mu stolní zařízení, objeví u Ball Vapes svébytný svět.
✓ Taroma 3.0: 409,00 € · vč. dopravy @ Docteur Vaporisateur✓ Taroma 3.0: 408,25 € · vč. dopravy @ Vaporizer Hut✓ Taroma 3.0: 656,81 € · vč. dopravy @ Smoketower✓ Taroma 3.0: 358,67 € · vč. dopravy @ QaromaShop✓ Taroma 3.0: 656,81 € · vč. dopravy @ Smoketower
- Ball Vapes používají místo topné komory zahřáté kuličky (rubín, nerezová ocel, sklo) – jejich tepelná hmota poskytuje hutné konvekční hity
- Kabelové provedení = neomezený počet hitů, bezdrátové (např. WOHW) = 1 hit na jedno nabití
- Ceny: od 108,90 € vč. dopravy EUR (Elev8R) do 629,00 € vč. dopravy EUR (FlowerPot B2)
- Rubínové kuličky jsou standardem: chemicky inertní, chuťově neutrální, odolné
- Vodní filtr (bubbler/bong) je nutností – bez něj je pára příliš dráždivá
Co přesně je Ball Vape?
Ball Vape je konvekční vaporizér, který pracuje se zahřátými kuličkami. Místo elektronické topné komory se zahřívají stovky malých kuliček – nejčastěji topnou spirálou nebo průmyslovým topným tělesem. Když jsou kuličky dostatečně horké, umístí se na bowl s bylinou a potahuje se přes vodní filtr.
Myšlenka není nová. Již před lety si nadšenci stavěli vlastní sestavy Ball Vape, často s horkovzdušnými pistolemi a vlastnoručně vysoustruženými držáky. Dnes již existují hotové produkty od více než tuctu výrobců – od jednoduchých DIY sad až po přesná titanová zařízení za 500 eur a více.
Proč kuličky?
Kuličky mají při malém objemu velký povrch. Proudí mezi nimi horký vzduch a přijímá přitom obrovské množství tepla. Výsledek: Vzduch, který se dostane k bylině, je rovnoměrně horký. Žádný studený střed, žádné nerovnoměrné zahřívání. K tomu se přidává tepelná hmota – ani při silných potaženích teplota téměř neklesá.

Historie Ball Vapes
Myšlenka používat kuličky jako akumulátor tepla vznikla v DIY komunitě kolem let 2018–2019. Průkopníci experimentovali s různými materiály kuliček a zjistili, že rubínové kuličky nabízejí vynikající kombinaci akumulace tepla, tepelné odolnosti a chuťové neutrality. Prvním komerčně úspěšným Ball Vape byl Flowerpot od NewVape (dnes Cannabis Hardware), následovaný řadou Qaroma od QaromaShop. Během krátké doby vznikla řada variant – od cenově dostupných sestav za přibližně 100–200 € až po špičková řešení přesahující 500 €.
Názvy modelů QaromaShop prozrazují použitý materiál: Qaroma označuje Quartz (křemen), Taroma Titanium (titan), Ceroma Ceramic (keramiku), Staroma Stainless Steel (nerezovou ocel) a Baroma Brass (mosaz).
Jak Ball Vape podrobně funguje?
Postup je u téměř všech Ball Vapes podobný:
- Zahřátí: Kuličky se v topné spirále nebo topném tělese zahřejí na požadovanou teplotu. U většiny zařízení reguluje teplotu automaticky PID regulátor.
- Naplnění bowl: Bowl se naplní bylinou a nasadí na vodní filtr (bong, bubbler).
- Nasazení kuliček: Injector-Head s horkými kuličkami se nasadí na bowl.
- Potáhnutí: Podtlakem proudí vzduch přes horké kuličky, zahřívá se a odpařuje bylinu pod nimi.
Rozhodující rozdíl oproti běžným vaporizérům: Teplo nepochází z pevného topného tělesa, ale ukládá se do kuliček a podle potřeby se z nich odebírá. Díky tomu jsou Ball Vapes mimořádně účinné – jejich obsluha je však také odlišná.
Podrobněji: Detailní princip fungování
Na rozdíl od klasických konvekčních vaporizérů neproudí vzduch u Ball Vapes pouze přes topné těleso. Místo toho prochází ložem zahřátých kuliček – obvykle v počtu 200 až 1 000 kusů. Tyto kuličky mají obrovský povrch a mimořádně účinně akumulují teplo. Díky tomu má vzduch již při vstupu do prostoru s bylinou přesně požadovanou teplotu odpařování.
Injector vs. Diffuser: Dvě konstrukce
| Typ | Princip fungování | Použití |
|---|---|---|
| Injector | Horký vzduch je veden shora skrz bylinu | Pro adaptéry k vodním dýmkám (WPA) |
| Diffuser | Horký vzduch se rovnoměrně rozvádí zespodu | Pro přímou inhalaci |
Kuličky se obvykle zahřívají na 200–260°C. Při nádechu odevzdává každá jednotlivá kulička část svého akumulovaného tepla proudícímu vzduchu. Protože teplo současně odevzdávají stovky kuliček, vzduch se prakticky okamžitě zahřeje na cílovou teplotu – bez ohledu na sílu potažení.
Jak výrazně se obě konstrukce liší hustotou páry, chutí a obsluhou, ukazuje naše podrobné srovnání Diffuser vs. Injector Ball Vapes.
Technologie podrobně: Fyzika přenosu tepla
Konvekce, kondukce a záření
V nauce o teple se rozlišují tři způsoby přenosu: kondukce, konvekce a záření. Ball Vapes využívají především konvekci, kterou doplňuje menší podíl kondukce v místech kontaktu.
Při konvekci se teplo přenáší pohybujícím se vzduchem — během aktivního potahování vzniká takzvaná „nucená konvekce”, která je obzvlášť účinná. Doplňkově se uplatňuje kondukce: vedení tepla přímým kontaktem, například na stěně bowl nebo na sítku. Záření horké kovové hlavy sice přispívá malým dílem, celkově však hraje podružnou roli.

Tepelná hmota a tepelná kapacita
Tepelná kapacita vyjadřuje, kolik energie může těleso uložit, než se změní jeho teplota. Vzorec zní: Q = m · c · ΔT (energie = hmotnost × měrná tepelná kapacita × změna teploty). Ball Vapes využívají tento princip na maximum: Čím větší je celková hmotnost kuliček, tím stabilnější zůstává teplota během potažení. Velká náplň kuliček reaguje pomaleji, poskytuje však mimořádně stálé teplo – ideální pro silnou a rovnoměrnou extrakci.
Tepelná vodivost (W/mK)
Tepelná vodivost určuje, jak rychle se teplo přenáší materiálem. Vysoká tepelná vodivost znamená rychlý přenos energie a agresivní hity, nízké hodnoty znamenají jemnější teplo a často výraznější „chuť”. Důležité: Hodnoty se liší podle slitiny a výrobního procesu. Níže najdeš realistické orientační hodnoty při pokojové teplotě.

Laminární vs. turbulentní proudění: Základní princip
Rozhodující výhodu Ball Vapes lze vysvětlit základním fyzikálním principem: rozdílem mezi laminárním a turbulentním prouděním.
V duté trubici — jako u mnoha běžných vaporizérů — proudí vzduch laminárně, tedy v uspořádaných, rovnoběžných drahách. Pouze vzduch přímo u stěny trubice přichází do kontaktu s horkým kovem. Výsledek: Přibližně 90 % proudícího vzduchu zůstává studených a dostává se k bylině nezahřátých.
Pokud se stejná trubice naplní stovkami malých kuliček, situace se zásadně změní. Vzduch je nucen obtékat každou jednotlivou překážku — jako by procházel labyrintem. Vzniká turbulentní proudění: Molekuly vzduchu narážejí do horkých kuliček, chaoticky víří a přitom přijímají teplo. Vzduch se tak během milisekund zahřeje z pokojové teploty (přibližně 20 °C) na více než 200 °C, ještě než vůbec dosáhne byliny.
Klíčovým pojmem je poměr povrchu k objemu: Čím více kuliček, tím větší horký povrch je vzduchu k dispozici. Právě proto dokážou Ball Vapes zahřát vzduch způsobem, který žádný bateriový přenosný vaporizér se svým omezeným topným výkonem nikdy nemůže nabídnout.
Kabelové vs. bezdrátové provedení
Ball Vapes jsou dostupné ve dvou základních variantách. Rozdíly jsou značné a volba výrazně závisí na tom, jakým způsobem chce člověk vaporizovat.
Kabelové Ball Vapes
U kabelových modelů jsou kuličky umístěny přímo v topném tělese, které je trvale připojeno k elektrické síti. Výhoda: Kuličky se průběžně dohřívají. Lze se tedy potahovat libovolně často bez čekání mezi jednotlivými potaženími. U modelů, jako jsou Taroma 3.0, FlowerPot B2 nebo Herborizer XL, spočívá topné těleso pevně na bowl – zapojit, zahřát, potáhnout.
Jde o běžnější variantu. Většina Ball Vapes na trhu je kabelová a pro většinu uživatelů je to také lepší volba. Větší flexibilita při výběru bowl, delší session, žádné dobíjení mezi potaženími.
Bezdrátové Ball Vapes
Bezdrátové modely, jako je WOHW od Crossing Tech, fungují jinak: Kuličky se zahřívají v samostatné nabíjecí stanici a poté se z ní vyjmou. Horký Injector-Head se přenese k bowl, nasadí se na ni a uživatel potáhne. Poté se vrátí do stanice k opětovnému nabití.
Zní to neprakticky, má to však jasnou výhodu: Uživatel není omezen kabelem. Vodní filtr může stát kdekoli a není nutné sedět vedle elektrické zásuvky. Nevýhoda: Akumulované teplo obvykle vystačí pouze na jeden hit. Poté je nutné počkat.
| Vlastnost | Kabelové provedení | Bezdrátové provedení |
|---|---|---|
| Počet hitů na jedno zahřátí | Neomezený | 1 (poté dobít) |
| Session | Možné bez přerušení | Přestávky mezi potaženími |
| Kompatibilita s bowl | Vysoká (trvalé teplo) | Omezená (omezené množství tepla) |
| Mobilita | Omezená kabelem | Volný pohyb po bytě |
| Počáteční cena | Od ~100 eur | Od ~170 eur |
| Typičtí výrobci | QaromaShop, Herborizer, Cannabis Hardware | Crossing Tech (WOHW) |
Ball Vape na cesty: Existují modely To-go?
Hledání „Ball Vape to go” má jeden háček: PID regulátor, napájecí zdroj a skleněná sestava dělají z většiny systémů výhradně stolní zařízení. Kapesní formát známý ze session vaporizérů v této kategorii neexistuje. Přesto existují tři možnosti, jak je používat mimo domov:
- Bezdrátové Ball Vapes: Modely jako Wireless One Hit Wonder (WOHW) a WOHW V2 se obejdou bez kabelu mezi základnou a hlavou (podrobnosti v části „Kabelové vs. bezdrátové provedení” výše). Na balkon, terasu nebo pohovku to zcela postačuje.
- Přenosná tepelná hmota: Vestratto Tornado není klasický Ball Vape, pracuje však na stejném principu: Zahřátá kovová hmota ukládá teplo potřebné pro potažení. Jako hybridní zařízení bez stolního regulátoru se nejvíce blíží přenosnému zážitku z Ball Vape.
- Kompaktní cestovní sestava: Kdo si chce vzít stolní sestavu s sebou, zabalí hlavu, regulátor a kompaktní bubbler místo velké vodní dýmky. V cíli není potřeba nic víc než elektrická zásuvka — pro víkendové výlety jde o nejpraktičtější řešení.
Stručně řečeno: Pro použití na cestách ve smyslu přenášení v kapse zůstává lepší volbou klasický přenosný vaporizér. Pro vše mezi obývacím pokojem a zahradou jsou řešením bezdrátové Ball Vapes.
Materiály: rubín, nerezová ocel, sklo, nebo titan?
Kuličky jsou podle modelu vyrobeny z různých materiálů. Každý má své specifické vlastnosti.
Rubínové kuličky
Syntetické rubínové kuličky (většinou od GemCat nebo Bodhi) jsou standardem u většiny Ball Vapes. Výborně akumulují teplo a rovnoměrně ho uvolňují. Rubínové kuličky jsou chemicky inertní – nereagují na teplo ani páru a jsou chuťově neutrální. Běžné velikosti: průměr 3 mm až 6 mm. Menší kuličky mají větší relativní povrch, větší zase akumulují více tepla na kus.
Náhradní a vylepšené kuličky lze zakoupit samostatně — například rubínové kuličky YLLVape 6 mm nebo Mad Heaters Ruby Balls, obojí s porovnáním aktuálních denních cen.
Všechny uvedené kuličky podle materiálu, velikosti a ceny můžete porovnat na přehledové stránce topné kuličky.

Kuličky z nerezové oceli
Jsou levnější než rubín, těžší a mají o něco vyšší tepelnou hmotnost na kuličku. Nerezová ocel (SS316) se často nabízí u základních modelů nebo jako alternativa. Někteří uživatelé během prvních použití zaznamenávají mírnou kovovou chuť – ta však po několika sezeních zmizí.
Skleněné kuličky
Jsou spíše vzácné, ale někteří výrobci, například 7th Floor, je nabízejí. Sklo je chuťově neutrální, ale akumuluje méně tepla než rubín. Pro většinu uživatelů jde spíše o okrajový produkt.
Plášť
Kromě materiálu kuliček hraje roli také plášť. Titan je lehký a rychle se zahřívá. Nerezová ocel je těžší, a proto navíc akumuluje teplo – zpočátku však může ovlivňovat chuť. Sklo je chuťově neutrální, ale křehké. U kvalitních zařízení od Herborizer nebo QaromaShop je plášť většinou vyroben z borosilikátového skla nebo titanu.
Podrobněji: srovnávací tabulka materiálů kuliček
Volba materiálu kuliček výrazně ovlivňuje dobu zahřívání, akumulaci tepla, přenos tepla a chuť:
| Materiál | Akumulace tepla | Doba zahřívání | Chuť | Tepelná vodivost (≈ W/mK) | Cena |
|---|---|---|---|---|---|
| Rubín/safír (korund) | Vynikající | Pomalá (3–5 min) | Nejčistší | ≈ 35–45 | $$$ |
| Titan | Velmi dobrá | Rychlá (1–2 min) | Neutrální | ≈ 20–23 | $$ |
| Křemen | Dobrá | Střední (2–3 min) | Čistá | ≈ 1–2 | $ |
| Keramika (oxid hlinitý) | Dobrá | Střední (2–3 min) | Velmi čistá | ≈ 20–30 | $ |
| Nerezová ocel (SS316) | Střední | Rychlá (1 min) | Mírně kovová | ≈ 15–20 | $ |
| Oxid zirkoničitý | Velmi dobrá | Střední (2–3 min) | Čistá | ≈ 2–3 | $$ |
Další materiály: SiC Pearls (karbid křemíku) mají zdaleka nejvyšší tepelnou vodivost ze všech materiálů kuliček a jsou oblíbené mezi příznivci nízkých teplot, protože ohřívají vzduch ještě intenzivněji, a umožňují tak používat nižší teploty PID. Jsou však drahé a ojediněle se objevují zprávy o oděru u výrobků nižší kvality. Borosilikátové sklo je nejlevnější možností, ale téměř neakumuluje teplo — hodí se spíše na vyzkoušení než k dlouhodobému používání.
Důležité: používejte pouze syntetické kuličky! Přírodní rubíny nebo safíry mohou obsahovat vzduchové bubliny, praskliny či škrábance. Při vysokých teplotách by takové kuličky mohly prasknout — a úlomky v cestě páry představují vážné zdravotní riziko. Synteticky vyráběné korundové kuličky (rubín/safír) tyto vady nemají a zaručují rovnoměrnou kvalitu.
Doporučení: Pro nejčistší chuť jsou referenční volbou rubínové nebo safírové kuličky. Kdo upřednostňuje kratší dobu zahřívání, zvolí titan. Uživatelé s omezeným rozpočtem mohou začít s křemenem nebo nerezovou ocelí. Oxid zirkoničitý nabízí zajímavou rovnováhu mezi velmi čistou chutí a dobrou akumulací tepla.
Injector vs. Showerhead: dvě cesty, jeden cíl
Mnoho Ball Vapes lze provozovat ve dvou režimech – nebo výrobce rovnou nabízí různé varianty hlav.
Režim Injector: Horké kuličky jsou umístěny výše a proud vzduchu je otvorem směrován dolů. Vzniká tak koncentrovanější, cílený proud tepla. Pára bývá o něco jemnější a lze ji lépe dávkovat.
Režim Showerhead: Kuličky jsou umístěny blíže k bylině a teplo se rozvádí široce po celé ploše komory. Více páry, rovnoměrnější extrakce, ale také intenzivnější účinek. U modelů QaromaShop (Taroma, Qaroma, Ceroma) jde o standardní konfiguraci.
To, který režim vyhovuje lépe, závisí na osobních preferencích. Začátečníci by měli začít s režimem Showerhead – ten odpouští více chyb v technice potahování.
Typy spirál, topný výkon a doba zahřívání
Spirála je srdcem ohřevu kuliček. Určuje, jak rychle se kuličky zahřejí a jak stabilní zůstane teplota.
Velikosti spirál (20 mm, 25 mm, 30 mm)
Nejběžnější velikost spirály je 20 mm – používá se ve všech hlavách Flowerpot (B0, B1, B2, B-Zero) a nabízí vyvážený poměr účinnosti a topného výkonu. Kdo potřebuje větší topnou plochu a trochu vyšší tepelnou hmotnost, může zvolit 25mm spirálu, která je rozšířená především v oblasti E-Nail. Na nejvyšší příčce stojí 30mm spirála, jaká se používá například u Qaroma XL: nabízí největší tepelnou rezervu, ale zahřívá se pomaleji. Obecně platí: čím větší je průměr spirály, tím více tepelné energie může předat kuličkám – to zajišťuje stabilnější teploty při dlouhých nebo silných potazích, ale zároveň vyžaduje výkonnější regulátor.
Topný výkon (W) a Heat-Soak
Čím vyšší je výkon ve wattech, tím rychleji dosáhne sestava kuliček cílové teploty. Vysoce výkonné modely, jako je Taroma 360, používají spirály s výkonem přibližně 150 W a dosahují doby Heat-Soak od 15 do 90 sekund (v závislosti na modelu). Menší hlavy jsou energeticky úspornější, ale potřebují o něco více času.
Podrobně o PID regulátoru
PID regulátor zajišťuje stabilní výkon při dané teplotě. Průběžně vyrovnává požadované a skutečné hodnoty a využívá přitom tři složky:
Složka P (proporcionální) reaguje přímo na aktuální odchylky teploty. Složka I (integrační) sčítá minulé odchylky a koriguje dlouhodobý posun. Složka D (derivační) předvídá trendy a stabilizuje rychlé změny.
Proč je to důležité: Při potahování teplota sestavy kuliček krátkodobě klesá. Bez PID regulace by výkon kolísal. Regulátor tyto výkyvy kompenzuje a zajišťuje konstantní extrakci – což je zásadní pro reprodukovatelné výsledky.
Co je potřeba pro začátek?
Samotný Ball Vape nestačí. K provozu je potřeba několik dalších věcí, které jsou podle modelu buď součástí sady, nebo je nutné je zakoupit samostatně.
| Součást | Funkce | Je součástí sady? |
|---|---|---|
| Hlava Ball Vape | Drží kuličky a zahřívá se | Ano (vždy) |
| Komora / sítko na byliny | Pojme bylinu a nasazuje se na vodní filtr | Většinou ano |
| Topná spirála / PID regulátor | Zahřívá kuličky na požadovanou teplotu | Většinou ano (u kompletních sad) |
| Vodní filtr (bong/bubbler) | Ochladí a filtruje páru | Téměř nikdy |
| Skleněný adaptér (14mm nebo 18mm) | Spojuje komoru s vodním filtrem | Často ano, někdy samostatně |
Vodní filtr je nejdůležitější dodatečný nákup. Ball Vapes vytvářejí horkou, hustou páru – bez filtrace přes vodu to může být nepříjemné. Jednoduchý bubbler za 20-30 eur naprosto postačí.
Skleněné konektory jsou standardizované: 14,4 mm a 18,8 mm (často označované jako 14 mm a 18 mm). Většina Ball Vapes se dodává s jedním nebo oběma adaptéry. Při nákupu vodního filtru dbejte na to, aby zábrus odpovídal.
Podrobněji: návod k sestavení krok za krokem
Sestava Ball Vape se skládá z několika součástí:
Potřebné součásti
Základem je hlava Ball Vape — hlava s kuličkami, která funguje jako Injector nebo Diffuser. Zahřívá ji topná spirála (Coil), obvykle E-Nail spirála o velikosti 20–30 mm. Teplotu reguluje PID regulátor s displejem. Skleněný adaptér (WPA nebo Whip) spojuje hlavu s inhalačním zařízením. Volitelně lze použít vodní dýmku pro filtrovanou, chladnou páru.
Sestavení krok za krokem
- Nasaďte spirálu na hlavu Ball Vape a utáhněte ji
- Připojte spirálu k PID regulátoru
- Nastavte teplotu (začněte na: 220°C pro chuť, 250°C pro hustá oblaka)
- Nechte zařízení 3–5 minut zahřívat (podle materiálu a spirály)
- Vložte bylinu do komory (doporučeno 0,1–0,3 g)
- Potahujte pomalu a rovnoměrně
Optimální teploty
| Cíl | Teplota | Výsledek |
|---|---|---|
| Chuť | 190–210°C | Lehká, aromatická pára |
| Rovnováha | 210–230°C | Dobrá chuť + solidní oblaka |
| Oblaka | 230–260°C | Hustá oblaka, méně chuti |
Techniky potahování (pomalu vs. rychle)
Rychlost potahování má na výslednou páru obrovský vliv. Při pomalém, rovnoměrném potahu je vzduch déle v kontaktu s horkými kuličkami – výsledkem jsou hustší oblaka a intenzivnější extrakce. Kdo naopak potahuje rychle a svižně, získá chladnější páru s výraznější terpenovou chutí, protože nižší teploty lépe zachovávají citlivé aromatické látky. Třetí variantou jsou takzvané Pulse-Draws: při nich se potahuje v krátkých, rytmických intervalech, což stabilizuje teplotu v sestavě kuliček a zejména při velmi silném proudění vzduchu pomáhá dosahovat rovnoměrných výsledků.
Naplnění komory a množství náplně
Při plnění komory záleží na správné hustotě. Materiál by měl být vložen volně a vzdušně, aby jím mohl horký vzduch rovnoměrně proudit – to je klíčem k dobré konvekci. Kdo náplň příliš stlačí, riskuje „Choking” komory: vzduch jí nemůže proudit a extrakce je nerovnoměrná. Pro většinu sestav stačí 0,1 až 0,3 gramu, protože Ball Vapes pracují natolik efektivně, že i malé množství vytváří dostatek páry.
Bezpečnostní aspekty
Tepelná bezpečnost
Ball Vapes dosahují extrémních teplot. Topné hlavy mohou dosáhnout 500°C a více — dost na to, aby způsobily těžké popáleniny. Nikdy se topné hlavy nedotýkejte během provozu ani krátce po něm. Vždy používejte ohnivzdorný podklad a před zahájením čištění počkejte alespoň 30 minut, než zařízení vychladne. Ball Vape vždy uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat a nenechávejte jej v provozu bez dozoru.
Elektrická bezpečnost
Mnoho Ball Vapes používá výkonné topné spirály. Vždy dodržujte pokyny výrobce k elektrické instalaci. Používejte pouze doporučené napájecí zdroje a vyhýbejte se vlhkému prostředí.
Bezpečnost materiálů
Dbejte na kvalitu materiálů všech součástí v cestě páry. S horkým vzduchem by měly přicházet do styku pouze materiály vhodné pro potravinářské použití. Levné napodobeniny mohou používat nekvalitní materiály — investujte do kvality od renomovaných výrobců.
Jací výrobci existují?
Trh s Ball Vapes je menší než trh s přenosnými vaporizéry, ale nyní na něm působí více než tucet výrobců. Zde jsou ti nejvýznamnější – seřazení podle vstupní ceny.
Crossing Tech (od ~18 eur)
Tento čínský výrobce má zdaleka nejširší nabídku. Od cenově dostupných hlav, jako je Core 2.0 (od 67 eur), až po bezdrátový WOHW (od 259 eur) pokrývá Crossing Tech téměř každý cenový segment. WOHW je jediný bezdrátový Ball Vape s významnějším rozšířením. V nabídce je 18 modelů.
Nejčastěji doporučovaným zařízením této značky je Ruby Twist Pro — Injector s PID regulací a titanovou komorou plnou rubínových kuliček. Nezávislí testeři ho pravidelně označují za špičku segmentu z hlediska poměru ceny a výkonu, protože poskytuje kvalitu páry na úrovni dvakrát dražších zařízení; v našem hodnocení získal 8,0 z 10. Vedle něj existuje Ruby Twist Injector jako první generace stejné konstrukce a Thermal Twist Injector bez kuliček, který místo kuličkové náplně používá masivní jádro se spirálovým vířením.
QaromaShop (od ~119 eur)
Malajsijský výrobce specializující se na vysoce kvalitní Ball Vapes z borosilikátového skla. Řada Taroma (Taroma Lite, Taroma 3.0, Taroma 360) patří mezi komunitou nejčastěji doporučované Ball Vapes. Celkem 23 modelů – velký výběr, ale doprava z Malajsie a pouze jeden obchod v Evropě.
Herborizer (od ~70 eur)
Francouzský výrobce s dlouhou historií. Modely Herborizer (XL, Ti, Sphere XL) mají prvotřídní zpracování a jsou dostupné v několika evropských obchodech. Cena: 70 až 389 eur. Dobrá dostupnost v Evropě.
Cannabis Hardware (od ~27 eur)
Americký výrobce řady FlowerPot. FlowerPot B2 (od 549 eur) je považován za jeden z vůbec nejvýkonnějších Ball Vapes – masivní, těžký, nekompromisní. Pro ty, kteří chtějí utratit méně: B0 začíná na 375 eurech a VMAX na 190 eurech.
Další výrobci
- 7th Floor – Známý díky modelu Elev8R (od 108,90 € vč. dopravy EUR), jednomu z nejstarších Ball Vapes na trhu
- Ditanium – Hybridní zařízení kombinující Ball Vape a E-Nail (Ditanium, od 251 eur)
- Camouflet – Přenosné Ball Vapes poháněné butanem (Injector, od 119 eur)
- Vapvana – Prémiové Ball Vapes jako Screwball (166 eur) a All-Star Wired (184 eur)
- Jaxels Art – Ručně vyráběný VapBong FlavorMaster (490 eur) – keramické umělecké dílo s kultovním statusem
Podrobněji: Další platformy & klasiky
Zde najdeš další mezinárodně známé systémy s typickými konfiguracemi a cenovým zařazením (katalogové ceny, které se mohou lišit podle obchodu):
Řada Flowerpot (B0, B1, B2, B-Zero)
Vstup do světa Flowerpot představuje B0 (nazývaný také B-Zero): Za přibližně $52 získáš kompaktní hlavu s 20-mm spirálou a 3-mm rubínovými kuličkami, která se etablovala jako vítěz v poměru ceny a výkonu. Kdo chce větší průtok vzduchu a mohutnější potahy, sáhne po B1 za přibližně $105 – čistě bylinkové hlavě s velmi otevřenou konstrukcí, ideální pro rychlé a silné hity. Na samém vrcholu stojí B2 za přibližně $135: Je navržen pro dvojí použití a zpracovává jak bylinky, tak koncentráty, což z něj činí nejvšestrannější univerzální zařízení celé řady.
Rozšířená řada Qaroma
Zvláštní zmínku si zaslouží dva modely ze sortimentu QaromaShop. Qaroma XL používá 30-mm spirálu a přibližně 500 rubínových kuliček o průměru 3 mm – výsledkem je extrémní tepelná hmota, která téměř neztrácí teplotu ani během dlouhých skupinových sezení. Taroma 360 volí jiný přístup: Díky 150-W spirále a hybridní konstrukci kombinující konvekci a kondukci dosahuje extrémně krátkých časů tepelného prohřátí. Oba modely jsou určeny náročným uživatelům v nejvyšší třídě.
Old Head
Old Head si vybudoval jméno dvěma specializovanými produkty. Freight Train je hlava s vysokým průtokem vzduchu a náplní z rubínových kuliček, která je nabízena jako kompletní sada za přibližně $399,99 a je navržena pro maximální produkci páry. Vedle ní nabízí Old Head Terp Hammer za přibližně $199,99 – bezdrátové příslušenství pro tepelnou extrakci, které se obejde bez pevného připojení k elektrické síti, a lze je tak používat výrazně flexibilněji než klasické stolní sestavy.
Elev8 Ball Mod
Modifikační sada, která klasické stolní vaporizéry jako SSV/DBV povyšuje pomocí rubínových kuliček na úroveň Ball Vape. Cena se obvykle pohybuje kolem $87,99, ideální jako cenově dostupný upgrade.
Ball Vapes podle rozpočtu
Cenové rozpětí je obrovské. Zde je přehled toho, co lze v jednotlivých cenových kategoriích očekávat.
Do 100 eur: DIY a vstupní třída
V této cenové kategorii získáš samostatné hlavy bez ohřevu – PID regulátor, topnou spirálu a vodní filtr je nutné pořídit zvlášť. Vhodné pro kutily, kteří již mají vybavení nebo si rádi sestaví vlastní konfiguraci. Elev8R (108,90 € vč. dopravy EUR) je klasickým vstupním modelem s butanovým ohřevem.
100–250 eur: Solidní kompletní sady
Zde jsou k dispozici první kompletní sestavy. WOHW (od 259 eur) se nachází těsně nad touto hranicí, ale nabízí vše kromě vodního filtru. Taroma Lite (289 eur) a L Sphere (119 eur) představují solidní vstup do střední třídy.
Do této kategorie spadá také Ruby Twist Pro (229,00 € vč. dopravy EUR) — nejlogičtější volba pro ty, kdo hledají kompletní sestavu bez kompromisů v chuti. První Ruby Twist Injector (185,00 € vč. dopravy EUR) se nachází cenově níže, zatímco Thermal Twist Injector (150,00 € vč. dopravy EUR) bez kuliček tvoří spodní hranici řady. U všech tří je třeba přidat bong a misku.
250–400 eur: Prémiová třída
Ideální cenová kategorie pro většinu uživatelů. Taroma 3.0 (359 eur), Herborizer XL (239 eur) a FlowerPot B0 (375 eur) nabízejí prémiovou kvalitu s dobrou dostupností v Evropě.
Nad 400 eur: High End
FlowerPot B2 (549 eur), VapBong FlavorMaster (490 eur) a Qaroma XL (533 eur) jsou určeny nadšencům, kteří chtějí maximum. Vysoce kvalitní materiály, masivní tepelná hmota, nekompromisní kvalita páry.
Nákup Ball Vape v Německu: obchod v EU, nebo dovoz z USA?
Dlouho nebylo možné se přímému dovozu z USA vyhnout. To se změnilo: Stále více evropských prodejců skladuje zařízení značek QaromaShop, Crossing Tech a Cannabis Hardware přímo v EU. Které obchody aktuálně doručují do Německa a jaké mají ceny, ukazuje náš denně aktualizovaný přehled cen Ball Vapes.
Při dovozu z USA se k hodnotě zboží včetně dopravy připočítává 19 % dovozní DPH, podle přepravní společnosti také poplatek za celní odbavení a dodací lhůta jeden až tři týdny. U sestavy za 300 eur se tak příplatek rychle vyšplhá na přibližně 70 až 90 eur. Některé specializované hlavy jsou však dostupné pouze přímo od výrobce. Praktické pravidlo: Standardní modely kupuj v obchodě v EU, exotické modely dovážej — a předem v přehledu cen ověř, zda požadovaný model přece jen nenabízí některý prodejce v EU.
Výhody a nevýhody
Výhody
Ball Vapes poskytují maximální hustotu páry, které žádná jiná metoda ohřevu nedosahuje. Díky úplné extrakci se všechny účinné látky uvolní během pouhých několika potahů a čistá konvekce bez kontaktu s topným tělesem zajišťuje nejčistší chuť. Protože Ball Vapes pracují tak efektivně, potřebuješ k dosažení stejného účinku výrazně méně materiálu. Samotné kuličky mají extrémně dlouhou životnost a při správné péči vydrží prakticky navždy. Sestavu lze navíc individuálně přizpůsobit — teplotu, počet kuliček i materiál si můžeš libovolně zvolit.
Nevýhody
Ball Vapes jsou čistě stolní zařízení bez baterie, a proto nejsou přenosné. Pořizovací cena se pohybuje kolem 200 €, špičkové sestavy stojí 600 € a více. K tomu je nutný PID regulátor nebo E-Nail pro napájení. Optimální technika potahování vyžaduje určitou dobu učení a intenzita páry začátečníky často zaskočí. Také doba zahřívání 3 až 5 minut vyžaduje trochu trpělivosti. Ball Vapes navíc pracují tak efektivně, že při pravidelném používání mohou výrazně zvyšovat toleranci — mikrodávkování (0,05–0,1 g na misku) pomáhá udržet spotřebu pod kontrolou.
Srovnávací tabulky
Ball Vape vs. klasické stolní vaporizéry
| Kritérium | Ball Vape | Klasický stolní vaporizér |
|---|---|---|
| Princip ohřevu | Konvekce pomocí matrice kuliček | Topné jádro / tyč |
| Profil páry | Velmi hustá, rychlá | Jemnější, delší |
| Složitost sestavy | Vysoká | Střední |
| Průtok vzduchu | Vysoký | Variabilní |
| Cílová skupina | Nároční uživatelé | Univerzální uživatelé |
Na co si dát při nákupu pozor?
Deset bodů, které by měly být vyjasněny před nákupem:
- Kabelové, nebo bezdrátové? Pro většinu uživatelů je lepší volbou kabelové provedení. Bezdrátové zvol jen tehdy, pokud skutečně potřebuješ mobilitu v bytě a smíříš se s jedním hitem na jedno nabití.
- Kompletní sada, nebo jednotlivé komponenty? Pro začátečníky je lepší kompletní sada. Kdo už má PID regulátor nebo topnou spirálu, ušetří nákupem samostatné hlavy.
- Zkontroluj skleněný spoj. 14 mm, nebo 18 mm? Musí odpovídat vlastnímu vodnímu filtru. Některé sady obsahují oba adaptéry.
- Vodní filtr kup samostatně. Téměř vždy je potřeba. Jednoduchý bubbler je naprosto dostačující.
- Materiál kuliček. Rubín je standardem a nejbezpečnější volbou. Nerezová ocel je levnější, sklo je spíše okrajovou záležitostí.
- Dostupnost v Evropě. QaromaShop dodává z Malajsie (clo + čekací doba), Herborizer a mnoho modelů Crossing Tech je k dispozici v evropských obchodech s rychlým doručením.
- Kvalita PID regulátoru. Levné sady často obsahují základní průmyslové regulátory ve stupních Fahrenheita. Fungují, ale nastavení je nepraktické.
- Náhradní díly. Těsnicí kroužky, sítka, kuličky – vše se časem opotřebuje. Před nákupem ověř, zda jsou náhradní díly dostupné.
- Velikost misky. Standardní misky pojmou 0,1 až 0,3 gramu. Pro mikrodávkování jsou k dispozici speciální malé misky.
- Prostorové nároky. Sestava Ball Vape potřebuje více místa než přenosný vaporizér. PID regulátor, dokovací stanice, vodní filtr – to všechno se jen tak nevejde na noční stolek.
Časté otázky
Potřebuji vodní filtr?
Ano, v praxi ano. Ball Vapes vytvářejí velmi horkou a hustou páru. Bez vodního filtru je pro většinu uživatelů příliš dráždivá. Jednoduchý bubbler za 20 až 30 eur představuje zásadní rozdíl.
Jak často musím měnit kuličky?
V podstatě nikdy. Rubínové kuličky jsou mimořádně odolné a teplo je nemění. Kuličky z nerezové oceli mohou po letech minimálně oxidovat, ale také mají dlouhou životnost.
Mohu v Ball Vape používat koncentráty?
Ano, mnoho Ball Vapes vaporizuje koncentráty přímo na kuličkách nebo pomocí podložky. Ditanium má například integrovaný E-Nail. U jiných potřebuješ speciální křemennou misku nebo podložku na dabování. Ball Vapes jsou však primárně určeny pro sušené bylinky.
Jak se Ball Vape čistí?
Kuličky a misku namoč do isopropanolu, tělo otři vlhkým hadříkem. Samotné kuličky téměř nepotřebují čistit – stačí občasná lázeň v isopropanolu. Miska a sítko se podle potřeby profouknou nebo rovněž namočí. Vodní filtr po každém použití krátce propláchni.
Je Ball Vape hlučný?
Ne. Samotné zařízení nevydává téměř žádný hluk. Jediné, co je slyšet, je bublání vodního filtru při potahování. Žádný ventilátor, žádné vibrace, žádné pípání.
Ball Vape vs. Volcano: Co je lepší?
Ball Vapes poskytují husté hity během jediného potahu, zatímco Volcano rovnoměrně plní vaky — volba závisí na stylu potahování. Volcano plní vaky párou – rovnoměrně, kontrolovaně, ale pomalu. Ball Vapes dodávají páru přímo a okamžitě a umožňují větší kontrolu nad její intenzitou. Kdo chce silný hit: Ball Vape. Kdo chce v klidu sdílet vaky: Volcano. Úplné srovnání nákladů a praktičnosti při každodenním používání najdeš v článku Ball Vape vs. Volcano.
Podrobněji: Další časté otázky
Jsou Ball Vapes vhodné pro začátečníky?
Ne, Ball Vapes jsou navrženy pro zkušené uživatele. Produkce páry je velmi intenzivní a může začátečníky zaskočit. Začni raději s klasickým relačním vaporizérem, jako je Mighty+ nebo Arizer Solo.
Mohu Ball Vape používat bez vodní dýmky?
Ano, mnoho Ball Vapes funguje také s Dry-Mouthpiece nebo Whip. Pára je však velmi horká. Vodní dýmka ji ochlazuje a filtruje, díky čemuž je používání příjemnější.
Kolik materiálu potřebuji na jednu session?
Výrazně méně než u jiných vaporizérů. 0,1–0,2 g často stačí na celou session. Ball Vapes jsou mimořádně účinné.
Jak dlouho kuličky vydrží?
Prakticky neomezeně. Rubínové kuličky jsou mimořádně tvrdé a žáruvzdorné. Ani po letech každodenního používání téměř nevykazují opotřebení.
Jaký je rozdíl mezi Injectorem a Diffuserem?
Injector vhání horký vzduch shora skrz bylinu – ideální pro vodní dýmky. Diffuser rozvádí teplo zespodu – vhodnější pro přímou inhalaci.
Proč jsou Ball Vapes tak výkonné?
Vysoká tepelná kapacita kuliček zajišťuje konstantní teplotu i při silných potazích. Vzduch se během milisekund zahřeje na teplotu vaporizace.
Jaká velikost kuliček je optimální?
Běžným standardem jsou 3 mm rubínové kuličky. Menší kuličky nabízejí větší povrchovou plochu (větší přenos tepla), větší zpravidla poskytují o něco lepší Airflow.
Existují bezdrátové Ball Vapes?
Ano, například Adaptaball od Vices nebo Terp Hammer od Old Head. Tato zařízení fungují bez pevného připojení k elektrické síti.
Co je lepší — rubín, nebo křemen?
Rubín/safír vede teplo výrazně rychleji (35–45 W/mK oproti 1–2 W/mK). Křemen je tepelně stabilní a často se upřednostňuje kvůli obzvlášť neutrální chuti.
Mohu s Ball Vape používat také koncentráty?
Ano, některé modely, například Flowerpot B2 nebo Vrod, jsou navrženy jako dual-purpose a hodí se k současnému použití Flower i koncentrátů.
Jak dlouho trvá zahřívání?
V závislosti na modelu trvá Heat-Soak u High-Power-Heads 15–90 sekund, jinak 2–5 minut.
Co je Ball Mod?
Ball Mod je dodatečně instalovatelná sada (např. Elev8), která výrazně zvyšuje výkon klasických stolních vaporizérů pomocí rubínových kuliček.
Jaký je rozdíl mezi B0, B1 a B2?
B0 je základní model (~$52), B1 má otevřený Airflow pouze pro Flower (~$105) a B2 je dual-purpose s možností použití koncentrátů (~$135).
Existují Ball Vapes na cesty?
Skutečné kapesní Ball Vapes neexistují. Konceptu používání na cestách se nejvíce blíží bezdrátové modely, jako je WOHW V2 od Crossing Tech, a také Vestratto Tornado, který přenáší princip tepelné kapacity do přenosného formátu.
Kde si mohu koupit Ball Vape v Německu?
QaromaShop, Crossing Tech a Cannabis Hardware nabízí stále více prodejců v EU. Kteří prodejci právě doručují do Německa, zjistíš v našem porovnání cen Ball Vapes s cenami aktualizovanými každý den.
Konkrétní doporučení
Nejlepší pro začátečníky: WOHW V2 (od 295,00 € vč. dopravy EUR)
Wireless One Hit Wonder od Crossing Tech představuje nejjednodušší vstup do světa Ball Vapes. Obsahuje vše kromě vodního filtru, takže není nutné nic sestavovat. Je bezdrátový, kompaktní a za férovou cenu. Omezení: Jeden Hit na jedno nabití. Podrobný test WOHW najdeš zde.
✓ Nejlepší cena: 295,00 € · vč. dopravy @ BallvapeShop✓ Nejlepší cena: 325,90 € · vč. dopravy @ DampfKlar✓ Nejlepší cena: 308,36 € · vč. dopravy @ Cannabis Hardware✓ Nejlepší cena: 283,43 € @ CrossingTech✓ Nejlepší cena: 283,43 € @ CrossingTech✓ Nejlepší cena: 351,00 € · vč. dopravy @ Verdampftnochmal
Nejlepší univerzální model: Taroma 3.0 (od 409,00 € vč. dopravy EUR)
Taroma 3.0 od QaromaShop patří mezi komunitou nejčastěji doporučované Ball Vapes. Borosilikátové sklo, rubínové kuličky, přesná regulace teploty. Nevýhoda: Doprava z Malajsie a pouze jeden evropský prodejce.
✓ Taroma 3.0: 409,00 € · vč. dopravy @ Docteur Vaporisateur✓ Taroma 3.0: 408,25 € · vč. dopravy @ Vaporizer Hut✓ Taroma 3.0: 656,81 € · vč. dopravy @ Smoketower✓ Taroma 3.0: 358,67 € · vč. dopravy @ QaromaShop✓ Taroma 3.0: 656,81 € · vč. dopravy @ Smoketower
Nejlepší poměr ceny a výkonu: Herborizer XL (od 239,00 € vč. dopravy EUR)
Herborizer XL nabízí francouzskou kvalitu za rozumnou cenu. Je dostupný v pěti evropských obchodech a má krátké dodací lhůty. Kvalitní zpracování, dobrá podpora.
✓ Nejlepší cena: 239,00 € · vč. dopravy @ La Centrale Vapeur✓ Nejlepší cena: 334,75 € · vč. dopravy @ BuyVapo
Pro maximalisty: FlowerPot B2 (od 629,00 € vč. dopravy EUR)
FlowerPot B2 od Cannabis Hardware je určen pro všechny, kdo chtějí maximum. Masivní konstrukce z nerezové oceli, obrovská tepelná kapacita, funguje prakticky s každou Bowl. Není levný, ale nedělá žádné kompromisy.
✓ Nejlepší cena: 629,00 € · vč. dopravy @ Docteur Vaporisateur✓ Nejlepší cena: 629,00 € · vč. dopravy @ Docteur Vaporisateur✓ Nejlepší cena: 389,87 € @ StonerCornerTH
Závěr: Komu se Ball Vape vyplatí?
Ball Vapes nejsou pro každého. Potřebují dostatek místa, vodní filtr a určitý zájem o techniku. Kdo chce večer na pohovce zapnout přenosný vaporizér a rovnou začít inhalovat, tomu lépe poslouží přenosný vaporizér.
Kdo však hledá hutné Hits, jaké žádné přenosné zařízení nedokáže nabídnout – kdo je připraven sestavit si menší Setup a naučit se ho používat – tomu Ball Vapes otevřou zcela novou dimenzi. Kvalita páry je na úplně jiné úrovni. Stejně tak účinnost využití materiálu. A s cenami od 100 eur za použitelný Setup je vstupní překážka nižší, než by se mohlo zdát.
Všechny Ball Vapes s aktuálními cenami najdeš v našem porovnání cen.
Stav: červenec 2026. Ceny jsou aktualizovány každý den.
Související témata
Kdo se chce ponořit hlouběji, najde užitečné informace v našich dalších článcích slovníku: Článek Kondukce vs. konvekce vs. hybrid porovnává tři metody ohřevu. V článku Nastavení teploty zjistíš, které teploty jsou optimální pro různé účinky. Příspěvek o kvalitě páry popisuje, co charakterizuje dobrou páru. Článek Session vs. On-Demand vysvětluje, proč jsou Ball Vapes typickými zařízeními On-Demand. A v článku Čištění & péče najdeš obecné tipy pro údržbu vaporizérů.
Vědecké zdroje
- Lanz, C. et al. (2016). Léčebné konopí: In vitro validace vaporizérů pro bezkouřovou inhalaci konopí. PLoS ONE, 11(1), e0147286. PubMed 26784441
- Hazekamp, A. et al. (2006). Hodnocení vaporizačního zařízení (Volcano) pro plicní podávání tetrahydrokanabinolu. Journal of Pharmaceutical Sciences, 95(6), 1308–1317. PubMed 16637053
- Pomahacova, B. et al. (2009). Kondenzát konopného kouře III: Obsah kanabinoidů ve vaporizovaném Cannabis sativa. Inhalation Toxicology, 21(13), 1108–1112. PubMed 19852551
Série butanových vaporizérů
- Mighty+ vs Volcano Hybrid: Přenosný, nebo stolní?
- Arizer Solo 3 vs Crafty+: Který je lepší?
- TinyMight 2 vs Venty: On-Demand, nebo Session?
- Crafty+ vs Venty
- PAX Plus vs Mighty+: Cenově dostupný, nebo prémiový?
- Volcano Classic vs Hybrid: Analogový, nebo digitální?
- Arizer Air Max vs Solo 3: Který Arizer?
- PAX Plus vs Venty: Cenově dostupný, nebo prémiový?
- Crafty+ vs PAX Plus: Který se vyplatí více?
- Arizer Solo 3 vs Venty: Sklo, nebo pohodlí?